Panorāma

Tautas Panorāma: Mežciems

Panorāma

Panorāma

Piecu cietuma gadu vietā – brīvība

Par drauga slepkavību notiesātais jaunietis izcietis pusi no piespriestā 10 gadu cietumsoda

Par sava drauga, Teikas vidusskolas skolnieka Kristiana Čirpusa noduršanu notiesātais Arams Gabrieļans, neizcietis pat pusi no tiesas piespriestā desmit gadu cietumsoda, atkal ir brīvībā. Izskatot Jēkabpils cietuma iesniegumu, Zemgales rajona tiesa viņu atbrīvojusi. Nepilnu sešu ieslodzījuma gadu vietā viņam piemērota elektroniskā uzraudzība uz 12 mēnešiem. Nogalinātā Kristiana ģimene par šādu pavērsienu ir šokā un lūdz ģenerālprokuroru vērtēt šādu tiesas lēmumu. 

Pirms deviņiem gadiem tā bija skaļa lieta. Arams un Kristians bija draugi. Abiem tikai sešpadsmit gadi, iesaistīta apreibinošā viela jeb spaiss. Arams nodūra Kristianu viņa guļamistabā. Tiesā jaunais vīrietis vainu neatzina, teica, ka aizstāvējies. Viņam piesprieda desmit gadus cietumā - maksimālo sodu, jo viņš nozieguma brīdī bija nepilngadīgs.

Kad soda izpildei bija jāstājas spēkā, Arams Gabrieļans aizbēga uz Armēniju. Viņš bēguļoja desmit mēnešus, kamēr policija viņu aizturēja un izdeva Latvijai. Cietumā viņām bija jāatrodas līdz 2026. gada februārim. 

Taču 6. jūlijā Zemgales rajona tiesa Jēkabpilī izskatīja Jēkabpils cietuma iesniegumu par Gabrieļana pirmstermiņa atbrīvošanu. Un tiesnese Līga Batlmane-Zepa pieņēma lēmumu – atbrīvot Gabrieļanu no soda izciešanas nosacīti pirms termiņa, uz neizciesto soda laiku 5 gadi 7 mēneši un 12 dienas piemērojot elektronisko uzraudzību uz 12 mēnešiem. Mirušā Kristiana ģimene ir šokā.

"Tiesas lēmumu atsūtīja advokāts Aldis Alliks pusdivpadsmitos naktī. Es sāku "Whatsapp" lasīt un biju šokā. Aizgāju meitu modināt. Mēs ilgi nevarējām saprast, kā tā. Ieskatījos likumdošanā. Nebija nekāda pamata, ne juridiska viņu izlaist, neko viņš mums nav mums kompensējis. Ne finansiāli, ne morāli! Nu nekādi viņam nesanāk puse termiņa. Plus – viņš taču bēguļoja, tas ir vainu pastiprinošs apstāklis. Par to nav doti gadi klāt!" uzsvēra Kristiana mamma Irēna Cīrule.

Gabrieļanam bija jāatlīdzina nogalinātā ģimenei arī kaitējums - 110 tūkstoši eiro. Kristiana mamma apstiprina, ka nav saņemts neviens eiro. 

Tā vietā viņš atmaksājis valstij 853 eiro, ko cietušie saņēma kā valsts kompensāciju. Šo summu tiesnese pieminējusi savā lēmumā. 

"Likums neparedz tiesnešiem iedziļināties. Likums paredz ieslodzījuma vietas administrācijas pieteikumu tiesā, likums neprasa cietušo viedokļa uzklausīšanu, neprasa cietušo aicināšanu. Kā redzams, iziet cauri pat tāds tiesas lēmums, kur redzams, ka nekas no piespriestās kompensācijas nav samaksāts! Pat krimināllietas materiāli nav jāizprasa un jāvērtē! Šeit ir dilemma!" komentēja advokāts Aldis Alliks. 

Tiesnese Līga Baltmane-Zepa pašlaik ir atvaļinājumā un darbā atgriezīsies pirmdien. Līdz ar to tikai nākamnedēļ būs iespējams iegūt pašas tiesneses skaidrojumu par to, kāda bija viņas motivācija ieslodzījumu aizstāt ar elektronisko uzraudzību. Tiesnese spriedumā norādīja, ka Gabrieļanam radušās tiesības uz nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu ar elektronisko uzraudzību. Ieslodzījumā Gabrieļans apguvis četrus arodus, viņam būs dzīvesvieta un darbs. Personu var nosacīti pirms termiņa atbrīvot, ja ir pamats uzskatīt, ka tā pēc atbrīvošanās spēs iekļauties sabiedrībā, neizdarot noziedzīgu nodarījumu. 

"Tiesneses ieskatā visi nosacījumi, kas noteikti kā izpildāmi soda izciešanas vietā, ir izpildīti. No notiesātā paskaidrojuma tiesas sēdē izriet, ka notiesātais analizējis sevi, noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas cēloni, sapratis, ka jākontrolē sava uzvedība. Lai arī atkārtots noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas risks ir novērtēts kā vidējs, tomēr tas samazinājies gandrīz uz pusi. Notiesātais ieslodzījuma vietā ir izglītojies, ieguvis specialitātes, apmeklējis psihologu, notiesātajam pēc atbrīvošanās no ieslodzījuma vietas ir nodrošināta dzīvesvieta, kā arī darba vieta. Notiesātais ir apzinājies, ka viņam nepieciešama psihologa profesionālā palīdzība arī turpmāk, ko apliecina 2020. gada 1. jūnijā noslēgtais līgums ar psiholoģi par 10 konsultāciju sniegšanu notiesātajam. Visu šo resursu pieejamība liecina, ka notiesātais varēs veiksmīgi iekļausies sabiedrībā pēc atbrīvošanās no ieslodzījuma vietas," rakstīts lēmumā.

Pirmstermiņa atbrīvošanu atbalstīja gan cietuma administrācija, gan Valsts probācijas dienests. 
Bet Kristiana ģimene uzskata, ka lēmums par Gabrieļana atbrīvošanu ir klajā pretrunā ar Kriminālprocesa likumu un lūdz ģenerālprokuroru to izvērtēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt