Organizācijas atgādina – apģērba ziedošana Ukrainai nav iespēja atbrīvoties no nelietojamām drēbēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Karš Ukrainā aizkustinājis daudzas sirdis visā pasaulē. Cilvēki kaut kā vēlas palīdzēt, un ziedot apģērbu ir viens ļoti vērtīgs palīdzības veids. Taču organizācijas, kuras vāc ziedojumus un koordinē to izsūtīšanu, atgādina – nodotajam apģērbam jābūt atbilstošam un lietojamam. Lai arī ziedošanas kultūra pēdējos gados Latvijā krietni uzlabojusies, jāatgādina – iespēju ziedot nevajadzētu uztvert kā iespēju atbrīvoties no saplēstām un nelietojamām drēbēm. 

Organizācijas atgādina – apģērba ziedošana Ukrainai nav iespēja atbrīvoties no nelietojamām drēbēm
00:00 / 03:16
Lejuplādēt

Siltas jakas, segas, īpaši vīriešu apģērbs un bērniem no trīs gadu vecuma piemērots apģērbs – tās ir galvenās lietas, kuras nepieciešams ziedot Ukrainai, norādīja labdarības organizācijās. Palīdzība ir nepieciešama un ļoti noder kara plosītās valsts iedzīvotājiem, taču ir svarīgi nesteigties – vēloties iespējami ātri palīdzēt, nevajadzētu skriet pie skapja un likt maisos visu iespējamo. Ir jāapdomā, kas cilvēkiem varētu noderēt, un svarīgi nenodot pārāk novalkātu, cauru, netīru, proti, nelietojamu apģērbu. 

Labdarības organizācijas “Viegli palīdzēt” pārstāve Ilze Jankovska pastāstīja: “Mums trūkst pieredzes, un paldies Dievam, ka mums iztrūkst pieredzes ar šādu situāciju, bet ir ļoti grūti iekāpt cita cilvēka kurpēs un iztēloties, kā tas ir, kad tu esi spiests vienā rītā doties prom no savām mājām un varbūt arī pat nepaspēt paņemt līdzi to, kas ir pats nepieciešamākais. Un tad arī tās lietas, kas tiek ziedotas, – vispār netiek domāts, kā tās tiks pielietotas, bet vairāk tiek domāts par to, ka es esmu izdarījis to palīdzības aktu. Mums ir visiem jāmēģina iedarbināt empātija šajā sarežģītajā situācijā un saprast, kas būtu potenciāli vajadzīgs cilvēkiem bumbu patversmēs un pagrabos.”

Neapdomīga ziedošana rada papildu slodzi apģērbu šķirotājiem un pakotājiem. Taču lielākoties cilvēki saprot situāciju un ziedo atbilstošas lietas. Tikmēr biedrība “Palīdzēsim viens otram” uz Ukrainu aizsūtījusi jau četras smagās automašīnas un vienu busiņu – visus pilnus ar iedzīvotāju saziedoto apģērbu. Un plānos ir sūtīt vēl kravas. Biedrības vadītājs Edijs Pipars uzteicis iedzīvotāju izpratni, jo līdz šim par nederīgu atzīts ļoti mazs saziedoto vienību skaits.

“Cilvēki patiesībā ļoti ņem to vērā un ved tikai lietas, kas ir lietojamas. Kas attiecas uz Ukrainu – mums pagaidām vispār… neesam sakārušies, ka cilvēki atvestu nederīgas lietas. Viņi tieši atved tādas ļoti rūpīgi lolotas lietas, sadalītas, sašķirotas. Ar uzrakstiem latviešu, krievu un angļu valodā. Tādas rūpes izteiktas. Nu, patīkami patiesībā redzēt, kā cilvēki rūpējas. Ko mēs metām ārā – tās bija kādas saplēstas kastes, kuras vairs nav lietojamas,” atzīmēja Pipars.

Viņš gan norādīja – ir lietas, kuras šobrīd sūtīšanai uz Ukrainu nav atbilstošas, piemēram, ziedotie uzvalki, taču tie noteikti tiks novirzīti citiem mērķiem, piemēram, kādam Ukrainas bēglim, kurš skolu beigs jau šeit – Latvijā. Taču ziedojumu vācēju vidū ir arī tādi, kuri, zinot par iedzīvotāju paradumu reizēm nodot arī nelietojamu apģērbu, koncentrējas tieši uz jaunu lietu pieņemšanu, lai sūtītu uz Ukrainu. Tā dara, piemēram Smiltenes novada pašvaldība. 

Vietvaras pārstāve Aija Kramiņa sacīja: “Mēs vācam jaunas preces, gan tādēļ, lai izvairītos no situācijas, kad atnes nederīgas preces, gan arī mēs šo humāno kravu gribam sakomplektēt pēc iespējas ātrāk. Tādēļ tās preces, kas jau ir iepakojumos mums nepatērē laiku, lai tās otrreiz pāršķirotu.”

Kramiņa gan stāstīja, ka novada teritorijā ir ar nevalstiskās organizācijas un uzņēmumi, kuri pieņem arī lietotas mantas. Tikmēr Smiltenes novada pašvaldībā organizētajā punktā šobrīd visbiežāk ziedo cimdus un zeķes, savukārt novada trīs sadarbības pilsētas Ukrainā informējušas, ka šobrīd nepieciešamība ir pēc medikamentiem un pārtikas precēm, tādēļ Smiltenes novads šīs lietas sagādā ar “Alūksnes un Apes novada fonda” palīdzību.

KONTEKSTS:

Divas nedēļas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, kas sākās 24. februārī, jau vairāk nekā divi miljoni cilvēku pametuši Ukrainu, liecina ANO Bēgļu aģentūras dati. Kopumā, pēc ekspertu aplēsēm, krīze Ukrainā varētu atstāt bez pajumtes 12 miljonus cilvēku. Latvija gatavojas uzņemt 10 000 iespējamo Ukrainas bēgļu.

Kā palīdzēt?

Uzņēmumiem, kas vēlas palīdzēt, reģistrēties šeit – koordinatori ar jums sazināsies.

Iedzīvotājiem, kas vēlas palīdzēt, reģistrēties šeit – koordinatori ar jums sazināsies.

Uzņēmumiem, kas gatavi ziedot preces vai bez maksas uzņemt bēgļus, reģistrēties šeit

Uzņēmumiem, kas gatavi nodarbināt bēgļus, reģistrēties šeit

Iedzīvotājiem, kas gatavi bez maksas uzņemt bēgļus, reģistrēties šeit 

Ziedot Ukrainas Aizsardzības ministrijai var šeit

Ziedot Ukrainas cilvēkiem var šeit

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti