Politologs Skudra: Šis bija ES līderu nevarības un bezspēka samits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šonedēļ Briselē notikušo Eiropas Savienības (ES) līderu samitu politologs Ojārs Skudra, atsaucoties vācu žurnāla “Spiegel” komentāram, nodēvējis par nevarības un bezspēka samitu, kurā ne visas dalībvalstis atbalstīja sankciju pagarināšanu pret Krieviju un nespēja konkretizēt, kas būtu jādara Sīrijas jautājumā.

Galvenais noslēguma dokuments, kas aptver samita izskatītos jautājumus, arī norāda uz nevarību un bezspēku, Latvijas Radio atzina Skudra. Dokumentā neesot ne vārda par sankcijām pret Krieviju. Dokumentā  attiecībā uz Sīriju teikts, ka starptautiskajām  organizācijām jāsniedz humanitārā palīdzība bēgļiem. Atbildība par notikumiem Sīrijā tiek adresēta Bašara al Asada režīmam un Krievijai, nekonkretizējot, par ko īsti ir atbildība un kas būtu jādara, lai risinātu Sīrijas jautājumu, norādīja Skudra.

Ojārs Skudra par ES valstu līderu samitu
00:00 / 13:06
Lejuplādēt

Par to, ka tas ir nevarības samits, norāda arī Vācijas kancleres Angelas Merkeles izteikums, ka Sīrijas jautājumā ANO Drošības padome ir nodemonstrējusi, ka tā ir rīcības nespējīga. “To jau mēs zinām, tas pierādījies daudzos jautājumos,” uzsvēra Skudra.

Lai arī ES sankcijas pret Krieviju pagarināja, Skudra uzsvēra, ka dokumentā nekas netika teikts, ka Slovākijas premjers Roberts Fico pirms samita publiski aicināja nepagarināt sankcijas, nosaucot tās par bezjēdzīgām un nostājoties pret Vāciju un Franciju, kura gribēja sankcijas pagarināt. Slovākijas premjeru atbalstīja arī Itālija, Grieķija un Ungārija.

Skudra uzskata, ka tomēr ES “vienotība” sankciju jautājumā skaidrojama ar to, lai “netriektu pļauku pa ausi” ASV “aizejošajam” prezidentam Barakam Obamam, kurš sankcijas pret Krieviju ir noteicis. ES valstu līderi vēlējušies nogaidīt līdz jūlijam, kad Briselē notiks tā dēvētais NATO minisamits, uz kuru, iespējams, ieradīsies ASV jaunais prezidents Donalds Tramps.

Attiecībā uz notiekošo Sīrijā, Skudra ir pārliecināts, ka nākamā pēc Alepo būs Idlibas pilsēta, kas atrodas Sīrijas ziemeļrietumos:

“Iespējams, ka tad ES būs spiesta darīt kaut ko vairāk. Grūti iedomāties, ka Asada režīms negribētu likvidēt arī šo pilsētu.”

Tāpat Skudra norādīja, ka “Brexit” aizvien ir miglā tīts. Joprojām ir aktuāls jautājums, vai vēl būs tiesas lēmums par to, vai britu parlamentam ir speciāli jāpilnvaro britu valdība ierosināt izstāšanos no ES. Iespējams, sarunas par “Brexit” varētu turpināties 10 gadus, tāpēc aktuāls ir jautājums, vai laikā, kad Lielbritānija vēl nav izstājusies, tai būtu jāmaksā ES budžetā attiecīgā summa.

Un trešais aktuālais jautājums, ko akcentēja Skudra – vai atsevišķām ES dalībvalstīm sarunās par “Brexit”, kuras varētus sākties nākamgad, būs veto tiesības, jo, ja “nekādu vienošanos atsevišķā jautājumā nevarēs panākt, tad tas varētu vilkties bezgalīgi.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti