Panorāma

Panorāma

Panorāma

A. Gobzems piedāvās bezpartijisku valdību

Likumu grozījumi taksistu savaldīšanai

Taksistu «savaldīšanā» varēs iesaistīties pašvaldības policija; plāno stingrākas prasības

Taksometru cenu jomā pēc tarifu griestu atcelšanas joprojām valda pamatīgs haoss un astronomiskas cenas. Lai to ierobežotu, valdība atbalstīja tiesības pašvaldības policijai kontrolēt taksometrus, savukārt nākotnē plānots noteikt speciālu regulējumu taksometru pakalpojumu sniegšanai pie starptautiskas lidostas un pienākumu detalizēti informēt klientus par brauciena izmaksām.

Visasāk problēmas pašlaik jūtams pie Rīgas lidostas, kur cenas šokējušas ne vienu vien iebraucēju. Šāda situācija valsts tēlam godu nedara. Par to satraucies arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Tādēļ aicinājis atbildīgās institūcijas nekavējoties risināt “taksometru jautājumu” pie lidostas.

Brauciens līdz Jūrmalai dārgāk par biļeti uz Londonu

Atbilstoši valdības noteikumiem taksometriem uz durvīm jābūt norādītai maksimālai maksai par nolīgšanu, vienu brauciena kilometru un laiku. Televīzija gan saņēmusi braucēju sūdzības, ka šī informācija mēdz būt maldinoša.

Kliente Laila, kura pašlaik dzīvo Anglijā, LTV stāstīja, ka viņas meita Elīza valsts svētkos apciemoja Latviju. “Rīgas lidostā, meklējot taksometru braucienam uz Priedaini Jūrmalā, viņu uzrunāja SIA "Old Car" taksometra vadītājs, solot, ka šāds brauciens nebūs dārgs. Arī uz durvīm norādītā cena bija 0,71 eiro par kilometru. Meita piekrita braucienam. Tomēr, atrodoties Anglijā, sāku saņemt no viņas izmisuma pilnas īsziņas, ka taksometra skaitītājs, vēl neaizbraucot līdz mājām, jau rāda 26 eiro”.

“Brauciens ir aptuveni 15 kilometri. Ar citām kompānijām šajā maršrutā esam maksājuši 8-13 eiro.  Bet šoreiz čekā uzrādītā cena par 15 kilometru braucienu ir aprēķināta 1,99 eiro par kilometru - 29,89 eiro; brauciena 12:44 minūtes ir izmaksājušas papildus vēl 4,96 eiro,” stāstīja Laila.

“Līdz ar to ierasto 8-13 eiro vietā par 15 kilometru braucienu samaksājām 37,95 eiro!” sacīja Laila.

Kad meita izteica neizpratni par šādu aprēķinu, taksometra iepriekš tik laipnais vadītājs kļuvis nesavaldīgs un sācis zvanīties kaut kādiem vīriešiem, kas Elīzu ir nobiedējis un viņa samaksājusi prasīto.

“Smiekli caur asarām: meitas brauciens no Rīgas lidostas līdz Jūrmalai izmaksāja vairāk nekā lidmašīnas biļete no Londonas līdz Rīgai,” secināja Laila.

Klienti sūdzas reti

Par šādiem gadījumiem klienti var sūdzēties Rīgas plānošanas reģionā, kas izsniedz un anulē licences galvaspilsētas taksometriem. Tomēr šo iespēju cilvēki izmantojot salīdzinoši reti.

Plānošanas reģions saņemot vidēji 4 – 5 sūdzības mēnesī, un nevienā no šiem gadījumiem krāpšanās neesot konstatēta.

Arī nupat aprakstītajā gadījumā uzņēmums meitenei piestādījis maksimālo licences pieteikumā atļauto cenu. Tātad – viss likumīgi.

To, ka uz taksometra durvīm norādīts maldinoši zemāks tarifs, pierādīt esot ļoti grūti, jo reti kurš braucējs savu taksometru nofotografē.

Turpmāk var palīdzēt pašvaldības policija

Citi iecerēti priekšlikumi paredz:

* samazināt pārvadātājiem pieļaujamo tarifu skaitu, lai klientiem būtu vieglāk orientēties piedāvājumā.

* Noteikt kvalitātes kritērijus taksometru pakalpojumiem pie nozīmīgiem objektiem.

* Atvieglot iespējas atņemt licenci par pārkāpumiem.

* Pastiprināt policijas kontroli

un veikt citas izmaiņas.

Turpmāk pasažieriem šādās situācijās varētu palīdzēt arī pašvaldības policija. Valdība ceturtdien, 6. decembrī, apstiprināja Satiksmes ministrijas rosinātus noteikumu grozījumus, kas ļaus arī pašvaldības policijai uz ceļiem apturēt taksometrus, pārbaudīt taksistu licences un veikt kontrolpirkumus.

Valsts kancelejā ir iesniegti vēl vairāki Satiksmes ministrijas sagatavoti grozījumi valdības noteikumos un “Autopārvadājumu likumā”. Tie paredz speciālu regulējumu taksometru pakalpojumu sniegšanai pie starptautiskās lidostas, tostarp pienākums izvietot papildu informāciju taksometra salonā un pienākumu pirms brauciena informēt pasažieri par braukšanas maksas aprēķinā piemēroto tarifiem.

“Šie grozījumi paredz pienākumu informēt par to, kuru cenu vai tarifu tieši pielietos. Ka cena par iekāpšanu ir tik un tik, par kilometru tik un tik un laiku – tik un tik,” skaidroja Satiksmes ministrijas Autosatiksmes departamenta direktors Tālivaldis Vectirāns.

KONTEKSTS:

Pērn septembra sākumā spēkā stājās spriedums, kurš lidostas "Rīga" taksometru joslu pie ielidošanas termināļiem lika atvērt jebkuram šī pakalpojuma sniedzējam. Vairākus mēnešus pēc tam lidosta "Rīga" atzina, ka nav apmierināta ar jauno kārtību, norādot gan uz iespējamiem drošības riskiem, gan kvalitātes kritumu. 

Savukārt no 1. jūnija pašvaldības vairs nevar noteikt maksimālos taksometru tarifu griestus un katrs uzņēmums cenas var noteikt brīvi pēc pašu ieskatiem.

Ar jauno kārtību neapmierināti pasažieri - gan ārvalstnieki, kuriem pieprasa nesamērīgu maksu par braucienu, gan vietējie, kuri piefiksējuši taksometru šoferu negodprātīgu rīcību.

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti