Dienas ziņas

Nav vienprātības par bezmaksas sabiedrisko transportu Rēzeknē

Dienas ziņas

Uz Nacionālās operas skatuves izdejos mīlestību

Pēc ugunsnelaimes atjauno Borisovkas lūgšanu namu

Pēc ugunsgrēka atjauno Borisovkas lūgšanu namu; arhitektūras pieminekļa statusu saglabāt neizdodas

2014. gada vasarā ugunsgrēkā vecticībnieku dievnamā Rēzeknes novada Silmalas pagastā sadega gan senās ikonas, gan vēsturiskais interjers, iebruka jumts un tornis. Pagasta iedzīvotājiem tas bija liels zaudējums, tāpēc nekavējoties tika sākta dievnama atjaunošana. Šoziem rekonstrukcijas darbi gandrīz pabeigti. Kaut arī ieguldītas lielas pūles un līdzekļi, dievnams vairs nebūs tāds kā agrāk.  

Pēc ugunsnelaimes no Borisovkas ciema lūgšanu nama pāri palika vien ķieģeļu sienas un priekšnams. Šoziem ar vietējo iedzīvotāju, uzņēmēju un pagasta pārvaldes atbalstu dievnamu gandrīz pilnībā izdevies atjaunot. Palīdzēja kā kurš varēja, kas finansiāli, kas ar darbaspēku.

Silmalas pagasta pārvaldes vadītājs Eduards Grišuļonoks atzīst, ka pašvaldībai bija “grūti palīdzēt ar naudu, jo ir budžets, bet budžetā diemžēl nedrīkst plānot finansiālo palīdzību draudzei, mēs palīdzējām ar cilvēkiem”.

“Pats galvenais mums bija, pirmkārt, uzstādīt jumtu. Svarīgi bija to atjaunot, lai ziemas laikā nebojātos sienas. Bet pēc tam logi,” darbus uzskaita Borisovkas vecticībnieku draudzes priekšsēdētājs Iļja Surikovs.

Rekonstrukcija radījusi arī izmaiņas dievnama vēsturiskajā izskatā. Lai arī tās ir nelielas, tomēr saglabāt vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļa statusu nav izdevies.

Koka logu vietā ievietoti plastikāta, kas finansējuma ziņā bija lētāk. Mazliet mainīta arī griestu forma.

To gan ietekmējusi vēl kāda atjaunošanas laikā notikusi nelaime.  “Mēs izveidojām pusi griestu, otru pusi atkal nevarējām, jo Viļānos arī nodega firma. Un mums vajadzēja speciālus septiņu centimetru dēlīšus, pēc tam mēs tomēr tādus atradām. Tas bija vēl lieks pusgads. Griestus atjaunojām, nosiltinājām. Un tad sākām sienas,” stāsta Iļja Surikovs.

Borisovkas vecticībnieku dievnams uzbūvēts pirms vairāk nekā 100 gadiem. Un tieši sienas ir galvenā Borisovkas lūgšanu nama atšķirības zīme no citiem vecticībnieku dievnamiem.

Borisovkas vecticībnieku lūgšanu nama saimniece Dora Surikova stāsta, ka tuvākajā apkārtnē nav tādu dievnamu, kuram sienas ir ar sarkaniem, seniem ķieģeļiem. Un dievnams uzcelts mierīgā, klusā vietā, “laikam ne velti agrāk šo vietu izvēlējās celtniecībai, ir panorāmas skats - kad brauc, dievnamu redz no visām pusēm”.

Borisovkas draudzes locekļi un citu vecticībnieku dievnamu pārstāvji baznīcai ziedoja arī ikonas. 2014. gada uguns nelaimē kopskaitā pilnībā iznīcinātas bija 36 svētbildes.

Līdz martam iecerēts atjaunot baznīcas vārtus un veikt citus iekštelpu apdares un teritorijas labiekārtošanas darbus. Silmalas pagastā vairāk nekā 70% iedzīvotāju ir vecticībnieki, tāpēc ir svarīgi rūpēties par Borisovkas dievnama un tā vērtību saglabāšanu nākamajām paaudzēm arī turpmāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti