Panorāma

Varakļānos velētājus motivēja novadu reforma

Panorāma

Panorāma

Vakcinācijā pret Covid grib iesaistīt visus ģimenes ārstus

Vakcinācijā pret Covid-19 grib iesaistīt visus ģimenes ārstus

Vakcinācijas pret Covid-19 tempam nokrītoties līdz zemākajam pēdējā pusgada laikā, Veselības ministrija (VM) plāno panākt, lai no oktobra potēšanā iesaistītos pilnīgi visi ģimenes ārsti. Ieceres, kā to darīt, meklētas vairākus mēnešus, un galīgā vienošanās vēl aizvien nav panākta. Lielākā ticamība, ka valdībā šomēnes tomēr varētu atbalstīt papildu piemaksu izmaksāšanu ārstiem, kas vakcinē paši vai slēguši sadarbības līgumu ar kādu citu vakcinācijas iestādi vai veicēju.

Par ģimenes ārsta nozīmību vakcinācijas veicināšanā šaubu nav nevienam. Tomēr dati rāda, ka aizvien aptuveni katrs piektais no vairāk nekā 1200 ģimenes ārstiem nevakcinē. Viņu vidū arī Sandra Strode no Daugavpils novada.

"Tāpēc, ka man nav resursu. Man ārsta palīgs dodas dekrēta atvaļinājumā, un man ir jauna māsiņa, kura nekad nav strādājusi pie ģimenes ārsta. Diemžēl paņemt vēl vienu papildu lielu darbu kā vakcinēšana pret Covid-19 mēs nevaram," stāstīja Strode.

Par to, kā motivēt ģimenes ārstus vakcinēt un darīt to vēl aktīvāk, amatpersonas tā arī nav panākušas vienošanos. Atbildīgie sola, ka izmaiņas līdz ar oktobri būs.

Vakcinācijas projekta vadītāja Eva Juhņēviča šorīt "Rīta panorāmā" atzina, ka, viņasprāt, nozīmīgs solis varētu būt prasība no oktobra slēgt līgumu ar Nacionālo veselības dienestu vai sadarbības līgumu ar kādu citu praksi. Ģimenes ārste Strode Daugavpils novadā atzina, ka viņai ir šāds sadarbības līgums. Vai tas kā palīdzējis sasniegt labākus rezultātus? Un cik vispār no viņas pacientiem ir vakcinēti? Uz šiem jautājumiem Strode atbildēt nevarēja, jo to neesot skatījusies un nemaz neskaitot.

"Nu piedodiet, es izpildu to... tā vienkārši sakot, to, ko valsts liek. Bet tā nav mana iniciatīva! To jūs jautājiet tiem, kuri to pirmie iesniedz. Ko viņi ar to cer panākt?" vaicāja ģimenes ārste.

VM plāno valdībā atkārtoti virzīt ideju par piemaksām ģimenes ārstu praksēm. Gan tām, kas pašas vakcinē, gan tām, kas būs noslēgušas sadarbības līgumu par savu pacientu vakcināciju citā vietā. Ieceri par 1500 eiro lielu ikmēneša piemaksu visiem, kas vakcinē, no valdības dienaskārtības izņēma, jo bija iebildumi. Šoreiz piedāvājumu rūpīgi saskaņo, un

tā vietā plāno izmaksāt lielāku naudu ārstiem par katru jaunu vakcinēto pacientu un gada beigās vēl vienreizēju izmaksu, kuras apmērs būs atkarīgs no sasniegtā.

"Tad šīs prakses, kuras nav iesaistījušās, attiecīgi neko nesaņem no tiem bonusiem. Savukārt tās prakses, kas ir iesaistījušās, tās tos labumus var saņemt. Kas nestrādā – tam arī nav bonusu," skaidroja VM pārstāvis Oskars Šneiders. 

Ieceri atbalsta Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijā. VM konkrētas summas pagaidām vēl nemin, bet, pēc Kozlovskas teiktā, samaksa par katru jaunu vakcinēto varētu pieaugt divkārt. Pašlaik par katru vakcinēto pacientu, kas ietilpst kādā no riska grupām, maksā 12,60 eiro, bet par pārējiem – 7,70 eiro par katru. 

"Šīs divas pozīcijas varētu arī tos ģimenes ārstus, kas paši nevakcinē vai ir sadarbības partneri, motivēt. Es domāju, ka tas ir iespējams. Jo ar burkānu ir labāk motivēt nekā ar pātagu," sacīja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska.

VM cer, ka šo jautājumu valdība izlems vēl šomēnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt