SAB nepiešķirtās pielaides valsts noslēpumam dēļ Broka neizslēdz demisiju

Pagājis jau vairāk nekā pusgads, kopš Baiba Broka (NA) pilda ministres pienākumus, bet pielaides valsts noslēpumu saturošai informācijai nav. Līdz ar to Brokai arī rodas sarežģījumi ikdienas darbā – piemēram, nākas atstāt valdības sēžu zāli, kad tiek skatīti jautājumi ar atzīmi “slepeni”. Broka nav vienīgā – šī valdība šajā ziņā vispār uzskatāma par rekordisti.

Pēc tam, kad jūnija sākumā Satversmes aizsardzības birojs atteicās piešķirt tieslietu ministrei augstākās kategorijas pielaidi valsts noslēpumam, viņa atteikumu pārsūdzēja ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram.

Tagad ģenerālprokurors pieņēmis lēmumu attiecībā uz šo pārsūdzību un to nosūtījis ministrei, tomēr Broka uzstāj, ka ar to iepazīsies tikai pirmdien, un tad arī paziņos par turpmāko rīcību. Netiek izslēgta arī ministres demisija. Tādā gadījumā valdība vakanti paliktu jau divi ministru posteņi, jo nesen demisionēja arī veselības ministre Ingrīda Circene („Vienotība”).

Pašreizējā Latvijas valdība ir pirmā, kurā vairāki ministri ilgstoši nav saņēmuši pielaidi valsts noslēpumam. Šī valdība darbu uzsāka gada sākumā, bet Satversmes aizsardzības biroja rīkotā pārbaude par pielaides valsts noslēpumam piešķiršanu ieilga ne tikai pret Broku, bet arī vides un reģionu ministru Eināru Cilinski (NA) un zemkopības ministru Jāni Dūklavu (ZZS).

Pēdējais no minētajiem pielaidi tomēr saņēma maija sākumā, savukārt Cilinskis no ministra amata atkāpās jau nedēļu pēc pielaides saņemšanas – viņam nācās demisionēt pēc piedalīšanās 16. marta leģionāru gājienā.

Viņa vietā par vides ministru kļuva Romāns Naudiņš (NA), tomēr arī viņam pielaides piešķiršana kavējas jau vairākus mēnešus.

Pats Naudiņš ir publiski paudis pārliecību, ka pielaidi saņems, tomēr, vai tas tiešām tā notiks, mēs varētu uzzināt neilgi pirms Saeimas vēlēšanām, kad izbeigsies Satversmes aizsardzības biroja pārbaudei atvēlētais laiks.

Ņemot vērā, ka pats pielaides valsts noslēpumam piešķiršanas process ir slepens, drošu ziņu, kādēļ šāda situācija izveidojusies, nav. Publiskajā telpā gan izskanējuši minējumi, ka jaunā priekšnieka Jāņa Maizīša vadībā, Satversmes aizsardzības birojs sācis pievērst vairāk uzmanības amatpersonu saimnieciskajai darbībai pirms nonākšanas ministra krēslā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti