Panorāma

Trūkst asistentu personām ar invaliditāti

Panorāma

Vai Latvijas kino piedzīvo augšupeju?

Kompetenču izglītība sporta stundās

Trešo sporta stundu skolā paredz ne tikai fiziskām aktivitātēm

Par trešās sporta stundas nepieciešamību ir runāts gadiem un Valsts izglītības satura centrs to sola pakāpeniski ieviest jau no nākamā mācību gada. Šeit gan ir nianse, jo mācību priekšmetu plānots saukt "Sports un veselība", tātad trešā stunda ne tik daudz būs veltīta fiziskām aktivitātēm.

"Skola 2030" ir Valsts izglītības satura centra projekts – tā nosaukums ir “Kompetenču pieeja mācību saturā”. Tas lielā mērā skars arī sporta stundas. No nākamā gada pakāpeniski ieviesīs trešo sporta stundu – katrā no nākamajiem trīs mācību gadiem viena papildus stunda tiks nodrošināta četrām klasēm. Nākamgad, piemēram, pie tās tiks 1., 4., 7. un 10. klases skolēni.

Direktores vietniece sākumskolā "Atvase" Andra Mančasa paskaidro, ka trešā sporta stunda tiks sadalīta bērnu garīgās veselības un drošības jautājumiem.

Trešo sporta stundu, kurā uzsvars likts uz veselību un drošību, katrā skolā varēs pasniegt cita priekšmeta skolotājs, sākot no sporta skolotāja un beidzot ar tehnoloģiju pasniedzēju. Samaksa būs pēc līdzšinējās likmes.

Otrs jauninājums, ar kuru tiek saprasta kompetence, ir sadarbība ar citu priekšmetu skolotājiem. Šobrīd mācību stundas ilgums ir tikai 40 minūtes un fiziskās sagatavotības treneris Helmuts Rodke norāda, ka papildu lietām jau tagad laika neatliek, bet centieni iekļaut vēl citus priekšmetus situāciju sarežģīs. Rodke ir pārliecināts, ka ar absurdu pieeju tiek bojāta laba lieta, jo 40 minūtēs neko daudz nevar paspēt.

Gundega Immere ir sporta skolotāja Rīgas Teikas vidusskolā – jaunajā projektā tā ir viena no 100 pilotskolām, kur jauno pieeju izmēģina praksē. Viņa ir pārliecināta, ka kompetences liek mobilizēties un rosina bērnus saprast, kādēļ ir svarīgi rūpēties par savu ķermeni. 

Jaunās pieejas stūrakmens ir arī izpratne, jo skolēnam jāsaprot, kāpēc viņš veic katru vingrinājumu. Veselības un fiziskās aktivitātes mācību satura izstrādes vecākā eksperte Inese Bautre uzsver, ka bērniem ir jāizprot, kādēļ fiziskās aktivitātes ir nepieciešamas viņu ķermenim. Tam piekrīt arī skolotāja Immere.

Jaunā apmācības filozofija ietver arī vērtēšanas kritēriju maiņu, uzsvaru ne tik daudz liekot uz noteiktiem normatīviem. Immere saviem audzēkņiem liek punktus par noteiktām paveiktām lietām, savukārt par iekrātajiem punktiem skolēns var saņemt atzīmi.

Šobrīd satura izstrāde sporta stundām un trešajai papildu nodarbībai vēl nav noslēgusies - ar to semināros nodarbojas skolotāju un ekspertu grupas. Bet no nākamā septembra daļai skolēnu trešā stunda "Sports un veselība" būs ikdiena, bet pēc trīs gadiem tā būs ieviesta jau visām klasēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti