Sāksies teritoriālās reformas apspriešana – vai diskusijām būs nozīme?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Administratīvi teritoriālā reforma ieiet jaunā fāzē. Aptuveni pēc nedēļas oficiāli sāksies tās sabiedriskā apspriešana. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") līdz šim demonstrējis skarbu un agresīvu retoriku pret pašvaldībām un licis šķēršļus to rīkotajām aptaujām. Kāda nozīme būs ministrijas organizētajai sabiedriskajai apspriešanai?

Valdība šonedēļ akceptēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto administratīvi teritoriālās reformas uzmetumu, kurš paredz pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 35. Tagad ministrs Juris Pūce, ķersies pie nākamā punkta reformas īstenošanā – sabiedriskās apspriešanas.

“Sabiedriskā apspriešana ir visefektīvākā forma, ja tu patiešām vēlies uzzināt, ko cilvēki domā un grib, nevis tikai noskaidrot atbildes uz jautājumiem, kurus uzdod tu," skaidro Pūce.

Līdz šim sabiedriskajā telpā par reformu visskaļāk runājuši tās pretinieki. Daži ir skeptiski pragmatiska aprēķina dēļ, citi baidās zaudēt līdzšinējā novada identitāti. Ministrs gatavs diskutēt gan par naudu, gan  emocijām.

"Ja mēs neko nemainām, tad ir vismaz dažas lietas, ar ko varam rēķināties – visu Latvijas novadu administratīvie izdevumi īpatsvarā no budžeta turpinās pieaugt," norāda Pūce. "Visiem šiem novadiem atliks mazāk naudas pakalpojumiem, mazāk naudas attīstībai, vairāk – institūciju uzturēšanai."

"Administratīvas vienības, kur mēs ievēlam deputātus neveido mūsu identitātes atslēgu. Cilvēki, kas uzskata sevi par Alsungas, Mērsraga vai Varkavas iedzīvotājiem, tādi arī paliks, neatkarīgi no tā, kur sēdēs viņu ievēlēti deputāti," tā Pūce.

Līdz gada beigām ministram ieplānotas vismaz 100 tikšanās gan ar pašvaldību deputātiem, gan novadu iedzīvotājiem. Savus ieteikumus un jautājumus ikviens varēs uzdot arī internetā un pa informatīvo tālruni. Iespējams, tiks pirkti pat reklāmas laukumi medijos. Kopumā reformas sagatavošanai no valsts budžeta šogad atvēlēts pusmiljons eiro.

Šī būs apjomīgākā sabiedriskā apspriešana Latvijas politiskā vēsturē, sola ministrijā. Taču eksperti norāda, ka tai jābūt ne vien apjomīgai, bet arī jēgpilnai. Turklāt ministram komunikācijā ar pašvaldībām esot jāiemācās nogludināt dažus asumus.

Iepriekšējās pašvaldību reformas līdzautors Māris Kučinskis mudina ministru vairāk ieklausīties novadu viedokļos. Bet sociologs Arnis Kaktiņš iesaka pievērst uzmanību komunikācijas formai.

"Ja tas uzsaukums būs – visi muļķi, es gudrs, viņš atdursies pret kautkādu sienu. Un atdursies paši savā koalīcijā, nevis mūsu opozīcijas gudrajos padomos," norāda Kaktiņš.

"Komunikācija ir ļoti ļoti smalka lieta. Tur viens ir saturs un otrs ir forma. Ja mēs skatāmies uz esošo formu, kas brīžiem tiešām izskatās paskarba, tad viens, otrs vai trešais to varētu ņemt ļaunā," viņš rezumē.

Ministrs Pūce sola – sabiedriskā apspriešana nebūs tikai formalitāte un labi priekšlikumi tikšot ņemti vērā, iestrādājot tos reformas projektā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti