Prezidents: VDK dokumentu komisijai jāizvērtē kaitējums, ko Latvijai nodarīja VDK

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Bijušās LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu zinātniskās izpētes starpdisciplinārās komisijas uzdevums ir veikt VDK dokumentu zinātnisko izpēti un izvērtējumu attiecībā uz materiālo un morālo kaitējumu, ko VDK nodarījusi Latvijas iedzīvotājiem un valstij, uzskata Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Vējonis ar prezidenta kancelejas Preses dienesta vadītāja Oskara Volfa starpniecību norādīja, ka ir gandarīts, ka valdība visbeidzot ir atrisinājusi VDK dokumentu izpētes komisijas finansējuma jautājumu, un komisija var pilnvērtīgi uzsākt savu darbu.

Valsts prezidents aicina komisiju strādāt, lai pēc komisijas darba pabeigšanas 2018.gada 31.maijā VDK dokumenti būtu pieejami plašākai sabiedrībai.

Jau vēstīts, ka vairāki sabiedrībā zināmi cilvēki augstākās amatpersonas ar vēstuli aicina jau tuvākajā laikā apliecināt savu nostāju ar apņēmīgu un konkrētu rīcību lustrācijas likuma virzīšanā.

Vēstuli parakstījusi arī Lidija Lasmane, kuras 90.dzimšanas diena Rīgā otrdien tika atzīmēta ar vairākiem pasākumiem. 1995.gadā Lasmane atdeva ordeņa domei savu Trīszvaigžņu ordeni, jo šo apbalvojumu togad piešķīra arī vairākiem agrākajiem VDK aģentiem. Ar šādu rīcību padomju laikā trīsreiz tiesātā Latvijas patriote cerēja raisīt sabiedrībā diskusiju par vērtībām un attieksmi pret pagātni un politisko sistēmu, kurā VDK un kompartija paverdzināja cilvēkus. Diemžēl diskusija toreiz tā arī nesākās, pausts vēstulē.

Vēstuli parakstījuši - Lasmane, Dagmāra Beitnere–Le Galla, Knuts Skujenieks, Iveta Šimkus, Skaidrīte Lasmane, Pāvils Brūvers, Langa, Rudīte Kalpiņa un Mārtiņš Mintaurs.

Tāpat ziņots, ka valdība otrdien pieņēma lēmumu, ka Izglītības un zinātnes ministrija varēs slēgt vienošanos ar Latvijas Universitāti par Valsts drošības komitejas dokumentu zinātnisko izpēti. Likums paredz, ka tā dēvēto čekas maisu publiskošana var notikt tikai pēc materiālu zinātniskās izpētes, kas jāpaveic līdz 2018.gada 31.maijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti