Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Situācija Šlokenbekas dzirnavu ezerā uzlabojas

Panorāma

«Maxima» apsūdz Valsts Darba inspekciju

Sabiedrībā neizpratne par tiesas spriedumu

Prokurore neapstrīdēs pedofiliem Liepājā piespriesto piespiedu darbu; vecāki gatavojas piketēt

Pēc medijos izskanējušās informācijas par Liepājas tiesas spriedumu, ar kuru diviem vīriešiem pat netiklām darbībām ar mazu meiteni piespriests piespiedu darbs, Kurzemes tiesas apgabala prokuratūras virsprokuroram uzdots pārbaudīt šo lietu. Apsūdzības uzturētāja gan uzskata, ka tiesas noteiktais sods ir adekvāts nodarījumam un to nav plānots pārsūdzēt.

Liepājas prokuratūras prokurore Ligita Arāja, kas uzturēja apsūdzību šajā lietā, intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "Panorāma" sacīja, ka ar meiteni ir pastrādātas netiklas darbības, taču nodarījums nav bijis tik smags, lai par to prasītu cietumsodu.

"Tagad visi cepās, ka [vainīgie] nav ielikti cietumā," neizpratni par sabiedrības sašutumu saistībā ar noteikto soda mēru pauda Arāja, norādot, ka viņa "sliecas nepārsūdzēt” tiesas noteiktos piespiedu darbus, ja neparādīsies citi – jauni apstākļi, kas liks to darīt.

Liepājas tiesas tiesnese Aiva Daidere intervijā LTV raidījumā "Panorāma" sacīja, ka sods ir atbilstošs nodarījumam. "Tiesa uzskatīja, ka adekvāts sods būs piespiedu darbs un probācija," skaidroja tiesnese.

Viņa norādīja, ka piespriestie piespiedu darbi "nav vieglākais soda mērs". Tiesa ir pārliecināta, ka, nosakot tieši šādu soda mēru, tiks sasniegts soda mērķis – vainīgie izdarīs attiecīgus secinājumus un nostāsies uz likumpaklausības ceļa.

Tikmēr vecāki gatavojas protestēt pret pedofiliem piespriesto soda mēru, kas, viņuprāt, ir neatbilstošs nodarījumam, intervijā "Panorāma" atzina protestu rīkotājs Nils Jansons. Viņš teica, ka saistībā ar tiesas spiedumu Liepājas pilsētas domē jau ir pieteikts pikets, kas paredzēts piektdien, 17.jūlijā, pie Liepājas tiesas ēkas.

"Es uzskatu, ka šis sods ir pārāk maigs un neizprotu tā samērību... Kad vairāku gadu garumā kādam bērnam ir darīts pāri... Palieku pie sava, ka es gribu parādīt, nevis monitora otrajā pusē rakstot komentārus, bet iziet ārā un pateikt savu viedokli," teica Jansons.

Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta virsprokurors ir uzdevis Kurzemes tiesas apgabala prokuratūras virsprokuroram pārbaudīt Liepājas tiesas sprieduma likumību un izvērtēt valsts apsūdzības uzturētāja – Liepājas prokuratūras prokurores rīcību.

Tieslietu ministrijā norāda, ka sodu nācies piemērot pēc likuma normām, kādas bijušas spēkā nodarījuma izdarīšanas periodā. Bet Liepājas Juristu apvienības vadītājs Rihards Bunka jau paudis viedokli, ka tiesas spriedums ir neadekvāts. 

Liepājas tiesa kādu tēvu un dēlu par netiklu darbību izdarīšanu ar mazgadīgo sodījusi ar piespiedu darbu. Krimināllikuma vecajā redakcijā maksimālais par šo nodarījumu paredzētais sods bija brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem. Noziedzīgās darbības sākušās 2009.gadā, kad meitenītei bija pieci gadi, un turpinājās līdz pagājušā gada februārim.

"TV Kurzeme" no anonīma, bet droša avota zināms, ka viens no pieaugušajiem vīriešiem piespiedis meiteni, turot viņas roku, apmierināt sevi, otrs vīrietis uzgūlies virsū un veicis seksuālam aktam līdzīgas kustības, lai gūtu apmierinājumu. Tas nav noticis tikai vienu reizi vien. 

48 gadus vecais Jevgēņijs, kas bija tuvs meitenītes radinieks, sodīts ar piespiedu darbu uz 240 stundām un probācijas uzraudzību vienu gadu. Savukārt viņa 22 gadus vecajam dēlam Oļegam piespriestas 200 stundas piespiedu darba un probācijas uzraudzība. Abi liepājnieki iepriekš neesot sodīti, arī policija abus raksturojusi pozitīvi.

Liepājas bāriņtiesas vadītāja Taiga Ziemele pastāstīja, ka institūcijas redzeslokā cietusī meitene nonāca tāpēc, ka viņas aprūpētāja – vecmāmiņa, nespēja pienācīgi parūpēties par bērnu.

Tikai pēc meitenes nodošanas adopcijā kļuva zināms par seksuālo vardarbību.  

“Ir bijušas pieredzē citas lietas, kur arī šis soda mērs nav bijis ļoti stingrs  vai saistīts ar brīvības atņemšanu,” atzīst Ziemele.

“Ja man jārunā par konkrēto bērnu, kurš cietis no šiem cilvēkiem, tad jāsaka paldies apstākļiem, kādi ir šobrīd, ka bērns nenonāks nekad saskarē ar šiem cilvēkiem un noteikti netiks apdraudēts. Ir runa par to, vai šis personas patiešām izdarīs secinājumus un vai nekad necietīs neviens cits bērns,” sacīja Ziemele.

Cietušās meitenītes advokāte Sandra Sprūde atzīst – lai gan situācija neesot vienkārša, viņa spriedumu pārsūdzēšot.

Advokāte Latvijas Radio pauda, ka viņa lūdza piespriest vīriešiem nosacītu brīvības atņemšanu un probācijas uzraudzību, viņiem būtu jāsadarbojas ar probācijas dienestu, kas strādā ar šādiem noziedzniekiem, ar viņiem strādātu psihologs, lai viņu nodarījumi neatkārtotos, un ja viņi nepiedalītos šajā programmās, tad viņiem piemērotu reālu brīvības atņemšanu.

Advokāte uzsvēra, ka izvarošana nav notikusi, bija konstatētas netiklas darbības.

Advokāte Sandra Sprūde: Par spriedumu Liepājas pedofiliem

Tieslietu ministrijas pārstāvji un advokāti norāda, ka šobrīd sodi par pedofiliju ir daudz bargāki nekā laika posmā, kad pret meiteni izdarīta vardarbība. Tāpat esot atšķirība, vai notikusi izvarošana vai netiklas darbības.

Piemēram, par izvarošanu, ja tā ir radījusi smagas sekas, var piespriest mūža ieslodzījumu un brīvības atņemšanu no 10 līdz 20 gadiem. Par pavešanu netiklībā šobrīd arī var piespriest brīvības atņemšanu līdz 7 gadiem, taču tajā laikā, kad notika  šis noziedzīgais nodarījums, bija spēkā citas normas.

Tajā brīdi par netiklu darbību izdarīšanu ar mazgadīgo varēja piespriest brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu un līdz ar to tiesnese, pieņemot lēmumu, ir vērtējusi - ņēmusi vērā šīs normas. 

Savukārt Liepājas Juristu apvienības vadītājs Rihards Bunka jau paudis viedokli, ka Liepājas tiesas spriedums ir neadekvāts.

“Citos līdzīgos gadījumos vienmēr bijuši bargāki sodi, protams, tie lielākoties saistīti ar brīvības atņemšanu, un tad, kad ir vienkārši tikai darba stundas, tad rodas jautājums – kāpēc ir tik neadekvāts solis no tiesas puses,” pauda Bunka.

Vairāki Saeimas deputāti jau iesnieguši prasību tieslietu ministram, pieprasot lietas pārskatīšanu, bet Liepājas pilsētas domē kāda privātpersona iesniegusi piketa pieteikumu 17. jūlijā pie Liepājas tiesas ēkas. 

Aģentūra LETA ziņoja, ka  13.jūlijā Liepājas tiesā notiesātā tēva un dēla netiklās darbības ar mazgadīgo nav bijušas tādas, lai viņiem piemērotu cietumsodu, un apsūdzības uzturētāju piemērotais sods – piespiedu darbs - apmierina,  komentēja Liepājas prokuratūras prokurore Ligita Arāja, kas šajā lietā uzturēja apsūdzību.

Viņa apstiprināja, ka Liepājas tiesa tēvu sodīja ar piespiedu darbu uz 240 stundām un probācijas uzraudzību vienu gadu, bet viņa dēlu - ar 200 stundu piespiedu darbu un probācijas uzraudzību. Abiem solidāri jāatmaksā valstij cietušajai izmaksātā kompensācija 1120 eiro, kā arī katram jāatmaksā valstij ar tiesāšanos un advokāta pakalpojumiem saistītie izdevumi – 201,97 eiro katram.   

Prokurore komentēja, ka pēc saīsinātā sprieduma nolasīšanas apsūdzība pagaidām nesaskata pamatu spriedumu pārsūdzēt, jo apsūdzībā prasītais sods bijis pat nedaudz vieglāks.

Prokurore pastāstīja, ka ir dzirdējusi par varbūtējo sašutumu vai neizpratni sabiedrībā, un viņa to izskaidroja ar to, ka cilvēki izdarot secinājumus, nezinādami lietas apstākļus. Viņa atgādināja, ka jebkuram noziegumam ir dažādas smaguma pakāpes, un šāds noziegums nav bijis tāda smaguma, turklāt apsūdzētajiem apsūdzībā un spriedumā paredzēts tāds sods, kādu par viņu izdarīto nosaka likums.

Laikraksts "Kurzemes Vārds" vēstīja, ka  noziedzīgās darbības norisinājušās ilgstošā laika periodā - no 2009.gada līdz 2014.gada 27.februārim. Kad nekrietnās izdarības pret bērnu sākās, meitenītei bija tikai pieci gadi, turklāt 48 gadus vecais Jevgēņijs bija tuvs viņas radinieks, vēsta laikraksts.

Izmantojot savu autoritāti, vīrietis dažādos neķītros veidos apmierinājis savu dzimumtieksmi, nosakot - ja meitenīte piekritīs neķītrajām rīcībām, viņa drīkstēs skatīties multiplikācijas filmas. Vīrietis meitenītes priekšā atkailinājis savu dzimumlocekli, licis viņai to aizskart un veicis vēl veselu virkni netiklu darbību vairāku gadu garumā.

Ar līdzīgām darbībām nodarbojies arī šī vīrieša 22 gadus vecais dēls. Viņš mazo meitenīti izmantojis laika posmā no 2011.gada līdz 2012.gadam. Izmantojot cietušās bezpalīdzību, viņš veicis ar to dažādas seksuālas darbības, tādējādi apmierinot savu dzimumtieksmi. Varmāka neņēmis vērā ne meitenītes pretošanos, ne raudāšanu, bet savu darbību laikā ar roku aizspiedis viņai muti un piedraudējis par notikušo nevienam nestāstīt.

Lai gan sākotnēji abi apsūdzētie savu vainu noliedza, tiesas sēdē abi pret sevi izvirzīto apsūdzību atzina, un līdz ar to lietu skatīja bez pierādījumu pārbaudes, raksta "Kurzemes Vārds".  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt