Skolās būs atļautas veģetāras pusdienas

Ministru kabinets apstiprinājis Veselības ministrijas (VM) izstrādāto noteikumu projektu, kas paredz precizēt noteiktās uztura normas un kvalitātes prasības ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanai, tostarp ļaujot veģetāras maltītes skolās.

Ministrijā informēja, ka pārskatītas enerģētiskās vērtības un uzturvielu normas, palielināts atsevišķu pārtikas produktu, piemēram, augļu, dārzeņu, piena un piena produktu daudzums nedēļas ēdienkartē, kā arī paredzēta iespēja izglītības un ārstniecības iestādēs, ilgstošās sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijās piedāvāt veģetāru ēdienkarti.

Plānots, ka jaunās prasības stāsies spēkā no šā gada 1.septembra.

Iestādes varēs nodrošināt veģetāru ēdienkarti, ja tiek saņemts bērna likumiskā pārstāvja vai attiecīgā pieaugušā rakstveida iesniegums.

Vienlaikus veģetāro ēdienkarti bērniem būs nepieciešams saskaņot ar uztura speciālistu vai dietologu, lai pārliecinātos, ka tā atbilst veselīga uztura pamatprincipiem un vecumam atbilstošām uztura normām.

Tāpat precizētas un papildinātas prasības ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanai izglītības un ārstniecības iestādēs, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās. Piemēram, turpmāk pusdienu ēdienkartē tiks atļauts iekļaut ne tikai pamatēdienu un zupu vai pamatēdienu un desertu, bet arī zupu un desertu.

Ieteikts iekļaut pilngraudu produktus ēdienkartē, bet kompotu, otrādi, izslēgt, ņemot vērā, ka šādi dzērieni satur daudz pievienotā cukura.

Personām ar ārsta noteiktu diagnozi, kuriem ir nepieciešama diētas korekcija, nodrošina visām noteiktajām uztura normām atbilstošu ēdienkarti. Vienlaikus tiek precizēta atbildība par ēdienkartes atbilstību noteikumu prasībām – par to ir atbildīgs iestādes vadītājs.

Kā aprēķinājusi Veselības ministrija, šobrīd piešķirtais valsts budžeta līdzekļu finansējums viena izglītojamā ēdināšanai 1,42 eiro apmērā var būt pietiekams arī jaunas ēdienkartes nodrošināšanai. 

Veselības ministre Anda Čakša Ella Semjonova

  „Vietas, kur ir liels bērnu skaits un ēdināšanu nodrošina pati skola vai kāds no pašvaldības uzņēmumiem, tur iekļaujas šajās summās. Tur, kur bērnu skaits ir mazāks un atkarībā no pakalpojuma sniedzēja, ir dažādi. Protams, ja mēs izvēlamies zaļu iepirkumu, tas vienmēr izmaksās dārgāk. Bet tas ir svarīgi attiecībā pret prioritātēm, ko mēs izvēlamies saviem bērniem dot. Mēs kā Veselības ministrija veicam aprēķinus un rādām tās normas, kāds uzturs ir rekomendējams. Nākamais solis ir saprast, cik lieli finanšu līdzekļi tam tiek novirzīti. Tālāk šis ir darbs Izglītības ministrijai, kā pie tā nonāktu,” pauda veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība).

  KONTEKSTS:

  Līdz šim Latvijas skolās bērnus ēdināt bez gaļas nedrīkstēja. To noteica valdības noteikumi, kuros paredzēts, piemēram, pieļaujamais sāls un cukura daudzums ēdienā. 

  Šie noteikumi attiecās uz visām skolām, tostarp arī privātajām. Uz to norādījusi Administratīvajā apgabaltiesā lietā par veģetāru uzturu privātā izglītības iestādē Ikšķiles Brīvā skola. Skolai gan ir tiesības nodrošināt veģetāras pusdienas, ja saņemta izziņa no ārsta, ka tās ir bērna veselības vajadzībām atbilstošas. Savukārt vecāku piekrišana nav pamats noteikumu neievērošanā.

  Strīdā par tiesībām uz veģetāru uzturu skolās Tiesībsarga birojs nostājies vecāku pusē

  4 komentāri
  Anonīms lietotājs 17725
  Stulbums. Neskaitāmi pētījumi ir pierādījuši, ka priekš pilnvērtīga augšanas procesa bērniem IR nepieciešamas uzturvielas, ko normāli iespējams uzņemt tikai no gaļas (uz pirkstiem ir saskaitāmas tādas veģetāriešu ģimenes, kurās vecāki pērk pārsimts Eur vērtos augšminēto uzturvielu aizstājējus saviem bērniem)! Es saprotu, ka to vai citu iemeslu dēļ vecāki var izvēlēties dīvainus dzīves uzskatus, bet kāda velna pēc to atļaut uzspiest bērniem, tādējādi ietekmējot viņu veselību?!
  Madara Liepiņa
  Tieši tā! Kāpēc uzspiest? Kāpēc caur ministriju uzspiest pieaugušam vai bērnam (ne)ēst to, ko viņš (ne)vēlas? Nevienam bērniem ar šīm likuma izmaiņām netiek uzspiesta veģetāra virtuve: skolnieks, kas labprāt gaļu ēd, joprojām to dabūs. Vienkārši tiek dota iespēja no gaļas skolā arī atteikties. Tāpat ar visām vecāku zīmēm un dietologu rekomendācijām tas nebūs viegli. Un nevajag izdomāt, ka visiem, kas atsakās ēst šaubīgas izcelsmes pārceptu kotleti skolā, ir acīm aizmigloti, fanātiski vegānvecāki. Kā Ikšķiles skolas gadījumā teica daudzi, mājās tiek ēstas gan zivis, gan gaļa, tāpēc viņi labprāt izvēlētos labāku, sabalansētu un interesantu veģetāru maltīti skolā (redz, laba gaļa ir dārga, un, ja to nepērk, tad paliek līdzekļi ļoti labam, daudzveidīgam, pat bioloģiskam produktu klāstam). Es, starpcitu, ļoti gribētu redzēt kādu saiti uz tiem daudzajiem pētījumiem, kas pierāda, ka bez gaļas dzīvot nevar. Es nemaz neesmu veģetāriete, bet šāds izteikums ir nu ļooti šaubīgs.
  Anonīms lietotājs 22614
  Vecāki uzrakstīs iesniegumu ka vēlas bērnam veģetārās pusdienas, bet bērns ķeksēs kotleti no klasesbiedru porcijām - tā nu tas mēdz notikt ar veģetārismu pārnemtu vecāku ģimenēs. Bērns ir bēns - viņš nevēlas apbēdināt vecākus un piekrīt, ka arī ir veģetērietis, bet kad jāēd - viņš tomēr ir gaļēdājs. Lielākie cietēji - klasesbiedri, kam jāsargā savas porcijas.
  Anonīms lietotājs 24463
  Pirmkārt, es pats kā skolnieks, mācoties skolā, kur pirmajās klasēs piedāvāja veģetārās pusdienas nekad neesmu redzējis ko tādu. Otrkārt, pat ja tā notiktu, klases audzinātājam vajadzētu risināt šādu problēmu, nevis tagad liegt visiem bērniem (un jā arī tiem, kas "neķeksē" kotletes no citiem, un patiešām neēd gaļu) brīvpusdienas.
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti