«Re:Check»: Laikraksts «Ventas Balss» popularizē melus par Covid-19 (pievienots Ventspils pilsētas domes viedoklis)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Laikraksts "Ventas Balss" saņem publiskos līdzekļus, bet vienlaikus popularizē melus un sazvērestības teorijas. Mediju eksperte norāda, ka laikrakstā publicēta dezinformācija, lai liktu šaubīties par Latvijas valdības lēmumiem saistībā ar Covid-19, kā arī demokrātiju kopumā.

"Re:Check" pārbauda "Ventas Balsi", "Radio Baltkom" un mizgrauzi
00:00 / 11:19
Lejuplādēt

Kāds lasītājs lūdza  Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra ''Re:Baltica'' paspārnē strādājošajai faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuālajai laboratorijai "Re:Check" pievērst uzmanību Ventspils laikrakstam, uztraucoties, kā avīzes saturs var ietekmēt ventspilniekus. Viņš norādīja uz 19. augusta numura redakcijas sleju, kurā slavēts Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko. Viņš neesot pakļāvies "vispasaules Covid psihozei" un tāpēc kādai neredzamajai varai vairs neesot pa prātam. Slejas autore ir laikraksta galvenā redaktore Gundega Mertena.

"Ventas Balss" publikācijā arī teikts, ka Baltkrievijā daudzos jautājumos demokrātija ir lielāka nekā Eiropas valstīs un arī Latvijā. Mertena raksta šādi:

“Zem vārda demokrātija cilvēki ieraduši paglabāt visu labo, pareizo, taisnīgo, bet tā nebūt nav. Un šobrīd Baltkrievija tam ir apliecinājums. Arī tam, ka nekāda Covid nav.”

Dokumenti

Ventspils pilsētas domes viedoklis

Lejuplādēt

236.74 KB

Lukašenko iepriekš patiesi paziņoja, ka Covid-19 ir psihoze un no tā neviens viņa valstī nenomirs. Taču tas nenozīmē, ka slimības tur nav. Baltkrievijas Veselības ministrija informē, ka līdz septembra sākumam tur ar Covid-19 miruši gandrīz septiņsimt cilvēku.

Melus un sazvērestības teorijas "Re:Check" atrada arī citos "Ventas Balss" numuros. Redakcijas slejās galvenā redaktore Mertena dod mājienus, ka vīruss Ķīnā ir apzināti radīts un "par multibagātniekiem kļūs tie, kuri šo spēlīti izdomāja". Piemin arī miljardieri un filantropu Bilu Geitsu, kurš it kā gribot samazināt cilvēku skaitu uz zemes. Mertena arī raksta, ka sejas masku lietošana ir kaitīga:

“Pasaules zinošākie ārsti un praktiski demonstrējumi apliecina, ka masku valkāšana kaitē veselībai, kaitē pat veseliem cilvēkiem”.

Izcēlums no laikraksta "Ventas balss"
Izcēlums no laikraksta "Ventas balss"

Arī tās ir muļķības – pareizi lietotas sejas maskas veselībai ļaunumu nenodara. Turklāt Mertena šo apgalvojumu izvērš vēl apjomīgākā secinājumā. Proti, valdība gribot cilvēkiem aizbāzt mutes un apzināti iznīcināt Latvijas tautu.

"Re:Check" sazinājās ar "Ventas Balss" galveno redaktori Mertenu, taču viņa runāt nevēlējās.

"Ventas Balss" citu vietējo laikrakstu vidū izceļas ar milzīgajām summām, ko tai pārskaita pašvaldība, un izteikti nekritisko atbalstu par smagiem noziegumiem apsūdzētajam, no pienākumu pildīšanas atstādinātajam Ventspils domes vadītājam Aivaram Lembergam. Kopš 2013. gada laikraksts dažādos iepirkumos no pašvaldības struktūrām saņēmis vairāk nekā 1,2 miljonus eiro.

Avots: RE:CHECK

"Tas ir pilnīgi skaidrs, ka tā ir dezinformācija!"

Tā par Mertenas slejās paustajiem apgalvojumiem saka Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas fakultātes dekāne Anda Rožukalne. Profesore secina, ka "Ventas Balss" pievēršanās sazvērestības teorijām ir turpinājums tajā ierastajam vienpusīgajam informācijas pasniegšanas veidam.

"Latvijas gadījumā Bila Geitsa iesaistīšana drīzāk ir kā tāda, kas apšauba Latvijas valdības rīcību un lēmumus par Covid-19, un attiecībā uz Baltkrieviju arī – lai kritiski vērtētu skatījumu uz demokratizācijas procesiem," sacīja Rožukalne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti