Studentu apmaiņas programmai «Erasmus» - 30!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šogad trīsdesmit gadu jubileju svin Eiropas Savienības izveidotā studentu apmaiņas programma "Erasmus+". Gadu gaitā programma ir attīstījusies un šobrīd studenti var doties apmaiņas programmās uz kopumā trīsdesmit trīs Eiropas valstīm. Arī Latvija jau gandrīz divdesmit gadus iesaistījusies šajā programmā, mūsu studentiem dodot iespēju kādu laiku pavadīt ārzemēs.

Nu jau trīsdesmito gadu Eiropas valstu studentiem ir iespēja izmantot "Erasmus+" programmu, lai dotos apmaiņas studijās vai praksē uz citām Eiropas valstīm. Programmas sniegtās iespējas ar katru gadu izmanto arvien lielāks studentu skaits, šobrīd katru gadu apmaiņas braucienos dodas gandrīz 300 tūkstoši studentu visā Eiropā un trīsdesmit gadu laikā programmas sniegtās iespējas kopumā izmantojuši vairāk nekā trīs miljoni cilvēku.

Latvija "Erasmus+" programmā piedalās kopš 1998.gada. Šo gadu laikā pieredzi ārzemēs guvuši aptuveni 100 tūkstoši cilvēku no visas valsts. "Erasmus+" nav tikai studentu apmaiņas programma, tā ir piedzīvojusi plašu izaugsmi un šodien sniedz iespēju doties apmaiņas braucienos un praksēs gan augstākās, gan profesionālās izglītības līmenī.

Pēdējos gados latviešu studentu skaits, kas dodas apmaiņas programmās uz ārzemēm svārstās ap diviem tūkstošiem, savukārt Latviju kā galamērķi izvēlas aptuveni pusotrs tūkstotis ārzemju studentu. Latviešu studentu iecienītākās zemes ir kaimiņvalstis Lietuva un Igaunija, kā arī Spānija, Francija un Vācija. Arī pie mums visvairāk studentu brauc tieši no šīm valstīm.

Kā stāsta Valsts izglītības attīstības aģentūras pārstāve Ennata Kivriņa, "Erasmus+" latviešu studentiem ir lieliska iespēja doties uz ārzemēm, lai gūtu starptautisku pieredzi studējot ārzemju universitātēs vai doties praksē un strādāt ārvalstu uzņēmumos.

Kivriņa: "Tā ir iespēja mūsu studentiem doties, piemēram, praksē ārvalstīs vai arī studijās ārvalstīs. Tad, ja viņš studē Latvijas augstskolās, viņš var doties kādu periodu, semestri vai divus, piemēram, mācīties un studēt kādā citā augstskolā. Nenoliedzami, "Erasmus+" programma arī citās valstīs studentus tieši tāpat atbalsta, lai viņi dodas uz kādu citu Eiropas valsti studijās vai praksē."

Rīgas Tehniskā Universitāte (RTU), kas pēc studējošo skaita ir lielākā augstākās izglītības iestāde Latvijā, apmaiņas programmu ietvaros katru gadu uzņem aptuveni 200 ārzemju studentus un šim skaitlim gadu no gada ir tendence palielināties.

Savukārt uz ārzemēm katru gadu dodas nedaudz vairāk nekā 150 studentu. Kā norāda RTU rektora vietnieks Igors Tipāns, "Erasmus" sniedz iespēju doties ne tikai studēt uz ārzemēm, bet arī ļauj doties praksē, kas ir lietderīgi dažādu profesionālo un akadēmisko iemaņu attīstībai. Tipāns atzīmē, ka Latvijai vajadzētu censties iegūt lielāku Eiropas Savienības finansējumu, lai uz ārzemēm varētu doties vairāk pašmāju studentu.

Tipāns: "Studenti arī dodas praksē. Latviešu studentiem, īpaši inženierzinātnēs, ir ļoti svarīgi, ka viņiem var būt šī te starptautiskā prakse. Būtībā tā ir papildus iespēja Latvijas studentiem, viņi mācās pēc RTU programmas, bet tas, kas attiecas uz viņu gala darbu, tad viņi, protams, var praktizēties kādā firmā Eiropā un tad profesionālāk izstrādāt savu gala darbu. Latvijai noteikti vajadzētu cīnīties, ka viņi iegūst vairāk, lielāku šo te Eiropas Savienības finansējumu. Jo tomēr augstskolas, lielās augstskolas ir dažas, tomēr tās ir ar lielu vietējo studentu skaitu un tur vajadzētu rūpēties, ka Latvijai šīs te vietas vairāk tiek atvēlētas."

Tipāns uzskata, ka Latvijas augstskolas varētu uzņemt vēl vairāk apmaiņas studentu. Viņaprāt, Latvija ārzemju studentus var piesaistīt ar salīdzinoši augsto studiju līmeni un drošu, sakārtotu apkārtni, kā arī ar relatīvi zemām dzīvošanas izmaksām.

Tipāns: "Nu, pirmām kārtām jau studiju kvalitāte, jo Jūs varat pirmos studentus saņemt, bet ja kvalitāte ir viduvēja, tad no tās pašas universitātes vairs studentus nesagaidīsiet. Universitātes gan Eiropā, gan citur pasaulē ļoti uzmanīgi skatās uz kurieni viņas sūta savus studentus. Latvija var būt ļoti pievilcīga ar savu, teiksim, drošo vidi un pietiekami zemām izmaksām, atraktīvu studiju vidi, studiju kvalitāti."

Ārzemju studentus piesaista ne tikai lielās galvaspilsētas universitātes, bet arī augstskolas reģionos. Tā piemēram Vidzemes Augstskolā pērn ieradās 52 apmaiņas studenti. Kā stāsta spānis Hosē, kurš Vidzemes Augstskolā ieradies tieši "Erasmus+" programmas ietvaros, Latviju un Valmierā bāzēto augstskolu viņš izvēlējies, jo vēlējies pilnībā mainīt savu vidi un gūt jaunus iespaidus.

Hosē: "Es izvēlējos braukt tieši uz Latviju, jo es gribēju doties uz citu valsti, kādu valsti, kas būtu pilnīgi citādāka nekā Spānija. Es sāku meklēt iespējas, kur varētu doties un ieraudzīju Latviju. Meklējot piemērotu universitāti, es atradu Vidzemes Augstskolu, tās piedāvātā programma izskatījās vispiemērotākā tieši man, tāpēc es nodomāju, kāpēc gan lai nebrauktu uz Latviju, tā nu es te esmu nonācis."

Arī citi Vidzemes Augstskolā sastaptie apmaiņas studenti atzina, ka viņiem Latvijā patīk, lai gan sākumā ir bijis grūti pierast pie laikapstākļiem. Studenti pauž viedokli, ka Latvija ir studentiem draudzīga valsts, jo dzīvošanas izmaksas nav pārāk lielas un nokļūšana nepieciešamajā vietā parasti prasa salīdzinoši nelielu laiku, arī studiju līmenis ir pietiekoši augsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti