Pusdiena

Pusdiena 27.01.2016

Pusdiena

Pēc 17 gadu pārtraukuma Francijā ierodas Irānas prezidents

Saeimas komisijā brīnās par Zakuļa lēmumu atkāpties

Saeimas komisijā brīnās par Zakuļa lēmumu atkāpties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Saeimas Budžeta un finanšu komisija trešdien, 27.janvārī, skatīja Finanšu un kapitāla tirgus (FKTK) komisijas priekšsēdētāja Kristapa Zakuļa atlūgumu. Zakulis sēdē vēlreiz uzsvēra, ka atkāpjas no amata, lai neradītu turpmākas šaubas par Finanšu un kapitāla tirgus komisijas darba spējām. Deputāti tikmēr pateicās Zakulim par darbu, kā arī pauda izbrīna par šādu Zakuļa lēmumu. Par Zakuļa atbrīvošanu no amata Saeima lems ceturtdien, 28.janvārī.

Par atkāpšanos no amata Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs Kristaps Zakulis paziņoja pirmdien, 25.janvārī, savukārt runas par banku uzrauga vadītāja nomaiņu uzvirmoja pagājušā gada nogalē. Toreiz Zakuļa vadītā komisija bija kritizēta Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ziņojumā.

Saeimas Budžeta un finanšu komisijā deputātiem Zakulis apgalvoja, ka pārmetumiem nepiekrīt, taču atkāpjas, lai Finanšu un kapitāla tirgus komisija varētu veiksmīgi turpināt strādāt. “Turpinās parādīties sižeti, kuros ir pausti neatbilstoši konstatējumi, piedāvāti OECD ekspertiem. Tādi apgalvojumi, kurus viņi nav izteikuši. Acīmredzot, tas process būtu gājis tikai plašumā un garumā, un mēs vēl daudz ko uzzinātu. Tā kā zināmā mērā tā mana atkāpšanās ļauj novērst to aizdomu un šaubu ēnu un ļauj maniem kolēģiem turpināt darbu,” skaidroja Zakulis.

Labus vārdus Zakulim veltīja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis („Vienotība”). Viņš uzsvēra, ka Zakuļa vadībā četru gadu laikā FKTK paveikusi daudz labu darbu, un arī iestāšanās process OECD šobrīd esot finiša taisnē. Tomēr Šadurskis bija arī saprotošs pret Zakuļa lēmumu pamest amatu: “Ņemot vērā to lielo spekulāciju apjomu, jo vieni saka, ka Zakulis jāņem nost tāpēc, ka viņš ir pārāk bargs pret bankām, otri saka, ka Zakulis jāņem nost, jo viņš ir pārāk maigs pret bankām. Šajā situācijā, protams, ir ļoti grūti strādāt, un arī iestādei ir ļoti grūti paveikt visus tos mājasdarbus, kas ir jāizdara līdz martam.”

Citi deputāti gan uzsvēra, ka viņiem nav līdz galam saprotami atkāpšanās iemesli, kā arī FKTK veltītā kritika par nespēju uzraudzīt bankas.

„Saskaņas” pārstāvis Igors Pimenovs pauda, ka Zakulis ir pataisīts par grēkāzi: “Mani nepamet iespaids, ka tomēr Zakuļa kungs kļūs par grēkāzi. Tas ir netaisnīgums. Es uzskatu, ka mēs tā varam nozaudēt nopietnus un pieredzējušus speciālistus svarīgās valsts pārvaldes iestādēs. Varbūt arī mūsu komisijai vajadzēja saprast tos riskus, kas mums bija visiem priekšā.”

Līdzīgās domās bija arī Nacionālās apvienības pārstāvis Aleksandrs Kiršteins un Mārtiņš Bondars no Latvijas Reģionu apvienības. Bondars arī ieteica, ka turpmāk deputātiem biežāk ir jātiekas ar finanšu uzraudzības iestādēm, lai „nepaliktu tumsā”.

Tikmēr Zakulis, atvadoties no deputātiem, lūdza atbalstīt likuma grozījumus, kas stiprinātu Finanšu un kapitāla tirgus komisiju, piemēram, ļautu komisijai piesaistīt ārštata auditorus, kas palīdzētu pārbaudēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti