Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Lielbritānijā no šodienas obligāts sejas aizsegs

Panorāma

Latvijas vēsturiskās zemes rakstīs likumā

1,45 miljoni par jaunām pacientu gultām un skapīšiem

Par cīņai ar Covid-19 piešķirtajiem 1,45 miljoniem eiro slimnīcas iepērk pacientu gultas un skapīšus

Par papildu piešķirto valsts naudu Covid-19 izplatības mazināšanai lielākās Latvijas slimnīcas iegādājušās gan medicīnas aprīkojumu mūsdienīgai pacientu diagnostikai un aprūpei, gan jaunas gultas un naktsskapīšus. Kopumā  Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāru, kā arī Paula  Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas pacientu gultām un skapīšiem iztērēti vairāk nekā 1,45 miljoni eiro.

ĪSUMĀ:

 • Ārkārtējās situācijas laikā atviegloja iepirkumu iespējas.
 • Slimnīcas piešķirtos 1,45 miljonus eiro izlietoja pacientu gultām un skapīšiem.
 • Slimnīcas skaidro – tas ļaus būt gataviem pacientu skaita pieaugumam.
 • Tas ļauj nomainīt arī novecojušas gultas.
 • Slimnīcas skaidro: jauns aprīkojums ir moderns, regulējams.  
 • Jauns aprīkojums ļaus pēc iespējas mazināt personāla un pacientu kontaktu.
 • ''Stradiņos'' viena gulta izmaksā 1682 eiro, Rīgas Austrumu slimnīcā - 1427 eiro.
 • Viena skapīša cena ''stradiņos'' bija 355 eiro, bet Austrumu slimnīcā – 311.
 • VM skaidro: skapīši ir īpaši, tā ir medicīnas ierīce. 
 • No 840 gultasvietām Stradiņa slimnīcā ar jaunām nomainīs 270.
 • ''Stradiņos'' ar jauniem pacientu naktsskapīšiem aprīkos 310 gultasvietas.
 • LIC un  “Gaiļezerā” mūsdienīgas elektriskās gultas un skapīši būs 510 no 1902.  

Laikā, kad ārkārtējās situācijas dēļ valstī tika atceltas publisko iepirkumu likuma normu prasības, jaunā kārtība ļāva apiet citkārt stingros iepirkumu noteikumus. Kaut arī lielai sabiedrības daļai tas rada neuzticību šiem iepirkumiem, kas veikti ārkārtas apstākļos, paši slimnīcu pārstāvji tā nedomā.

Viņi uzskata, ka tā ir iespēja ne tikai izpildīt epidemioloģiskās prasības pacientu aprūpē, bet ar mūsdienīgām ierīcēm veikt pacientu diagnostiku un ārstēšanu ātrāk.

“Daļa no iepirktā aprīkojuma saīsinās gaidīšanas rindas uz izmeklējumiem pacientiem, kas ārstējas stacionārā, līdz ar to samazināsies gultasdienu skaits un mēs varēsim palielināt apriti, tādējādi uzlabot pieejamību,” skaidroja Rīgas Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Slimnīcu vadību pārstāvji skaidro, ka šī ir iespēja izpildīt to, kas no viņiem tiek gaidīts jau sen – būt gataviem situācijai, ja slimnīcai pēkšņi jānodrošina gultasvietas liela pacientu skaita pieplūdumam.

Un tas var arī nebūt saistīts ar Covid-19, bet jebkuras slimības uzliesmojumu, avāriju vai katastrofu ar lielu cietušo skaitu. 

Stradiņa slimnīcā, kā arī Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāros par papildu piešķirto naudu iegādātais jaunais aprīkojums nomainīs lielu daļu esošā, piemēram, pacientu gultas un naktsskapīšus.

“Šīs ir vienas no tām vecākajām gultām, kam ir vairāk nekā 20 gadu, un galvenā atšķirība no jaunajām gultām – centrālā bremžu sistēma, šeit jūs redziet, katrs ritenis darbojas par sevi, augstuma regulācija nav iespējama, vienīgais, kas regulējas ir galvgalis, mehāniski, un viss tas notiek mehāniski, tātad, ja tas ir Covid-19, tad tam personālam jāiet tuvumā pacientam,” gultu atšķirību skaidroja Stradiņa slimnīcas Medicīnas tehnoloģiju daļas vadītājs Uldis Jaspers.

Viens no mērķiem ar šiem vērienīgajiem pirkumiem ir pēc iespējas mazināt personāla un pacientu kontaktu, piemēram, apkopjot pacientu.

Gaidot rudeni, kad Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāros plānotais Covid-19 pacientu skaits varētu būt 500, iepirktas ne tikai gultas un skapīši.

“Plānotas tajos pašos iepirkumos pacientu monitorsistēmas, kad var attālināti sekot pacienta stāvoklim, lai nevajadzētu katru reizi doties pie pacienta, lai izmērītu viņam asinsspiedienu, to izdara monitors. Un personālam nav jāiet palātā iekšā,” stāstīja Aleksejs Višņakovs.

Vienas funkcionālās elektriskās gultas cena ar papildaprīkojumu, kas atvieglo gultas dezinfekciju un ļauj personālam regulēt gultas novietojumu attālināti ar tālvadības pulti, ir 1682 eiro ''stradiņos'', bet Rīgas Austrumu slimnīcā - 1427 eiro.

Viena skapīša cena attiecīgi ''stradiņos'' bija 355 eiro, bet Austrumu slimnīcā – 311 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.

Veselības ministrija pamato pacientu skapīšu cenu, uzsverot, ka tie atšķiras no tiem, ko varam nopirkt populāros mēbeļu veikalos.

“Šie skapīši ir medicīnas ierīces. Tas nav vienkārši skapītis. Svarīgi, lai šo skapīti var pie pacienta gultas pielikt no jebkuras puses, no jebkuras pozīcijas. Daļa no gultām, protams, bija morāli novecojušas, mums ir jārēķinās, ka šis pacientu skaits pieaugs, mēs viņu plānojam lielāku. Mēs arī gatavojamies šim otrajam vilnim,” uzsvēra Veselības ministrijas Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka.

Kopumā no 840 gultasvietām Stradiņa slimnīcā ar jaunām nomainīs gandrīz trešo daļu - 270. Ar jauniem pacientu naktsskapīšiem aprīkos 310 gultasvietas.

Savukārt Austrumu slimnīcas stacionāros – Latvijas Infektoloģijas centrā un slimnīcā “Gaiļezers” – mūsdienīgas elektriskās gultas un skapīši būs 510 gultasvietām no esošajām 1902.

 “Mēs paredzam tās gultas izremontētajās telpās, jo mūsu plānā šīs ir telpas, kur mēs prioritāri izvietosim Covid-19 pacientus. Bez šaubām, ja Covid-19 beigsies, tās gultas jau nav tikai uz vienu sezonu vai diviem gadiem,” norādīja Aleksejs Višņakovs.

Mazinātās birokrātiskās prasības bijusi iespēja ietaupīt laiku – aptuveni pusgadu, uzsver Stradiņa slimnīcā. Vienkāršotajā cenu aptaujā izvēlētais piegādātājs pirms pāris gadiem publiskā iepirkuma rezultātā aprīkoja ''stradiņu'' jauno korpusu. Tas esot garants tam, ka gultu kvalitātei var uzticēties.

“Viena persona var stumt šo gultu. To gultu, kur šie četri riteņi ir dažādi, viens nevar nekad stumt. Pati galvenā lieta, ka visas funkcijas ir elektriskās,” sacīja Uldis Jaspers.

Stradiņa slimnīcā visās 270 jaunajās gultās jau guļ pacienti. Simts no jaunajām gultām nepilnu nedēļu atrodas Latvijas Infektoloģijas centrā, bet pārējās izremontētajā Austrumu slimnīcas 1. korpusā piegādās līdz vasaras beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt