Panorāma

Prokuratūra noliedz liecību izspiešanu I. Rimšēviča lietā

Panorāma

Eiropā strīds par "AstraZeneca" vakcīnu piegādi

Saslimstība ar Covid-19 nedaudz mazinās

Pavļuts: Pie «normālas dzīves» nevarēsim atgriezties vismaz tuvāko pusgadu 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pie “normālas dzīves” nevarēsim atgriezties vismaz tuvāko pusgadu, šādi saistībā ar valstī noteiktajiem Covid-19 izplatības ierobežojumiem preses konferencē izteicās veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”). Savukārt premjers norādīja, ka par epidemioloģisko ierobežojumu atvieglošanu lemt ir pāragri.

Ministrs skaidroja, ka, lai atgrieztos ierastajā dzīves ritmā, priekšnoteikums ir radikāls saslimstības samazinājums, kas darbosies roku rokā ar masveida vakcinācijas pieejamību iedzīvotājiem. 

Gan Pavļuts, gan Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs norādīja, ka Latvijā vērojams Covid-19 inficēšanās gadījumu skaita samazinājums, taču “vēl ir tāls ceļš ejams”, līdz epidemioloģiskā situācija kļūtu pietiekami stabila, lai atgrieztos ikdienas dzīvē bez valstī noteiktajiem drošības pasākumiem. 

Pats galvenais rādītājs, pēc kura epidemiologi un amatpersonas vērtē saslimstības rādītājus ir 14 dienu kumulatīvais saslimušo skaits uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Latvijā drīz pēc jaunā gada sagaidīšanas šis rādītājs uzlēca līdz gandrīz 690 gadījumiem, šobrīd noslīdējis līdz 590, bet par epidemioloģiski drošu tiek uzskatīts – ne vairāk kā 200 gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju. Parastos skaitļos – ne vairāk kā 270 jaunu gadījumu dienā

Pavļuts atzīmēja, ka pēc aptuveni pusotra mēneša kumulatīvais saslimstības rādītājs uz 100 000 iedzīvotājiem varētu sasniegt 200 gadījumus. Šis ir slieksnis, kad pašmāju un Eiropas Savienības epidemiologi rosina atvieglot Covid-19 ierobežojumus.  

Savukārt SPKC iepriekš norādīja, ka, ja apzināti un mērķtiecīgi tiks ievēroti visi spēkā esošie drošības pasākumi un tie netiks mazināti, saslimstība uz pusi varētu mazināties ātrākais trīs nedēļu laikā, bet līmenis, kad varētu mīkstināt ierobežojumus, varētu būt sasniegts mēneša laikā.

"Mēs ilgāk nekā nedēļu novērojam saslimstības samazinājumu. Šis samazinājums ir stabils, bet mērens, lēns. Tas ir apmēram 10–13% katru dienu. Taču galvenais, ka tas ir stabils," pašreizējo situāciju raksturoja Perevoščikovs.

Vienlaikus ministrs norādīja, ka papildu risku rada jaunais, lipīgākais koronavīrusa paveids, kas vairākkārt konstatēts arī Latvijā. Citās Eiropas valstīs jaunie vīrusa paveidi izraisījuši trešo izplatības uzliesmojumu, kas arī ir viens no iemesliem, kādēļ ierobežojumu atvieglošana nebūtu pamatota.

Pavļuts skaidroja: “Jārēķinās ar bīstamu risku – vairākās ES valstīs jaunie vīrusa celmi izraisījuši trešo vilni. Jādara viss, lai Latvijā tā nenotiktu. Mūsu pienākums ir to novērst. To var izdarīt valdība ar saviem lēmumiem, bet to nevar izdarīt bez sabiedrības atbalsta un rīcības.”

“Jāatceras, ka arī Latvijā ir konstatēti lipīgāki šīs slimības celmu paveidi. Mums jābūt īpaši modriem. Mums jāturpina ievērot ierobežojumi – nevajag pulcēties, ciemoties vai ceļot,” pauda ministrs.

Latvijas Televīzijas raidījumā “1 pret 1” Pavļuts pastāstīja, ka valdībā gatavosies sliktākajam scenārijam - lipīgākais koronavīrusa paveids palielina saslimstību, un slimnīcās situācija kļūst tik kritiska, ka jāsāk pielietot kara laika medicīna. Tiks sameklēti līdzekļi, lai palīdzētu slimnīcām, ja saslimstība pieaugs.

Vēl arī valdībā spriedīs par iespēju atslogot darbu SPKC, kuriem jāapzvana Covid-19 slimnieku kontaktpersonas. Tiks iesniegts priekšlikums atvēlēt naudu, lai ārpakalpojuma veidā varētu iepirkt līdz 300 stundām profesionālu zvanu centru darbinieku servisu. Tādējādi tiks rīkots iepirkums, kurā atradīs profesionālus operatorus, kuri varēs atslogot SPKC darbu.

Tāpat Pavļuts minēja, ka valdības pārstāvjiem diskusija par ārkārtējās situācijas pagarināšanu pēc 7. februāra “vēl stāv priekšā”. Līdzīgu viedokli pauda premjers, norādot, ka šobrīd lemt par ārkārtējās situācijas vai ierobežojumu atvieglošanu ir pāragri. 

“Mēs esam uz pareizā ceļa, bet mums vēl jānoiet šis ceļš kopīgiem spēkiem. Mums jābūt pacietīgiem. Tas, ko mēs darām ir pareizais virziens. Skaitļi nepalielinās, bet sāk samazināties. Šis ir tas virziens, uz kuru mums visiem ir jāstrādā,” sacīja Kariņš.

KONTEKSTS:

Pirms nedēļas Veselības ministrijas rosināja, ka pirmā iespēja lemt par pakāpenisku Covid-19 ierobežojumu mazināšanu būtu, ja 14 dienās vidēji reģistrētu ne vairāk kā 200 jaunus saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Visaugstākais šis rādītājs bija reģistrēts 11. janvārī, kad tas sasniedza 689,5. Savukārt uz pirmdienu, 25. janvāri, tas bija 595,8.

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt. Tādēļ ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 7. februārim, un līdz tam spēkā ir stingri ierobežojumi, kā arī "mājsēde" nedēļas nogalēs, kas nozīmē, ka no plkst.22 līdz 5 katram jāatrodas savā dzīvesvietā. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti