Rīgas domes vairākums izšķīries palīdzēt ar domes atlaišanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Līdzšinējā varas partija "Gods kalpot Rīgai" (GKR) vienojusies ar opozīciju izbeigt ieilgušās varas kolīzijas Rātsnamā. To domāts panākt, sasaucot trīs domes sēdes, kas kvoruma dēļ nebūs lemtspējīgas. Tas savukārt būs iemesls, lai Saeima Rīgas domi atbrīvotu kā rīcībnespējīgu.

ĪSUMĀ:

  • Burovs: Esošais sasaukums nav spējīgs apstiprināt pilsētas budžetu; ejam uz Rīgas domes atlaišanu.
  • Sasauks trīs domes sēdes pēc kārtas, nenodrošinās tajās kvorumu; tādējādi būs pamats domes atlaišanai. 
  • Pašvaldības izpilddirektors: Rīga nonākusi situācijā, kad tās atslēgas nevienam nav vajadzīgas.
  • GKR un arī opozīcijas frakcija "Latvijas attīstībai" jau sākusi gatavoties vēlēšanām.
  • Burova un opozīcijas plāns ir sadusmojis "Saskaņu"; līdz varas maiņai Burovs paliktu tehnisks domes vadītājs.

Lai izbeigtu neauglīgās kolīzijas, Rīgas domes vairākums izšķīries palīdzēt ar domes atlaišanu
00:00 / 03:09
Lejuplādēt
Kamēr Saeima bez lielas steigas briedina Rīgas domes atlaišanas plānu par nekārtībām ar atkritumu apsaimniekošanas lietām, galvaspilsētas domnieku vairākums GKR mēra Oļega Burova vadībā izlēmis parlamentam palīdzēt, pēc būtības izšķiroties par pašatlaišanos.

 

Rīgas domes priekšsēdētājs vienojies ar opozīciju pārstāvošajiem politiskajiem spēkiem sasaukt trīs domes sēdes pēc kārtas, nenodrošināt tajās kvorumu un tādējādi radīt tiesisku pamatu domes atlaišanai. Latvijas Televīzijai zināms, ka no trim plānotām sēdēm divas paredzētas trešdien, 5. februārī, bet viena ceturtdien, 6. februārī. Pirmā sēde bija sasaukta šorīt plkst.9.30, taču kvoruma trūkuma dēļ to atcēla. Uz sēdi bija ieradušies tikai 22 no 60 deputātiem. Nākamā sēde sasaukta trešdien plkst.13, vēsta LETA.

Pats Burovs paziņojumā medijiem norādīja: tā kā esošais Rīgas domes sasaukums nav spējīgs apstiprināt pilsētas budžetu, dome nav rīcībspējīga un ir jāiet uz ārkārtas vēlēšanām. "Tā ir mana iniciatīva, tas ir mans plāns vai ultimāts. Mēs ejam uz domes atlaišanu, mēs ejam uz to, lai apzināti organizētu trīs domes sēdes [bez kvoruma]. Un ejam uz atlaišanu," Latvijas Radio paziņoja Burovs.

Pēc trim nenotikušām domes sēdēm Rīgas domi var atzīt par rīcībnespējīgu un lemt par tās atlaišanu.

GKR valdes loceklis un pašvaldības izpilddirektors Juris Radzevičs uzskata, ka galvaspilsēta ir nonākusi situācijā, kad Rātsnama atslēgas nevienam nav vajadzīgas.

"Mēs šobrīd esam tādā situācijā, ka neviens šo varu vairāk, arī šeit domē pārstāvošie, patiesībā negrib. Neviens negrib pārvaldīt Rīgu. Tāpēc tas ir skaidrākais signāls tam, ka vēlētāju uzticība jāsaņem no jauna. Katrs tad par savu darbu saņems atzīmi un novērtējumu," teica Radzevičs.

GKR jau sākusi gatavoties nākamajām vēlēšanām, savās rindās solot jaunpienācējus aktierus un citas redzamas sejas. Tikmēr ar potenciālā mēra seju Rīgas ielās jau reklamējas opozīcijas frakcija "Latvijas attīstībai". Tās līderis Viesturs Zeps piekrīt mērijai, ka nekārtībām domē ir jāpieliek punkts.

"(..) Pašreizējā dome ir rīcībnespējīga, tā aizspēlējusies tik tālu, ka nepieciešams mandāts no sabiedrības strādāt tālāk. Šīs trīs sēdes, visticamāk, radīs nepārprotamu signālu tam Saeimā, lai viņi nākamnedēļ varētu nobalsot par domes atlaišanu," teica Zeps.

Burova un opozīcijas plāns ir sadusmojis "Saskaņu", jo līdz varas maiņai Burovs paliktu tehnisks domes vadītājs.

"Saskaņa" decembrī izteica neuzticību mēram, atteicās Burova vadībā balsot par Rīgas šā gada budžetu un arī rosināja viņa atbrīvošanu ceturtdien, 6. februārī, paredzētajā sēdē. 

"Tagad ir visiem skaidri redzams, kas ir Burovs. Viņam pilnīgi neinteresē ne Rīga, ne rīdzinieku intereses. (..) Ar šo soli viņš ir pagarinājis savu krēslu [pilnvaras amatā] vēl uz kādu laiku. Vai tas ir godīgi, vai tas ir normāli? Šaubos. Mēra pienākums ir nodrošināt darbu Rīgas domē, pienākums nodrošināt budžeta pieņemšanu un turpināt strādāt. Ko dara Burovs? Burovs kaut kur zem ūdens sarunājas ar opozīciju, ka būs šādi," teica bijusī vicemēre Anna Vladova ("Saskaņa").

Pāris no 12 GKR deputātiem gan ir nolēmuši apmeklēt domes sēdes, taču kvorumam ar tiem tāpat nepietiks. Tomēr tāda rīcība "Saskaņai" ļauj spekulēt, ka GKR piedzīvo šķelšanos. Burovs gan neslēpa, ka daži deputāti vēlēšanās varētu startēt no "Saskaņas" radniecības un citu nianšu dēļ.

KONTEKSTS:

Partijas "Gods kalpot Rīgai" (GKR) un "Saskaņas" koalīcija Rīgas domē sašūpojās pēc ilggadējā mēra Nila Ušakova (“Saskaņa”) aiziešanas no pašvaldības. Pērnā gada izskaņā vien mēnesi pēc tam, kad mēra amatā izdevās noturēties Burovam, koalīcijas partijas rosināja atcelt viņu no amata. Nesaskaņas koalīcijā izmantoja opozīcija, piesakot balsojumu par vicemēru atlaišanu.

GKR cerēja uz parakstu atsaukšanu Burova atcelšanai, taču, to nesagaidot, 16. janvārī domes opozīcija un vairāk GKR deputāti lēma no amatiem gāzt mēra vietniekus Vladovu un Druvi Kleinu (deputātu bloks “Rīgai!”). Pēc balsojuma Burovs paziņoja, ka domes koalīcijā palikusi tikai GKR frakcija. Dažas dienas vēlāk "Saskaņas" deputāts Jānis Ločmelis atsauca savu parakstu, līdz ar bijušo koalīcijas partiju iecere atstādināt Burovu izgāzās. "Saskaņa" gan solīja nepadoties, mēra atlaišanai parakstus savākt no jauna, kā arī nebalsot par galvaspilsētas šā gada budžetu.

Burovs intervijā Latvijas Radio atzina, ka pašlaik nav nekādu indikāciju, ka Rīgas dome varētu vienoties par pilsētas šā gada budžetu. Burovs atkārtoti norādīja, ka, viņaprāt, šobrīd ārkārtas vēlēšanas Rīgā ir labākais variants.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti