Rīgā plaši svin latviešu strēlnieku bataljonu izveides simtgadi

Plaši atzīmējot latviešu strēlnieku bataljonu izveidošanas simtgadi, Rīgā šodien atklāta Latviešu strēlnieku bataljonu organizācijas komitejai veltīta piemiņas plāksne, bet pēc tam notika koncerti Vērmanes dārzā un 11. novembra krastmalā, kā arī tautas un armijas gājiens un bruņoto spēku paraugdemonstrējumi. Valsts augstākās amatpersonas vairākkārt uzsvēra, ka valsts militārais pirmssākums bija latviešu strēlnieku bataljona izveide.

Jau dienas vidū pie Tērbatas ielas 1. nama tika atklāta Latviešu strēlnieku bataljonu organizācijas komitejai veltīta piemiņas plāksne, bet pēcāk vairāki simti interesentu pulcējušies koncertā Vērmanes dārzā.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis piemiņas plāksnes atklāšanā uzsvēra, ka "mūsu nācijas valstiskā veidojuma sākums bija 1918. gada 18. novembris, bet valsts militārais pirmsākums bija latviešu strēlnieku bataljona izveide".

"Latviešu strēlnieki ir mūsu zemes un tautas vēstures neatņemama daļa. Šī piemiņas plāksne apliecinās, ka mēs atceramies strēlnieku drosmi un pašaizliedzību. Ikvienā no mums ir "karavīra gēns", kas mostas laikā, kad nepieciešams aizstāvēt savu valsti. Lai arī diendienā tas veicina mūsu ticību sev, savai valstij un drošai rītdienai," teica Valsts prezidents.

Valsts prezidenta uzrunas fragments, atklājot piemiņas plaksni latviešu strēlniekiem

  Jau vēstīts, ka plkst. 15 11.novembra krastmalā sāksies bruņoto spēku paraugdemonstrējumi un svētku koncerts "Latviešu strēlniekiem - 100". Tajā piedalīsies Ance Krauze, Zigfrīds Muktupāvels, Andris Ērglis, Ingus Pētersons, Adrians Kukuvass, Lauris Reiniks, Valters Frīdenbergs, Andris Baltacis, Normunds Pauniņš, Nikolajs Puzikovs, Miks Dukurs, kā arī Nacionālo bruņoto spēku orķestris, Zemessardzes orķestris, Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu koris diriģenta Romāna Vanaga vadībā, grupa "Skyforger", "Auļi", "Vilki", "Vilkači", "Dobeles zemessargi", instrumentālais ansamblis Jura Kristona vadībā un citi.

  Pēc koncerta – aptuveni plkst.19 - sāksies divu stundu ilga zaļumballe ar dejām bruņoto spēku orķestra un Zemessardzes orķestra pavadījumā.

  Krastmalā varēs apskatīt regulāro spēku un Zemessardzes vienību ekipējumu un ieročus. Savukārt militārā tehnika būs novietota atsevišķi – laukumā iepretim Triangula bastionam. Latvijas bruņoto spēku helikopters „Mi-17” un sabiedroto no ASV helikopters „Black Hawk” tur nolaidīsies aptuveni plkst.9. 

  Sauszemes spēku kājnieku brigādes karavīri piedāvās uzlaikot kājnieka ekipējumu, bet Štāba bataljons – nofotografēties goda sardzes karavīra postenī, kā arī patrenēties ierindas solī. Savukārt Militārā policija iepazīstinās ar četrkājaino dienesta biedru spējām, demonstrējot arī savas tuvcīņas iemaņas. Jūras spēku flotile aicinās sacensties, uz laiku mugurā velkot glābēja tērpu. Ar izpletņlēkšanas un šaušanas iemaņām iepazīstinās Speciālo uzdevumu vienības kaujinieki, bet Gaisa spēku aviācijas bāze kopā ar sabiedrotajiem būs sarūpējusi arī gaisa kuģu pārlidojumu virs pasākuma norises vietas, kas plānots plkst.16. Pārlidojums gan notiks tikai lidojumam labvēlīgos laika apstākļos.

  Zemessardze sadarbībā ar Jaunsardzi būs sarūpējusi aktivitātes bērniem, bet viņu vecākajiem brāļiem un māsām būs iespēja uzzināt par dienesta iespējām bruņotajos spēkos, nokārtot fiziskās sagatavotības pārbaudes normatīvus, kā arī šaut šaušanas apmācības simulatorā. Par to visu būs parūpējusies Mācību vadības pavēlniecība.

  Aizsardzības ministra Raimonda Bergmaņa uzruna, atklājot Latviešu strēlnieku bataljonu organizācijas komitejai veltīto piemiņas plāksni.

  Bergmaņa uzruna latviešu strēlnieku bataljonu organizācijas komitejai veltītās piemiņas plāksnes atklāšanā

   Tautas un armijas gājienā, atzīmējot latviešu strēlnieku bataljonu dibināšanas simtgadi, piedalās apmēram tūkstotis dalībnieku.

   Gājienu ievadīja vīru kopa "Vilki", folkloras kopa "Vilkači" un bruņoto spēku orķestris. Gājienā piedalījās Valsts prezidents un citas amatpersonas, kā arī Nacionālo bruņoto spēku  karavīri un Rīgas iedzīvotāji un viesi.

   Gājiens noslēdzās11.novembra krastmalā, kur norisināsies bruņoto spēku paraugdemonstrējumi un svētku koncerts "Latviešu strēlniekiem - 100". Svētku koncerts sāksies ar Valsts prezidenta, aizsardzības ministra un bruņoto spēku komandiera - uzrunām.

   Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera Raimonda Graubes uzruna, atklājot latviešu strēlnieku bataljonu organizācijas komitejai veltīto piemiņas plāksni.

   Graubes uzruna latviešu strēlnieku bataljonu organizācijas komitejai veltītās piemiņas plāksnes atklāšanā

    Latviešu strēlnieku bataljona simtgades svinības turpinās krastmalā.

    Apskats: Strēlnieku simtgades pasākumi

     Strēlnieku bataljonu izveides simtgades dienu aizsāka piemiņas plāksnes atklāšanas pasākums pie Tērbatas ielas 1. nama Rīgā, kur 1915. gada 1. augusta agrā rītā sapulcējās latviešu strēlnieku pirmā vienība, lai dotos uz mācībām. Uz ielas viņus sagaidījis liels pavadītāju pulks, stāstīja Latvijas Kara muzeja direktore Aija Fleija. Šodien vairāki desmiti klausījās Valsts prezidenta uzrunā, ka strēlnieki bija mūsu valsts aizsākums.

     Jau dienas pirmajā pusē pasākumus vēroja gan sirmgalvji, gan jaunas ģimenes ar bērniem.

     Savukārt pēc koncerta Vērmanes dārzā vairāk nekā tūkstotis jaunsargu, zemessargu, karavīru un interesentu vienojās kopīgā gājienā uz krastmalu. Tur iespējams apskatīt ekipējumu, ieročus un militāro tehniku, fotografēties goda sardzes karavīra postenī, trenēties ierindas solī un iejusties karavīru ikdienā, kā arī vērot gaisa kuģu pārlidojumu virs krastmalas.

     Pasākums šovakar noslēgsies ar zaļumballi krastmalā, un Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki sola Strēlnieku dienu iedibināt kā tradīciju.

     Citējot Jāņa Goldmaņa un Jāņa Zālīša 1915. gada augustā parakstīto uzsaukumu „Pulcējaties zem latviešu karogiem” strēlnieku simtgadei veltītie pasākumi, šodiena iesākas ar piemiņas plāksnes atklāšanu latviešu strēlniekiem. Tieši šajā namā - Tērbatas un Elizabetes ielu stūrī dienestam strēlniekos pieteikties gan jauni puiši, gan padzīvojuši vīri.

     „Šī piemiņas plāksne apliecina, ka mēs atceramies strēlnieku drosmi un pašaizliedzību,” norādīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis. „Ik katrā no mums ir karavīra gēns, kas mostas laikā, kad nepieciešams aizstāvēt savu valsti. Lai arī dien dienā tas veicina mūsu ticību sev, mūsu valstij un drošai rītdienai.”

     Pēc piemiņas plāksnes atklāšanas Vērmanes dārzā sākas svētku koncertuzvedums, bet vēlāk -  arī simtgadei veltīts gājiens, atceroties 1915. gada 14. augusta došanos uz apmācībām

     Kļūda rakstā?

     Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

     Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

     Latvijā
     Ziņas
     Jaunākie
     Interesanti