Prezidenta vēlēšanas. Opozīcija: Vai mums vajadzīgs tautas vai koalīcijas prezidents?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Trešdien, 29. maijā, 13. Saeimas sēdē, kurā paredzēts ievēlēt nākamo Valsts prezidentu, opozīcijas deputāti debatēs aicināja vērtēt, vai Latvijai nepieciešams tautas vēlēts prezidents, vai Saeimas – tātad koalīcijas ieceltais un valdošajiem politiķiem ērts kandidāts.

Opozīcijā esošās Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) līderis Armands Krauze aicināja deputātus balsot pēc labākās sirdsapziņas, nevis tikai pēc tā, kā paredz koalīcijas disciplīna.

Krauze aicināja apsvērt, vai nepieciešams tautas, vai koalīcijas prezidents, kas tiek iecelts amatā bez diskusijas.

ZZS prezidenta amatam virza tiesībsargu Juri Jansonu, kurš esot cienīgs ieņemt augto amatu un spēšot godprātīgi aizstāvēt ikvienu Latvijas iedzīvotāju. Krauze stāstīja, ka tiesībsargs ir iedziļinājies sociālajos jautājumos, nav vairījies iebilst Saeimai, aizstāvot dažādu sabiedrības grupu intereses, aktualizējot sarežģītus jautājumus.

ZZS uzskata, ka prezidents nav tikai reprezentatīvs - viņa pilnvaras ir plašākas. "Prezidents pārstāv mūsu intereses starptautiski, bet īpaši šobrīd prezidents ir ne mazāk svarīgs iekšpolitiski. Viņš var risināt ikvienam Latvijas iedzīvotājam svarīgus jautājumus. [Tiesībsargs] ir saliedētājs starp politiku un sabiedrību. Tiesībsargs ir pierādījis, ka var par tādu kļūt," uzsvēra Krauze.

"Saskaņas" līderis Vjačeslavs Dombrovskis debatēs uzsvēra, ka koalīcija virza kandidātu, kas tai netraucēs, kurš lidināsies gaisā – “levitēs, nevis iebildīs politiķiem”.

Viņš arī pastāstīja anekdoti, kurā sievai prasa, kādu vīru viņa vēlas. Sieviete atbildējusi, ka vislabāk vīru, kurš ir akls, kurls un ir jūrnieks. Tāpat, pēc Dombrosvska teiktā, koalīcija šodien gribot prezidentu, kas nesekos līdzi tās darbam. Koalīcijai vissliktākais prezidents būtu tāds, kurš labi izprot notiekošo un varētu izjaukt “sarkanās līnijas”, sacīja Dombrovskis.

Dombrovskis atzina, ka Jansonam un otram kandidātam Didzim Šmitam ("KPV LV") šodien droši vien nav cerību, bet pauda cerību, ka tas rosinās sabiedrības domāšanu. Dombrovskis uzsvēra, ka Latvijai vajadzīgs prezidents, kurš ciena citus un ir gatavs pieņemt dažādus viedokļus.

“KPV LV” deputāts Aldis Gobzems, kāpjot tribīnē, stāstīja, ka notiekošais viņam atgādina padomju laiku, kad ir tikai viens kandidāts un pārējie ir statisti. Viņš izteica atzinību Jansonam un Šmitam, ka viņi ir gatavi veicināt diskusiju.

Vēl opozīcijas pārstāvji pauda neapmierinātību, ka Saeimas prezidijs neizskatīja trešdaļas deputātu prasību par prezidenta vēlēšanām 5.jūnijā. Saeimas deputāts Ivars Zariņš (“Saskaņa”) minēja, ka, iespējams, tad koalīcijai neizdotos īstenot savu plānu, jo “kāds jau sēdētu cietumā”.

Trešdien, 29. maijā, 13. Saeima balsos par nākamo Valsts prezidentu. Latvijas Televīzija vēlēšanu dienā piedāvā parlamenta sēdes tiešraidi un ziņu speciālizlaidumu.


Uzzini vairāk par prezidenta amata kandidātiem: 

Lai gan sākotnēji Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits bija vienīgais kandidāts uz Valsts prezidenta amatu, tomēr, tuvojoties vēlēšanām, viņam parādījās  konkurenti – tiesībsargs Juris Jansons un Saeimas deputāts Didzis Šmits. Kas ir šie kandidāti?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti