Reportāža: «Mēs tā sailgojāmies!». Atver Latvijas–Lietuvas robežu

“Man mamma Brocēnos. Divus mēnešus neesam tikušies,” atzīst Gintars pēc Lietuvas–Latvijas robežas šķērsošanas. Daliuss steidz noskaidrot, vai viss kārtībā ar viņa māju Latvijas pusē. Automašīnas ar Latvijas numuriem arī sastājās rindā, lai iebrauktu Lietuvā. Bet Lietuvai tuvākā – Rucavas novada iedzīvotāji gaida lietuviešus vairāk, nekā baidās no koronavīrusa.

Robežas atvēra pusnaktī. Bet jau ap plkst.8 uz Ceļa Liepāja–Klaipēda pie Nīcas jau bija manāmas pirmās automašīnas ar Lietuvas numuriem.  

Parasti Rucavas novadā ir ļoti daudz lietuviešu. Daudziem tur pieder nekustamie īpašumi, bet vietējais veikaliņš sezonas laikā kāpina apgrozījumu, pateicoties kaimiņiem. Rucavas novadā līdz šim nav konstatēts neviens Covid-19 saslimšanas gadījums. Gribas cerēt, ka arī nebūs, tāpēc jūtas ir dalītas, atzīst Rucavas mērs Jānis Veits.

“Mēs tiešām lepojamies, ka mūsu nostūrītis bija ļoti vesels. Bet, protams, mēs ļoti gaidījām, kad atvērs robežas, sāks atdzīvoties tūrisma joma. Esam priecīgi, bet ir ļoti divējādas sajūtas,” saka Veits.

“Ceru, ka viss būs labi un nekāda uzliesmojuma nebūs. Ieiesim ierastajā ritmā, un uzņēmējdarbība atdzīvosies,” saka Rucavas mērs. 

Viņš stāsta, ka vietējie pagaidām uz veikalu dodas ar drošības sajūtu, bet to, kas būs tālāk, nevar zināt. Šķiet, esam sailgojušies pēc sadarbības ar lietuviešiem – tūrismā, lauksaimniecībā, tehnikas rezerves daļu piegādē, saka mērs.

“Godīgi sakot, visi esam sailgojušies - gan pēc iespējas vienkārši tur aizbraukt, gan pēc precēm. Tur izvēle citāda, un arī lētāk. Parasti mēs tur braucam uz to pašu “Lidl”. Bet bažas ir, kā tagad viss būs,” atzīst Veits.  

Mēra viedoklim piekrīt arī sastaptie Rucavas iedzīvotāji.  

“Tā uzreiz es uz Lietuvu nebraukšu,” nedaudz ar bažām saka pie domes ēkas sastaptā Ligita. “Nebaidos, nē. Vienalga lietuvieši uz šejieni brauks, uz veikalu ies. Es pēc kādas nedēļas aizbraukšu – sen nav būts.”

Vienīgās Rucavas kafejnīcas darbiniece Liene savukārt atzīst, ka nemaz tik ļoti nevēlas, lai lietuvieši atkal brauktu. “Pie mums jau tā viņu daudz un ar katru gadu aizvien vairāk. Nē, viņi netraucē, bet pludmale pilna, nevar vietu atrast. Un ar šo koronavīrusu tagad nedaudz bažīgi, ja nu atvedīs pie mums…

Nē, es uz turieni nebraukšu. Pagaidām noteikti ne, baidos no kovida,” atzīst Liene.

Tikmēr pie veikala noparkojas automašīna ar Lietuvas numuru, no kuras izkāpj autovadītājs sejas maskā.    

“Mēs te 30 gadus atpūšamies, mums te ir īpašums, tā jau tikpat kā dzimtene. Ļoti sailgojāmies. Un mājā darbu daudz, zāle jāpļauj, bet atbraukt nevarējām,” saka Dariuss.

Viņam neesot bail, viņš pats ir no Kauņas, kur bija daudz Covid-19 gadījumu. 

Tuvāk robežai auto ar Lietuvas numuriem kļūst aizvien vairāk. 

“Man mamma Brocēnos dzīvo, tur arī braucam, divus mēnešus nevarējām aizbraukt,” stāsta tikko iebraukušais Gintars. “Ļoti gaidījām, kad varēs atbraukt.”

 Pārbaudes uz robežas, pēc Gintara teiktā, nebija sarežģītas: “Paskatījās tehnisko pasi un personīgos dokumentus. Un viss, brīva iebraukšana.”

Par vīrusu viņš ir nedaudz bažīgs: “Laikam jau baidāmies. Laikam jau, ka visi baidās. Mums Mažeiķos nav neviena saslimušā, tur pārsvarā Viļņā, slimnīcās.”

Cilvēku atstarojošajās vestēs un obligātajās sejas maskās uz robežas daudz. Viena grupa gaida iebraukšanu Lietuvā, cita – izbraukšanu. Ceļotāju pārbaude rit samērā ātri, bet visi robežsargi ir lietuvieši.

“Varbūt augšā vienojušies, ka mēs pārbaudīsim te, bet jūsējie kaut kur vēl… Nezinu.

Jūsējie stāvēja tur, tālāk, kur zīme. Bet tas bija agrāk, kad robeža bija slēgta. Šodien es viņus neredzēju,” klāsta kāds Lietuvas robežsargs, piebilstot, ka viņi uz robežas “visu karantīnu stāvēja”.

Viņš atklāj, ka automašīnu plūsma abos virzienos sākās uzreiz pēc robežas atvēršanas.

Robežkontroli Lietuva pagaidām paredzējusi turpināt līdz 31. maijam.  

Automašīnu patiešām ir daudz, pat veidojas rindas.  

Latvijas iedzīvotājs Jānis atklāj, ka uz Lietuvu brauc pēc pasūtītās piekabes. “No kā baidīties? Ja lemts, tad būs. Es, lūk, maskā. Izlasīju kaut kur internetā, ka Lietuvā tās vajadzīgas, pretējā gadījumā sods 150 eiro.”

Lauris savukārt stāsta, ka brauc uz “Lidl”. Arī viņš ir maskā. “Jā, sailgojos pēc lietuviešu veikaliem. Izvēle viņiem lielāka, tāpēc arī braucu. Bail nav”. Arī no Liepājas puses turpina plūst automašīnas ar Latvijas numuriem.

Lai gan no šodienas starp Baltijas valstīm atļauti arī pasažieru pārvadājumi, tomēr, pēc ''TV Kurzeme'' rīcībā esošās informācijas neviens autobuss  pirms pandēmijas bijušajā regulārajā maršrutā Liepāja–Rucava–Palanga–Klaipēda piektdien vēl nekursēja. Viens no reisa agrākajiem nodrošinātājiem – SIA “Liepājas tūre” informē, ka potenciālie pasažieri sākot izrādīt interesi, tomēr vēl jāpēta, vai reisa atjaunošana būtu rentabla.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt