Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Daļa stabiņu Rīgā – pagaidu risinājums

Panorāma

Mēneša laikā mandātu nolikuši vismaz 12 pašvaldību deputāti

Nevakcinējas, jo neuzticas oficiālajai informācijai

Vakcinācijas pretinieks: Mani nevarēs pārliecināt, tikai piespiest

Pēdējā laikā valdības komunikācijas aktivitātes ir vērstas uz to, lai pārliecinātu vakcinēties pret Covid-19 tos, kas vēl šaubās, bet pieļauj iespēju to darīt. Līdz šim Latvijā vakcinācijas procesu pabeiguši ap 40% iedzīvotāji. Kopš vasaras sākuma vērojams būtisks vakcinācijas tempa kritums.

LTV raidījums “Panorāma” sazinājās ar trim cilvēkiem, lai izzinātu, kāda ir viņu argumentācija nepotēties.

Bija šaubas par vakcīnu efektivitāti

Šī stāsta pirmais varonis ir Jānis. Viņš ir jūrnieks. Jaunietis piekopj aktīvu dzīvesveidu, daudz ceļo. Sākoties pandēmijai, ievēroja visus valdības noteiktos ierobežojumus, bet, kad parādījās iespēja vakcinēties – to neizmantoja, jo nejutās apdraudēts. Turklāt bija arī šaubas par vakcīnu efektivitāti.

“Vienkārši izlēmu nogaidīt, jo tās vakcīnas vēl... tur ir daudz šaubu par viņām. Par viņu efektivitāti. Tagad tas jaunais paveids...” prāto Jānis.

Pēc vakcinācijas dzīve kļuvusi vieglāka

Taču viņš arvien vairāk sāka izjust grūtības, piedaloties sabiedriskajā dzīvē. Daudzi pasākumi nav pieejami, ir bieži jākārto Covid-19 testi. Pēc sarunas ar attālu radinieku – ārstu – vīrietis pārdomāja.

Jānis galu galā uzklausīja padomu un piekrita vakcinēties

“Viņš man paskaidroja, ka tomēr labāk ir vakcinēties. Man pret šo cilvēku ir liela cieņa. Es uzklausīju, ko viņš teica, un nodomāju: “Lai iet! Es to izdarīšu”. Un gribējās jau arī mazliet vairāk pie normālas dzīves atgriezties.

Un tā arī ir, ka pēc vakcinācijas ir vieglāk. Es vēlos, lai pie mums visi ātrāk tiktu ar to galā, tāpēc es to darīju. To, ko man ieteica valdība. Principā, ko tagad rekomendē visā pasaulē. Vienkārši gribas atgriezties ātrāk pie normālas dzīves,” atzīst Jānis.

Ja izvēle ir starp vakcināciju un nošaušanu, es izvēlos nošaušanu

Daudz kategoriskāk ir noskaņots Vasīlijs. Gandrīz desmit gadus viņš nostrādājis par ētera inženieri televīzijā, tagad ir tālbraucējs. Pēc viņa domām, ar dabisko imunitāti vajadzētu pietikt, lai pasargātu viņu no Covid-19. Un viņam nepatīk, ka valdība uzspiežot vakcināciju.

Vasīlijs apgalvo, ka labāk izvēlētos nošaušanu, nekā vakcināciju

“Tas viss izskatās tā, it kā jums ir tiesības izvēlēties. Ka tas ir jūsu brīvprātīgs lēmums. Bet īstenībā šo tiesību izvēlēties nav. Kas notiek tagad? Mēs tevi atlaidīsim! Tas ir tavs lēmums, bet, ja tu nevakcinēsies, vari vairs nenākt uz darbu. Tas vienkārši ir karš,” uzskata Vasīlijs.

Atbildot uz jautājumu, vai būtu kaut kas, kas viņu varētu pārliecināt vakcinēties pret Covid-19, Vasīlijs ir kritisks.

“Mani nebūs iespējams pārliecināt, mani varēs tikai piespiest. Vienkārši piespiest. Vai nu potējies, vai nu, es nezinu, mēs tevi nošausim. Un arī tādā gadījumā es drīzāk izvēlētos, lai mani nošauj. Tāpēc, ka tā ir principa un goda lieta,” uzsver Vasīlijs.

Paļaujas uz savu imunitāti

Līdzīgi iemesli nevakcinēties ir sabiedriskās iniciatīvas “Vakcinācijai aizvien jābūt brīvprātīgai” autoram Artūram Ikvildam. Viņš ir arī Saeimas deputāta Alda Gobzema izveidotās partijas “Likums un kārtība” līdzdibinātājs, bet iniciatīvu iesniedza vēl pirms partijas dibināšanas.

Artūrs Ikvilds uzskata, ka vakcinācijai jābūt brīvprātīgai

Ikvilds uzskata, ka, sakārtojot uzturu, iespējams uzlabot imunitāti, un vakcīna pret Covid-19 līdz ar to neesot nepieciešama.

Viņš joprojām netic, ka vakcīnas ir efektīvas.

“Mani pārliecinātu tas, ja šī vakcīna būtu tiešām efektīva, paši cilvēki to varētu saprast.

Skaidrs, ka šīs labvēlīgās zāles cilvēki paši lietotu, viņi nebūtu jāpiespiež un jāmēģina dažādos veidos diskriminēt vai iebiedēt, lai viņi būtu spiesti vakcinēties.”

Stāsta varoņiem arī jautājām, ko viņi domā par jauno vakcinācijas reklāmas kampaņu, kuras ietvaros ir tapis motivējošs video. Vairums no vīriešiem atzina, ka šādi video viņus neuzrunā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt