Saeima sāk skatīt prezidenta ierosinājumu automātiski piešķirt pilsonību nepilsoņu bērniem

Saeima ceturtdien, 28. martā, nodeva komisijām Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa atkārtoti iesniegto priekšlikumu par automātisku pilsonības piešķiršanu Latvijā dzimušiem nepilsoņu bērniem. Turklāt “Attīstībai/Par!” solīja rosināt diskusiju par nepilsoņa statusa izbeigšanu arī nepilngadīgajiem nepilsoņiem.

Saeima nolēma nodot prezidenta ierosinājumu Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, kā līdzatbildīgo nosakot Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisiju.

“Attīstībai/Par!” līderis Daniels Pavļuts norādīja, ka 12. Saeimai pietrūka drosmes iezīmēt robežšķirtni starp pagātni un nākotni, bet runa ir par bērniem, kas piedzima cilvēkiem, kuri dzīvoja Latvijā PSRS laikā, vai viņu pēctečiem. Pavļuts atzina, ka var izskanēt bažas, ka šis lēmums var apdraudēt latvietību, taču pēc statistikas datiem šādu bērnu gadā ir aptuveni 30.

Pavļuts aicināja izbeigt Latvijas sabiedrības šķelšanu un sacīja, ka “Attīstībai/Par!” frakcija rosinās atbildīgajā komisijā diskusiju, ka varbūt nepilsonības atcelšana būtu jāattiecina uz plašāku bērnu loku, piemēram, bērniem nepilsoņiem, kuri nav pilngadīgi un nevar izvēlēties paši pilsonību. Pavļuts sacīja, ka šādu bērnu līdz 15 gadu vecumam ir 2933.

Savukārt Nacionālās apvienības deputāts Aleksandrs Kiršteins, iebilstot pret šo ierosinājumu, norādīja, ka šāds lēmums ierobežo vecāku tiesības izvēlēties savu bērnu statusu un Latvija nav totalitārā valsts, kas var vecākiem kaut ko uzspiest.

KONTEKSTS:

Vēstulē deputātiem Valsts prezidents uzsvēra, ka tas ir solis uz priekšu sabiedrības saliedēšanā, ko plānots sākt ar nākamo gadu.  

Vējoņa iesniegtais likumprojekts "Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem" paredz izbeigt piešķirt nepilsoņa statusu pēc 2020. gada 1. janvāra dzimušiem nepilsoņu bērniem un atzīt viņus par Latvijas pilsoņiem, ja vien bērna vecāki nav vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu bērnam un bērns nav citas valsts pilsonis.   

Likumprojekts neattiecas uz personām, kuras dzimušas un nepilsoņa statusu ieguvušas pirms 2020. gada 1. janvāra. Attiecībā uz šīm personām arī turpmāk piemērojams spēkā esošais likuma “Par to bijušās PSRS pilsoņu statusu, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības” regulējums, kā arī Pilsonības likumā paredzētās naturalizācijas un atzīšanas par pilsoni iespējas.

Pēc Latvijas valsts neatkarības atgūšanas dzimušo nepilsoņu skaits (pa dzimšanas gadiem/dati uz 2019. gada 1. janvāri)

 

 

Jau pērn septembrī Valsts prezidents rosināja kārtību mainīt, nosakot, ka automātiski līdz ar piedzimšanu bērns kļūst arī par pilsoni, taču iepriekšējā sasaukuma Saeima prezidenta iniciatīvu noraidīja. Šoreiz tai varēt būt vairākuma atbalsts, taču grozījumu pretinieki pauž bažas, vai, automātiski piešķirot pilsonību, bērns kļūs lojālāks valstij.

Pašlaik, lai jaundzimušais kļūtu par pilsoni, vecākiem par to ir jāizdara atzīme, un tad pilsonība tiek piešķirta. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt