Pūce prasa Rīgā izsludināt ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanas krīzes novēršanai

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") aicina Ministru kabinetu izsludināt ārkārtējo situāciju Rīgas pašvaldībā saistībā ar izveidojušos krīzi sadzīves atkritumu apsaimniekošanas jomā galvaspilsētā, lai ātri un atbilstoši likumam varētu noslēgt jaunus līgumus ar atkritumu izvedējiem. Valdība Pūces sagatavoto rīkojuma projektu vēl nesteidzas apstiprināt, jo Konkurences padome norāda, ka neredz šķēršļus, kāpēc spēkā nevarētu palikt līgumi ar līdzšinējiem atkritumu apsaimniekotājiem. Valdība lūdza juridisku izvērtējumu iesaistītajām pusēm līdz plkst.15.

ĪSUMĀ:

  • Pūce grib izsludināt ārkārtējo situāciju, lai Rīgā varētu noslēgt līgumus ar jauniem atkritumu izvedējiem.
  • Valdībā nav pārliecības, ka tas ir nepieciešams, jo Konkurences padomē saka - spēkā būs līgumi ar līdzšinējiem atkritumu savācējiem.
  • Pūces rīkojuma projekts paredzētu, ka ministrijas uzraudzībā Rīgas dome dabū jaunus atkritumu apsaimniekotājus, kas darbu veic neatkarīgi no tā, vai iedzīvotājiem ar viņiem noslēgti līgumi.
  • Bordāns bažījas, ka valdības lēmums nāks par labu Rīgas domes vēlmei nodrošināt atkritumu monopolu pilsētā.
  • Līdz plkst.15 iesaistītās puses plāno vienoties par juridiskajiem formulējumiem.

Pūces padomniece informēja, ka sagatavotais rīkojuma projekts paredz uzdot Rīgas domei līdz piektdienai, 13. septembrim, iepriekš ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) saskaņojot prasības pretendentiem, bet pēc tam arī rezultātus, īstenot sarunu procedūru atbilstoši Publisko iepirkumu līguma regulējumam neparedzamu ārkārtas apstākļu gadījumos.    

Rīgas domei jānodrošina, ka sarunu procedūras rezultātā izvēlētie atkritumu apsaimniekotāji ar 15. septembri, kad līdzšinējo apsaimniekotāju līgumi zaudē spēku, nodrošina atkritumu izvešanu visā pašvaldības administratīvajā teritorijā neatkarīgi no tā, vai iedzīvotājiem jeb atkritumu radītājiem ir noslēgts līgums ar sarunu procedūras rezultātā izvēlētajiem atkritumu apsaimniekotājiem. Savukārt iedzīvotājiem jādod pārejas termiņš līdz 10. oktobrim līgumu noslēgšanai ar jaunajiem pakalpojuma sniedzējiem.

Domei jānodrošina, ka līdz līguma noslēgšanai ar sarunu procedūras rezultātā izvēlētajiem sadzīves atkritumu apsaimniekotājiem maksa par atkritumu apsaimniekošanu tiek piemērota atbilstoši faktiski apsaimniekotajam sadzīves atkritumu apjomam, tarifs par atkritumu izvešanu jāapstiprina domē.

Tāpat pārejas periodā līdz līguma noslēgšanai galvaspilsētas pašvaldība nedrīkstēs piemērot administratīvo atbildību par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas līguma nenoslēgšanu.

Rīgas domei nekavējoties ir jānodrošina iedzīvotājiem pieejama objektīva un pilnvērtīga informācija par atkritumu apsaimniekošanu Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā.

Neskatoties uz vairākkārtējiem VARAM pieprasījumiem, Rīgas dome joprojām ministrijai nav iesniegusi krīzes rīcības plānu. Ņemot vērā Konkurences padomes lēmumu apturēt koncesijas līguma ar akciju sabiedrību "Tīrīga" izpildi, VARAM uzskata par nepieciešamu pastiprināt pašvaldības darbības uzraudzību. Ārkārtējā situācija ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā valdībai ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot tajā skaitā pašvaldību institūciju tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildus pienākumus. 

Rīgas domes vadība sola, ka galvaspilsētā nesāksies "atkritumu haoss". Divi lielākie pašreizējie atkritumu apsaimniekotāji – "Clean R" un "Eco Baltia Vide", kas kopā kontrolē 88% Rīgas atkritumu tirgus – apliecinājuši, ka turpinās izvest atkritumus arī pēc pašreizējā līgumu termiņa beigām 14.septembrī. Taču Rīgas dome uzskata Konkurences padomes lēmumu par pretlikumīgu un pārsūdzēs tiesā. Rīgas domē norādīja, ka jau šonedēļ tiks rīkota sarunu procedūra, ar kuras uzvarētājiem iedzīvotājiem būs jānoslēdz pagaidu līgumi līdz tiesas lēmumam.

Burovs un Stepaņenko par atkritumu apsaimniekošanu Rīgā
00:00 / 01:12
Lejuplādēt

Rīgas mērs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai") stāstīja, ka sarunu procedūrā aicinās piedalīties līdzšinējām četrām kompānijām, kas galvaspilsētā rūpējās par atkritumu apsaimniekošanu, iespējams, aicināta tiks arī "Tīrīga". Šonedēļ plānots arī saņemt atbildes, apstiprināt jaunas cenas. Mājokļu un vides komisijas vadītājs Vjačeslavs Stepaņenko (GKR) piebilda, ka jau 13. septembrī būs zināms gan sarunu procedūras uzvarētājs, gan cenas, ko viņi piedāvās.

Valdības sēdē Konkurences padomes pārstāvis Valentīns Hitrovs stāstīja, ka līdz ar padomes lēmumu situācija atkritumu jomā tiek atgriezta brīdī pirms tika noslēgts koncesijas līgums ar "Tīrīgu", tādējādi tiek arī izslēgts iemesls, kura dēļ tiktu pārtraukti līgumi ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem.

Pūce norādīja, ka ministrija nevar piekrist padomes formulējumam, tādēļ piedāvājusi izsludināt ārkārtējo situāciju.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") aicināja, ka visas puses sanākt kopā un tikt galā ar juridiskajām niansēm, jo viņam kā "vidējām ārlietu ministram nav skaidrs, par ko balsot". Savukārt tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) pauda bažas, ka valdības lēmums varētu palīdzēt Rīgas domei, kura vēlas veidot atkritumu monopolu. Valdības normatīvs leģitimizēs to, ka ir atcelti agrākie lēmumi. Pēc Bordāna teiktā, Rīgai pašai vajadzētu nodrošināt, ka tiek savākti atkritumi. Viņaprāt, nav pietiekama informācija, lai pieņemtu lēmumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.

KONTEKSTS:

15. septembrī Rīgā bija paredzēts mainīt atkritumu apsaimniekotāju – četru kompāniju vietā atkritumus izvestu "Tīrīga", kurai Rīgas dome bija paredzējusi uzticēt šo darbu uz 20 gadiem. Taču Konkurences padome iebilda pret šādu monopolu un nepilnu nedēļu pirms atkritumu izvedēju maiņas liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Vienlaikus konkurences uzraugi likuši pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem. Pūce gan norādīja, ka tas nav iespējams, jo esošie atkritumu apsaimniekošanas līgumi beidz savu termiņu neatkarīgi no Konkurences padomes lēmuma un pašvaldībai nav pilnvaru automātiski līgumus pagarināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt