«Stradiņos» ar jaunu metodi plaušas atbrīvo no trombiem un «atgriež» pacientus dzīvē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 7 mēnešiem.

Pirmo reizi Latvijas vēsturē Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) šodien veikta pacientu dzīvību glābjoša operācija – balona pulmonālā angioplastija. Tā ir mazinvazīva metode, kuras laikā pacienta plaušas tiek atbrīvotas no trombiem un jau uzreiz pēc operācijas slimnieka stāvoklis strauji uzlabojas. Trombi bieži vien veidojas cilvēkiem pēc smagi pārslimota kovida.

Pie iespējas brīvi elpot šodien tika divi pacienti, kuriem pirmajiem Latvijā tika veikta jauna metode plaušu atbrīvošanai no trombiem.

Operāciju veica kardiologi Andris Skride un Ainārs Rudzītis pieredzējušā poļu kolēģa Marcina Kuržinas vadībā. 

Procedūras laikā caur katetru plaušu artērijā ievada dažāda izmēra baloniņus un pakāpeniski paplašina plaušu artērijas sīkos zarus, tādējādi uzlabojot asinsriti un samazinot spiedienu plaušu artērijā.

Skride skaidroja, ka tādā veidā pacientu no guloša un skābekļa atkarīga "atgriež" dzīvē.

"Vienam pacientam skābekļa līmenis bija 80, kas ir kritiski zems, beidzot operāciju ideāls – 96," pastāstīja ārsts.

Plaušu trombu veidošanās iemesli ir dažādi – sākot no ģenētiskiem, līdz pat Covid-19 infekcijas atstātajām sekām. Primāri trombi tiek šķīdināti ar zālēm, bet aptuveni piecos procentos gadījumu nepieciešama operācija. Latvijā operāciju gaida 50 pacienti.

Ārsti uzskata, ka tas ir daudz.

"Tas ir diezgan daudz, jo mums ir ierobežotas alternatīvas, bieži šie pacienti ir darbaspējas vecumā, viņi ir nolemti, bet šī metode ļauj viņus atgriezt dzīvē," sacīja Rudzītis.

Lai ieviestu jauno metodi, ārsti pērno gadu veltījuši mācībām. 

Abi atzina, ka šādas operācijas ir arī liels izaicinājums. Procedūra aizņem stundu, bet vienam pacientam var būt nepieciešamas vairākas šādas operācijas, lai atbrīvotu plaušas no trombiem, kurus nevar pieveikt ar zālēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti