Vakcinēti vien nepilni 6% Latvijas iedzīvotāju un tikai 18% senioru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vakcinācija un dažādi piesardzības pasākumi ir vienīgais veids, kā apturēt Covid-19  izplatību Latvijā. Taču līdz šim pirmo vakcīnas devu Latvijā saņēmuši nedaudz vairāk par 90 000 cilvēku, un gandrīz 20 000 saņēmuši arī otro poti. Kolektīvās imunitātes sasniegšanai vajadzētu vakcinēt 60%–70% Latvijas pieaugušo. Šobrīd vakcīnu saņēmuši nepilni 6% pieaugušo.

Arī pirmajā lielajā iedzīvotāju grupā, kuras vakcinēšana sākta, – seniori virs 70 gadiem – vakcinēta mazāk nekā puse. Vismaz pirmo poti saņēmuši 51 000 par 70 gadiem vecāku Latvijas iedzīvotāju, kas no kopējā šīs vecuma grupas iedzīvotāju skaita ir ap 18%.

Šobrīd galvenā problēma – vakcīnu trūkums.

“Viss vakcinācijas process principā būtu saprotams, tikai pašu vakcīnu nav. Šobrīd vakcinē jauno atvērto grupu tie ārsti un kabineti, kas bija pasūtījuši vakcīnas, domājot par senioriem.

Bet mēs bijām savus seniorus izvakcinējuši un nepasūtījām, tad mums nav, ar ko vakcinēt,” stāstīja ģimenes ārste Alise Nicmane-Aišpure.

“Mēs trīs nedēļas arī vakcināciju veikt nevaram, jo nav pašu vakcīnu. Tās vakcīnas ir pieejamas diemžēl tikai tur, kur viņas ir pieejamas. Mēs nākamās saņemsim 2. aprīlī. Tā kā piegādes ir ļoti, ļoti nogrieztas, to jau es zinu un saprotu,” stāstīja ārste.

Tam, ka trūkst vakcīnu, piekrīt arī veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”). Un galvenais iemesls – visu laiku tiek samazināti solītie piegāžu apjomi.

“Pēdējās divās nedēļās ir bijis pavisam bēdīgi, un uz nākamo nedēļu prognozētais “AstraZeneca” apjoms ir ticis samazināts vairākkārt. Atbilstoši mūsu sākotnējiem plāniem un ražotāja solījumiem mums bija paredzēts līdz šim saņemt 423 000 “AstraZeneca” vakcīnu. Esam saņēmuši 128 000, kas ir aptuveni 30% no sākotnēji solītā,” informēja Pavļuts.

“Patiešām vakcīnu ļoti, ļoti trūkst. Un tā deficīta izjūta ir milzīga daudzās ģimenes ārstu praksēs un daudzviet. Mums ir deficīta situācija, mums ir ierobežota piedāvājuma situācija,” piebilda ministrs.

Bet, lai gatavotos mirklim, kad vakcīnas tiks piegādātas lielos apjomos, ir skaidrāks par plānotajiem vakcinēšanas centriem. Rīgā lielākie būs Ķīpsalas hallē un konferenču centrā “Atta centre”. Mazāki vakcinācijas centri būs arī Centrāltirgū un Kongresu namā.

Tāpat vakcinācijas centri būs arī vairāku skolu sporta zālēs un arī teltīs. Plānots, ka teltis izvietos skolu un iestāžu teritorijās, bet viena vakcinēšanās telts plānota arī Uzvaras parkā.

Kopumā šobrīd plānots, ka jau nākamā mēneša sākumā nedēļā varēs vakcinēt vairāk nekā 112 000 iedzīvotāju. Reāli spēja vakcinēt pret Covid-19 gan būs atkarīga no šobrīd problemātiskajām vakcīnu piegādēm Latvijai.

KONTEKSTS:

Latvijā plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.

Valdība vēlāk noteica, ka klātienē strādājošos skolotājus, tostarp pirmsskolas izglītības iestāžu un speciālās izglītības iestāžu pedagogus, vakcinēs ātrāk nekā iepriekš paredzēts – līdztekus 60–69 gadu veco senioru vakcinācijai. Šīs nākamās riska grupas vakcināciju pret Covid-19 plānots sākt no 12. aprīļa. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti