Dienas ziņas

"Rīgas satiksme": Transports pilns sniega dēļ

Dienas ziņas

Tārpi, sienāži un aļģes – vai esam gatavi tos ēst

Lai izdrukātu vakcinēšanas sertifikātu, jāgaida trīs nedēļas

Rēzeknē klientu apkalpošanas centrā Covid-19 sertifikāta izdruka jāgaida vairākas nedēļas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rēzeknes Iedzīvotāju apkalpošanas centrā Covid-19 sertifikāta izdrukāšana jāgaida pat trīs nedēļas. Līdz ar vakcinēto iedzīvotāju skaita pieaugumu augusi arī nepieciešamība palīdzēt izdrukāt sertifikātu, kas to apliecina. Tādēļ lauku novadu klientu apkalpošanas centros patlaban novērota liela noslodze.

Netālu no Rēzeknes domes, kur darbojas pašvaldības Iedzīvotāju apkalpošanas centrs, ReTV sastapa Gaļinu. Kundze steidzās, jo noteiktā, iepriekš pierakstītā laikā, viņa domē varēs izdrukāt Covid-19 sertifikātu.

"Mans ārsts neiedeva, tāpēc es iešu šeit. Nu ilgi, ilgi gaidīju. Divas nedēļas apmēram," sacīja rēzekniete.

Rēzeknes Iedzīvotāju apkalpošanas centra apmeklēšanas laikā ReTV novēroja strādājam vienu darbinieci. Šis centrs, neskaitot ārstniecības iestādes vai ģimenes ārsta prakses, kur notikusi vakcinācija pret Covid-19, ir vienīgā vieta Rēzeknē, kur bez maksas izdrukāt sertifikātu.

Rēzeknes domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs ("Saskaņa") norādīja: "40–50 cilvēki katru dienu atnāk [izdrukāt sertifikātu] uz pilsētas domi, no visām pusēm, no dažādām pašvaldībām, ne tikai no Rēzeknes pilsētas, bet arī no novada, no Rēzeknes novada."

Noslodze patiesi ir liela, taču palielināt darba kapacitāti pašvaldība neplāno. "Nu vismaz mēs to ļoti operatīvi darām un nefiksējam pagaidām tās rindas. Tas nozīmē, ka mūsu kapacitāte vēl pietiekoši liela," sacīja Bartaševičs.

Tomēr pēc sazvanīšanās ar Iedzīvotāju apkalpošanas centru, taujājot par tuvāko Covid-19 sertifikāta izdrukāšanas laiku, secināts, ka drīzākais pieraksts iespējams vien 12. janvārī. 

Savukārt Daugavpils Informācijas birojā, kas atrodas pilsētas domē, sertifikātu piedāvāja izdrukāt nākamajā dienā. Tikmēr lauku pagastos, to piedāvāja izdarīt jau tajā pašā dienā.

Rēzeknes novada Dricānu klientu apkalpošanas centra darbiniece Marija Zahare pastāstīja, ka uz Latgali pēc izdrukātā sertifikāta cilvēki dodas pat no otras Latvijas malas: "Klienti ir pārsvarā seniori, arī sociālā dienesta klienti, tie ir cilvēki, kas nelieto internetbanku un nevar patstāvīgi sertifikātu dabūt. Es norādu, kur ir tuvākais apkalpošanas centrs. Bet klienti ir arī no pilsētas, mēs nešķirojam nevienu. Šodien bija no Ventspils klients."

Zahare atzina, ka slodze ir pamatīgi pieaugusi, bet pierakstus izdevies saplānot tā, lai rinda pēc sertifikāta Dricānos neveidotos.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Valsts pārvaldes pakalpojumu attīstības departamenta pārstāve Maija Anspoka sacīja: "Ja arī rindas ir, tad ar to jārēķinās, ka tās rindas ir, bet, kā mums ziņo klientu apkalpošanas centru tīkls, vairāk vai mazāk tās ir 1–2 dienas, nevis nedēļu uz priekšu, mēnesi uz priekšu."

VARAM gan uzrauga tieši valsts un pašvaldības vienotos klientu apkalpošanas centrus, tie pārsvarā atrodas lauku ciemos un mazajās pilsētās. Par valstspilsētu apkalpošanas centru daudzumu un darbu atbildīgas pilsētas pašas un pieredze ir dažāda.

Anspoka norādīja: "Ja es nemaldos, piemēram, Sigulda, Liepāja. Liepājā arī pašā pilsētā nav vienotais centrs, bet tā arī ir lielā pilsēta, bet viņi ir radījuši vairākas vietas, 5–6, kur klients var aiziet. "

Arī Nacionālajā veselības dienestā norādīja, ka, ja pašvaldība konstatē un piedāvā vēl citas savas iestādes, kur Covid-19 sertifikātu varētu izdrukāt, piemēram, bibliotēku, to iespējams īstenot.

KONTEKSTS:

2021. gada maija vidū Eiropas Savienības dalībvalstis un Eiropas Parlaments panāca vienošanos par to, ka Covid-19 sertifikāts sāks darboties no 1. jūlija. Tas apliecinās, ka īpašnieks ir vai nu vakcinēts, vai izslimojis Covid-19, vai arī tikko veicis Covid-19 testu.

Sertifikāta ieviešanas galvenais mērķis ir atjaunot brīvu pārvietošanos Eiropā. Covid-19 sertifikātus no 1. jūlija var dabūt gan digitālā formā, piemēram, viedtālrunī, gan arī izdrukātus uz papīra. 

Latvijā Covid-19 sertifikāts sāka darboties 2021. gada 1. jūnijā.

Pēc tam, kad Valsts policija ziņoja par vairākiem Covid-19 sertifikāta viltošanas gadījumiem, Saeima 11.novembrī lēma, ka par viltota Covid-19 vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanu vai glabāšanu noteikta kriminālatbildība. Noteikts, ka par šādiem pārkāpumiem sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. Vienlaikus paredzēts, ka no kriminālatbildības varēs atbrīvot tās personas, kuras pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņos par notikušo un aktīvi veicinās tā atklāšanu un izmeklēšanu. 

Pašlaik aizturēti aptuveni 20 medicīnas darbinieki, saistībā ar fiktīvu Covid-19 vakcināciju un viltus sertifikātu tirgošanu, informēja Valsts policijā. 

Saistībā ar fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 un viltus sertifikāta izsniegšanu arī Latvijas Televīzijas raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" komandai izdevās pieķert poliklīnikas darbinieku, kurš vēlāk tika aizturēts. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti