Sporta ziņas

Latvijas čempionāts telpu futbolā FC "Petrow/Beitar" - "Nīca/Otanikimill". Maksims Seņs

Sporta ziņas

Latvijas tenisisti izlaiž pārsvaru un piekāpjas Izraēlai Deivisa kausā

Kas jāmaina Latvijas sportā? - Baibas Brokas krimināllietas izskatīšana kavējas apsūdzētās prombūtnes dēļ

Latvijas Biatlona federācijas bijušās prezidentes Brokas krimināllietas skatīšana kavējas jau divus gadus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma "Kas jāmaina Latvijas sportā?" komanda pētīja Latvijas Biatlona federācijas (LBF) bijušās prezidentes Baibas Brokas krimināllietu aizdomās par kukuļņemšanu no Latvijas būvniecības biznesa haizivīm. Tiesas sēdes jau divus gadus iestrēgušas Brokas prombūtnes dēļ, jo viņa šobrīd dzīvo Apvienotajos Arābu Emirātos. Prokuratūra tikmēr meklē dažādas iespējas, lai tiesas sēdēs pa īstam sāktu vētīt ierosināto krimināllietu. 

LBF bijušo prezidenti Baibu Broku tiesā par notikumiem 2017. gadā, kad viņa bija arī Latvijas Universitātes (LU) vadībā. Broka ir apsūdzēta par kukuļņemšanu un daļu kukuļa – 20 tūkstošus eiro – kā ziedojumu saņēmusi LBF no Guntim Rāvim pastarpināti piederošā SIA "Roadex". Rāvis un otrs apsūdzētais Ivars Millers ar Broku tikušies Rīgā un Jūrmalā, kur apspriesti iepirkuma nosacījumi tobrīd gaidāmajai LU Rakstu mājas būvniecībai. Ģenerālprokuratūra lietu bija nodevusi jau 2021. gada janvārī, bet tiesas sēdes vairākkārt atliktas.

Tagad Broka dzīvo Apvienotajos Arābu Emirātos kopā ar savu nepilngadīgo bērnu, un tas liedz viņai ierasties uz tiesu klātienē.

Prokurore Evita Masule uzskata, ka lieta nebūtu jāskata bez Brokas dalības.

"Ņemot vērā to, ka Baiba Broka uz tiesas sēdēm vismaz divas reizes bija ieradusies, bet tiesu noslodzes dēļ šīs tiesas sēdes nenotika, līdz ar to uz šo dienu nav īsti pamata šo krimināllietu iztiesāt viņas prombūtnē," paskaidroja Masule.

Savukārt Baibas Brokas advokāts Rinalds Bušs uzsvēra, ka Brokas neierašanos nosaka izveidojušies apstākļi. 

"Es jebkurā gadījumā aicinātu saprast, ka tā nav nedz aizstāvības taktika izvēlēta, kā šajā lietā uzvesties, bet gan dzīves realitāte," teica Bušs.

Lietas turpmāku izskatīšanu bremzē arī Apvienoto Arābu Emirātu neatbildēšana Tieslietu ministrijai uz lūgumu atļaut Brokai tiesā piedalīties attālināti, esot Emirātos. Tāpēc ir iespēja, ka talkā varētu nākt Ārlietu ministrija un Broka tiesai pieslēgtos Latvijas vēstniecības telpās Apvienotajos Arābu Emirātos, bet arī tam ir nepieciešama Emirātu atļauja.

Prokurore Masule sagaida, ka

ar Ārlietu ministrijas iesaistīšanos atbildi no Apvienotajiem Arābu Emirātiem varētu saņemt krietni ātrāk. 

Broku Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizturēja 2019. gada 8. jūlijā. Tas gan viņai vēlāk netraucēja saglabāt amatu ne tikai LBF, bet pat kandidēt uz Starptautiskās Biatlona savienības prezidentes amatu septembrī. Atrašanās ārvalstīs Brokai netraucē vēl aizvien būt LBF valdē, ko ievēlēja pērn maija vidū, kad par prezidentu kļuva Kaspars Sakniņš.

LBF prezidents Sakniņš pastāstīja, ka sadarbība ar Broku federācijas jautājumu risināšanā nav vienkārša, bet viņas viedoklis ir noderīgs. 

"Mēģinām, nav tā, ka ļoti viegli," komunikāciju ar Broku raksturoja Sakniņš. "Ja cilvēks ir uz vietas, tad viņu var sazvanīt, tas tā nav tik vienkārši [ar Broku], kā jebkuru citu. Bet, kad ir [federācijas] valdes sēdes, tad Baiba [Broka] pieslēdzas un viņa piedalās un izsaka savu viedokli, ieteikumus, kas ir nepieciešams. Viņai juridiskā bāze, es uzskatu, ka ir ļoti laba."

Brokas atrašanos LBF valdē Sakniņš neuzskata par risku federācijas reputācijai.

Kopējais budžets pērn LBF plānā bija nedaudz mazāk kā 600 tūkstoši eiro, no kuriem 58% ir IBU finansējums, bet no privātajiem sponsoriem piesaistīti tikai 11% jeb aptuveni 60 tūkstoši eiro. LBF gada pārskats par 2022. gadu vēl nav iesniegts, taču liels ziedotājs esot bijis ilggadējais federācijas valdes loceklis Intars Berkulis. Valdi viņš pametis, lai varētu ziedot. 

"Diemžēl mūsu valsts likumdošana paredz, ja es ziedoju no saviem uzņēmumiem, tas ir interešu konflikts," sacīja Berkulis. "Tāpēc vienojāmies ar LBF valdi, ka pie šīs finansiālās situācijas, kāda ir šobrīd, ka tas ziedojums bija ļoti svarīgs, līdz ar to es pametu valdi."

Berkulis vairākus gadus pēc kārtas individuāli atbalstīja izlases līderi Andreju Rastorgujevu, LBF un arī Baibas Brokas tolaik pārstāvēto partiju Nacionālo apvienību. No 2014. gada līdz 2018. gadam Berkulis partijai ziedojis 23 tūkstošus eiro. No Nacionālās apvienības saraksta viņš startēja Alūksnes novada pašvaldības vēlēšanās un ziedojumu saistību ar Broku noliedz.

"Es Baibu Broku, kad ziedoju, personīgi pat nepazinu. Es zinu viņu no jaunības, kad viņa bija atlēte, mums ar viņu nebija nekāda sakara tai laikā," teica Berkulis. "Kad viņa kļuva par LBF prezidenti, tad jā, bet tur ar Baibu nav nekāda sakara."

Nākamā tiesas prāva Brokas krimināllietā paredzēta 21. februārī.

Viņas advokāts Bušs apliecināja, ka tobrīd AAE būšot skolēnu brīvlaiks, tāpēc Broka apmeklēs tiesu klātienē.

Savukārt būvuzņēmējs Rāvis kukuļdošanu no savas puses kategoriski noliedz.

"Domāju, ka cilvēks, kurš ziedojis, kā es, daudzus, daudzus miljonus desmit gadu garumā un uzturējuši veselas federācijas, piemēram, Vingrošanas federāciju, baletu utt., apvainot par ziedojumu Biatlona federācijai vienkārši ir neētiski," sacīja Rāvis.

Prokurore Masule gan uzsvēra, ka pierādījumi lietā ir un tos vērtēs tiesa. 

Broka preses konferencē pēc aizturēšanas 2019. gadā noliedza pārkāpumus. Viņa vēlāk uzsvēra, ka visu sporta federāciju vadītāju uzdevums ir aicināt uzņēmējus ziedot savām federācijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti