Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Autoceļu sliktais stāvoklis kavē uzņēmējdarbību

Atbalsta automātisku pilsonības piešķiršanu bērniem

NA un JKP ir pret automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņu bērniem

Valsts prezidents Raimonds Vējonis nolēmis atkārtoti vērsties parlamentā ar priekšlikumu par automātisku pilsonības piešķiršanu Latvijā dzimušiem nepilsoņu bērniem. Iepriekšējā sasaukuma Saeima prezidenta iniciatīvu noraidīja, taču tagad tai varētu būt vairākuma atbalsts.

Gadā aptuveni 25 jaundzimušajiem vecāki, reģistrējot bērnu, nav norādījuši, ka vēlas, lai viņu atvase kļūtu par Latvijas pilsoni. Jau pērn septembrī Valsts prezidents rosināja kārtību mainīt, nosakot, ka automātiski līdz ar piedzimšanu bērns kļūst arī par pilsoni. 

Latvijas Televīzija uzklausīja dažādu partiju pārstāvju viedokļus. Pozitīvi par iniciatīvu izteicās Andrejs Judins ("Jaunā Vienotība"), sakot, ka nepilsoņa statuss Latvijā vispār nav pieņemams un ir svarīgi to izbeigt, jo šis risinājums bijis paredzēts tikai uz laiku. Arī "Attīstībai/Par!" deputāts Artūrs Toms Plešs norādīja:

"Nav pieļaujams, ka Latvijā dzims nepilsoņi bērni."

Partijas "KPV LV" līderis Artuss Kaimiņš uzsvēra, ka automātisku pilsonību visiem bērniem vajadzēja jau sen. "Tas ir attieksmes jautājums," viņš teica.

Arī "Saskaņas" politiķe Evija Papule norādīja, ka ir jādara viss, lai Latvijā dzimušajiem nebūtu nepilsoņa statuss.

Pašlaik, lai jaundzimušais kļūtu par pilsoni, vecākiem par to ir jāizdara atzīme un pilsonība tiek piešķirta. Divas partijas jau tagad vēlas, lai paliek iepriekš minētā kārtība un Vējoņa iniciatīvu neatbalstīs.

"Mūsu pilsonība ir ļoti liela vērtība, un mēs nevaram to tāpat dāļāt. Mums ir jāparāda, ka šajā gadījumā nebūsim fleksibli,"

Jaunās konservatīvās partijas viedokli pauda tās politiķe Dagmāra Beitnere-Le Galla. 

"Nepareizi, ka ar pasi ir jāskrien pakaļ, un šis solis ir norēķināšanās par "Saskaņas" atbalstu Valsts prezidenta vēlēšanās," izteicās Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars.

Vējoņa iepriekš pārstāvētā Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) par priekšlikumu vēl nav lēmusi, taču varētu to neatbalstīt. ZZS politiķis Raimonds Bergmanis uzskata, ka arī pašlaik nav nekādu problēmu, lai cilvēks varētu kļūt par pilsoni.

Vējoņa iniciatīvai šoreiz varēt būt vairākuma atbalsts, taču grozījumu pretinieki pauž bažas, vai automātiski piešķirot pilsonību, bērns kļūs lojālāks valstij.

3 komentāri
Anonīms lietotājs 18103
''grozījumu pretinieki pauž bažas, vai automātiski piešķirot pilsonību, bērns kļūs lojālāks valstij'' Ko nozīmē lojālāks valstij? Kā var izmērīt to lojalitāti? Vai cilvēks kas naturalizācijas kārtībā ir ieguvis pilsonību ir lojāls? Vai Jānis Anglijā, kas katrā delfu komentārā nolej visu, kas te notiek ar samazgām? Tas bērns var kaut no dzimšanas būt vatņiks, bet ja viņš ir piedzimis Latvijā cilvēkiem kas te visu mūžu ir dzīvojuši, tas ir pietiekams pamats pilsonībai. Es kopumā gan arī esmu pret nepilsoņiem, bet skaidrs, ka tur sabiedrība nez vai ir vēl gatava arī visiem tiem piešķirt pilsonību... nu pārāk lielas bažas no tā elektorāta arī.
Anonīms lietotājs 22483
Jāpiebilst arī, ka Dagmārtante acīmredzot nav satikusi un nepazīst tos jauniešos, kam automātiski pienākas Latvijas pilsonība un kas vai nu mazi kopā ar vecākiem emigrejuši vai emigrācijā jau piedzimuši. Dagmārtant, ja jūs zinātu, cik šobrīd tai pašā Īrijā, Lielbritānijā ir jauniešu un bērnu ar Latvijas pilsonību, kas nespēj 3 teikumus latviski pateikt.... Kāpēc viņiem Īrijā vai Lielbritānijā, vai sazin kur automātiski pienākas Latvijas pilsonība, bet bērnam, kas dzimis Latvijā, kas uzaugs Latvijā un tās reālajā šodienas kultūrā, nepienākas? Un tad rodas situācijas, kad manas klasesbiedrenes puika, kas dzimis jauktā ģimenē īrijā nezina, kā savu vārdu un uzvārdu latviski uzrakstīt, nespēj uzturēt pat 3 minūšu vienkāršu sarunu latviski, bet ir pilsonis, savukārt kāds cits, kas dzimis, audzis, aizvien dzīvo Latvijā un kuram dziļi sirdī rūp, lai valsts taptu labāka, ir nepilsonis un, drošs paliek nedrošs, nenaturalizējas, jo tad nevarēs bez vīzas uz RU aizbraukt.
Anonīms lietotājs 22483
Īstenībā šobrīd ir izveidojusies situācija, kad atsevišķos gadījumos nepilsoņa pase varbūt pat ir vērtīgāka kā pilsoņa, jo ar nepilsoņa pasi var brīvi ceļot pa Šengenu tieši tāpat kā ar pilsoņa, bet nepilsoņiem atšķirībā no pilsoņiem nevajag vīzu uz Krieviju. Ja mēs negribam, lai 18 gados cilvēks ir merkantilas izvēles priekšā, pirkt vīzu, lai aizbrauktu uz Sanktpēterburgu un pieņemt plsonību, vai palikt nepilsoņa statusā, mums ir jāizbeidz izdot jaundzimušajiem nepilsoņu pases. Kas ir nepilsoņi un nevēlas naturalizēties, lai nodzīvo savu mūžu, bet nevajag šo pagaidu statusu dot tiem, kas tagad dzimst. Tie tiešām ir pārdesmit bērni gadā. Tas ir sīkums uz iedzīvotāju skaita fona, bet liels solis pretim iekļaujošai sabiedrībai, kurā politiķi pēc 18 gadiem varbūt vairs nevarēs būvēt savas vēlēšanu kampaņas uz nacionālo naidu un sabiedrības sašķeltību.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti