Panorāma

Beļģijā ar Covid-19 saslimušos mediķus aicina turpināt strādāt

Panorāma

Panorāma

Aicina skolās ievērot epidemioloģiskās drošības ieteikumus

Skolas mēdz neievērot epidemioloģiskās drošības ieteikumus

Mācību gada pirmajos divos mēnešos skolas izrādījušās vide, kur jaunais koronavīruss izplatījies ar plašu vērienu, mājas karantīnā nosūtot ne vien darbinieku kolektīvu, bet arī audzēkņus ar visām ģimenēm. Turklāt izrādās, ka visbiežāk valstī noteiktos ierobežojumus pārkāpj nevis bērni, bet gan pieaugušie. Šis nav piemērotākais laiks garām klātienes sapulcēm, pasēdēšanām skolotāju istabās un kopīgām ekskursijām, sēžot piepildītā autobusā. Taču skolas šos ieteikumus mēdz neievērot.

22 pedagogiem un viņu ģimenēm rudens brīvlaiks Rīgas Angļu ģimnāzijā noslēdzies ar karantīnu. Pēc brīvlaikā organizētās klātienes sapulces viens no tās apmeklētājiem veicis testu un uzzinājis, ka ir Covid-19 pozitīvs.

"Tā, protams, mums ir rūgta mācība. Esam ņēmuši vērā. Tādas [sapulces] vairs netaisām. Tam cilvēkam nav nekādu slimības pazīmju vēl joprojām," klāstīja Rīgas Angļu ģimnāzijas direktore Maija Kokare.

Noteiktos distancēšanās ieteikumus neievēroja arī citviet. "Kamēr skolēni bauda rudens brīvlaiku, skolotāji aktīvi strādā, plāno turpmāko mācību darbu, taču brīvajos brīžos atgūst spēkus nupat iekārtotajā skolotāju telpā." Šādu ierakstu kopā ar attēlu, kurā visai šaurā telpā atrodas seši skolotāji, aizvadītajā nedēļā publicēja Rīgas 41. vidusskola. Starp pedagogiem nav divu metru distances un nav arī sejas aizsargmasku. Skola šo ierakstu izdzēsa. Pēc tam, kad vairāki vecāki komentāros pauda neizpratni par to."

"Respektīvi, kad viņi gaida nākamo stundu, tā ir vietiņa, kur viņiem ieiet un apsēsties," teica Rīgas 41. vidusskolas direktors Egīls Romanovskis, atzīstot, ka vieta ir šaura. "Jā. Varbūt neveiksmīgi bija sanākuši kopā."

Savukārt Rīgas Teikas vidusskolā pirmdien, 26. oktobrī, bija paredzēts kopīgs pasākums visām vidusskolas klasēm. Došanās uz izrādi mūzikas namā "Daile". To pirmdien atcēla īsi pirms pusdienas laika, un, kā Latvijas Televīzijai ziņoja audzēkņu vecāki, skolēni saņēmuši ziņu, ka tas nav skolas lēmums, bet gan noticis "ārēja spiediena dēļ".

"Tas bija ārējā spiediena dēļ. Izglītības kvalitātes valsts dienests – tas bija tas ārējais spiediens. 

Viņi tādā stingrā tekstā norādīja, ka šobrīd tas neesot pieņemami, ka notiek šādi pasākumi un ka tur vairākas klases ir kopā.

Nācās atcelt. Diemžēl atcēlām. Jā. Problēmas nevēlamies," klāstīja Rīgas Teikas vidusskolas direktore Guna Pudule.

Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) par pārkāpumiem skolās uzzina gan no satrauktu vecāku zvaniem un e-pastiem, gan arī no pašu skolu publicētās informācijas internetā.

"Mēs aicinām izvērtēt šos pasākumus, aicinām izvērtēt, jo izglītības iestādes ir paaugstināta riska vietas. Katram pašam ir jāpārdomā rīcība sava – vai es iešu uz to kafijas pauzi? Cik daudzi mēs tur esam cilvēki vienā telpā? Katram sargu klāt nepieliksi, protams," sacīja IKVD Uzraudzības departamenta direktors Juris Zīvarts.

"Vienā telpā, ja distanci nevaram ievērot ar kolēģiem, tad maska varētu palīdzēt, bet mēs nevaram uzskatīt darba kolēģus par drošiem," klāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Skolām un skolotājiem būtu bērniem un sabiedrībai jārāda labais piemērs.

"Reizēm tās slodzes dēļ arī personāls neaizdomājas. Pedagogi neaizdomājas paši par savu atbildību vai patiesībā par to, cik salīdzinoši vienkārši ir šo vīrusu pārnest. Nepiesargājoties var nonākt pie tā, ka ļoti daudziem cilvēkiem vienkārši ir jāpavada laiks karantīnā," sacīja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktors Māris Krastiņš.

Pagaidām variants par pilnībā attālināto mācību ieviešanu arī 1.–6. klašu posmā netiek izskatīts. Bet šāds scenārijs var tikt veicināts.

"Tas ir pēdējais variants, pēdējais scenārijs, kas pasaulē būtu pieņemts vispār. Riski nav tik izteikti, lai spertu šādu diezgan traumējošu ekonomisko soli," teica SPKC speciālists.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt