Saeima pārņem likumprojektu par īpašuma tiesībām uz Pēterbaznīcu

Iepriekšējā sasaukuma Saeimā aizsāktās diskusijas par īpašuma tiesībām uz Pēterbaznīcu turpinās jaunā Saeimā. Šāds lēmums pieņemts, atbalstot attiecīga likumprojekta pārņemšanu.

Diskusijas par īpašumtiesībām uz Pēterbaznīcu, kas ir ievērojams kultūras piemineklis, norit jau gadiem ilgi. Likumprojekts tās paredz piešķirt Latvijas Evaņģēliski luteriskajai baznīcai, taču iepriekš, lemjot par šī likumprojekta pārņemšanu, Saeimas Izglītības, zinātnes un kultūras komisijas deputāti pieļāvuši arī iespēju, ka par Pēterbaznīcas īpašnieku varētu kļūt Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Vācu Svētā Pētera draudze.

Tomēr pastāv arī viedoklis, ka Pēterbaznīcas īpašumtiesības ir jānodod Rīgas pašvaldībai. Jaunās konservatīvās partijas deputāte Ilga Šuplinska ir pārliecināta, ka šis nebūtu pats labākais risinājums:

Saeimas deputāte Ilga Šuplinska
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

“Ir izveidojusies tāda situācija, ka uz šo konkrēto īpašumu, kas patiešām ir nozīmīgs valsts kultūras piemineklis, varētu pretendēt arīdzan Rīgas pašvaldību. Un zināmā mērā varbūt tas arī būtu loģiski. Tomēr, izskatot šos dokumentus, mēs redzam šo situāciju, kāda ir šobrīd. Proti, Vācu Svētās baznīcas luterāņu draudze gadiem ilgi mēģinājusi sadarboties ar Rīgas domi un piedāvājusi savu finansiālo atbalstu. Viņi gribēja rosināt tieši ērģeļu atjaunošanu. Šajā gadījumā viņiem šī finansiālā atbalsta pozīcija netika pat ļauta.”

KONTEKSTS:

12. Saeima oktobrī sāka darbu pie Svētā Pētera baznīcas īpašumtiesību sakārtošanas.

Rīgas Svētā Pētera baznīcas ēka nav reģistrēta Zemesgrāmatā, bet tās tiesiskais valdītājs ir Rīgas dome. Baznīcas īpašumtiesību jautājums nav sakārtots kopš deviņdesmitajiem gadiem. Uz to kandidē Latvijas Evanģēliski luteriskā baznīca (LELB) un Vācu evanģēliski luteriskā baznīca Latvijā (VELBL). Savas tiesības uz dievnamu pieteica arī Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas (LELBĀL).

Lai iegūtu īpašumtiesības, LELB un VELBL izlēma apvienoties. Abas baznīcas darbu pie vienošanās projekta par VELBL pievienošanos LELB sāka pērn oktobrī. .

Savukārt šā gada septembrī starp LELB, VELBL un Vācu Svētā Pētera draudzi tika noslēgts sadarbības līgums par Baznīcas kopības un vienības atjaunošanu. Līguma slēdzējas ir vienojušās par pasākumiem, kuri tiks veikti, lai īstenotu VELBL pakāpenisku pievienošanos LELB. Saskaņā ar līgumu LELB piekritusi, ka īpašuma tiesības uz Pētera baznīcu ar likumu nosakāmas Vācu Svētā Pētera draudzei pēc tās iestāšanās LELB.

Likumprojektā paredzēts noteikt īpašuma tiesības uz Svētā Pētera baznīcu LELB ietilpstošajai Vācu Svētā Pētera draudzei.

Ņemot vērā to, ka baznīcā atrodas arī ievērojamas mākslinieciskās un vēsturiskās liecības, likumprojekts noteiks pienākumu LELB rūpēties par baznīcas pienācīgu uzturēšanu un saglabāšanu. Likumprojekts arī paredz Rīgas domei un LELB kopīgi izveidot konsultatīvu institūciju, kura reizi gadā apstiprinās pasākumu plānu Pētera baznīcā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt