Dienas ziņas

Latvijā viesojas pasaules Miera skrējiens

Dienas ziņas

Pirmajai augstskolai Latvijā - 240

Starptautisks kokles festivāls Limbažos

Starptautisks kokles festivāls Limbažos pulcē vairāk nekā 100 dalībnieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vairāk nekā simt dalībnieku no sešām Ziemeļeiropas valstīm pulcējis trešais  Starptautiskais kokles festivāls Limbažos. Festivāla iecere ir popularizēt kokles skanējumu un pielāgot to mūsdienu prasībām. 

Pēdējos gados interesi par kokli izrāda arvien vairāk jauniešu.

Kokle Latvijā ir nacionālais instruments, un dažādās kultūras un izglītības iestādēs darbojas vairāk nekā 70 koklētāju ansambļu. Limbažu novadā tādi ir divi, un  festivāla atklāšanā bija kupls skaits jauniešu. Festivāla organizatore atzīst, ka interesi par kokli izrāda arvien vairāk skolas vecuma bērnu.

“Spēlējam dažādus stilus, un tas ir arī interesantāk jauniešiem. Viņi praktiski to sāk ņemt kā ģitāriņu dažādos saietos un pasākumos. Tā kā tas tiek tikai popularizēts,” stāsta Trešā starptautiskā koklētāju festivāla organizatore Anita Viziņa-Nīlsena.

Paši jaunieši stāsta, ka kokli izvēlējušies spēlēt, jo patīk tās skanējums, kā arī tas saistīts ar nacionālām kultūras vērtībām.

“Man bērnībā patika klausīties visādas tautiskās dziesmas, tāpēc arī izlēmu spēlēt kokli," festivāla dalībniece no Limbažiem Annija Petrušova.

“Es domāju, ka tas ir vislabākais instruments pasaulē, pirmkārt. Otrkārt, man sāk niezēt pirksti, ja es nespēlēju divas nedēļas. Man vajag, man vajag!” saka festivāla dalībniece no Rīgas Malvīne Mantiniece.

Arī Igaunijā kokle ir nacionālais instruments un tāpat kā Latvijā tā kļuvusi populāra jauniešu vidū, jo ir interese eksperimentēt ar dažādiem mūzikas stiliem un kokles skanējumu.

“Pirms divdesmit gadiem bija pavisam maz koklētāju, bet tagad kokles spēlēšana ir kļuvusi  populārāka. Esam sapratuši, ka ar kokli varam spēlēt dažādu mūziku - gan nacionālo, gan populāro mūziku,” saka festivāla dalībniece no Igaunijas Railija Kāra.

Trīs dienu laikā koklētāji sniegs labdarības koncertus tuvējos pagastos, kā arī piedalīsies kokles un tiem līdzīgo instrumentu meitarklasēs. Tāpat, tiks izgatavota īpaša kokle, kuru veidos visu dalībvalstu lietpratēji, pieliekot kādu iezīmi no savas valsts instrumenta.

“Mēs it kā attīstām kokli, it kā mūsdienu prasībām, nezaudējot šo seno kokles individualitāti, kuru ir svarīgi saglabāt,” skaidro festivāla organizatore Anita Viziņa-Nīlsena.

Festivālā piedalās kopskaitā 17 grupas no Somijas, Zviedrijas, Krievijas un Baltijas valstīm, lai dalītos pieredzē par kokles un tai līdzīgo instrumentu kultūru un atšķirībām.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti