Nesagaidot donora plaušas, mirusi ziedotāju atbalstītā jaunā sieviete Ieva

Aizpagājušajā nedēļā nomira ar cistisko fibrozi slimā Ieva, kurai plaušu transplantācijas veikšanai tieši Tartu Universitātes slimnīcā labas gribas cilvēki bija saziedojuši naudu, informēja Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācija.

Latvijas un Igaunijas speciālisti turpinās sadarboties sistēmas izveidei, kas Latvijas iedzīvotājiem nodrošinās iespēju veikt plaušu transplantāciju mūsu kaimiņvalstī - Tartu Universitātes slimnīcā.

Iepriekš Latvijas un Igaunijas speciālisti apsprieduši  donora plaušas menedžmentu. Donoru orgānu, īpaši plaušu trūkums, ir vērojams visā pasaulē, tāpēc uzsākta abu valstu speciālistu sadarbība arī potenciālo donoru atklāšanā un izmantošanā.  

Diemžēl donora orgānu trūkuma dēļ ne visi gaidīšanas sarakstā ietvertie pacienti sagaida "savu plaušu". Ļoti skumji, bet aizpagājušajā nedēļā nomira ar cistisko fibrozi slimā Ieva, kurai pirmajai plaušu transplantācijas veikšanai tieši Tartu Universitātes slimnīcā labas gribas cilvēki bija saziedojuši naudu.

Ievai bija 31 gads. Ievas glābšanai bija nepieciešami 100 000 eiro, un šī nauda tika saziedota. Bija plānots, ka Ievu operēs Tartu, kur šādas pārstādīšanas notiek kopš 2010. gada.

Latvijas valsts plaušu transplantāciju šobrīd neapmaksā, to veic tikai par saziedotiem līdzekļiem. Taču arī tad ir nepieciešama ārstu kompetence, kā arī Nacionālā veselības dienesta atbalsts. Plaušu transplantācija Tartu izmaksā aptuveni divas reizes lētāk nekā Vīnē, kur 2014. gadā, pateicoties kardiologu aktīvai rīcībai un ziedotāju atbalstam, transplantācija tika veikta pacientei Zanei, kas slimoja ar smagu pulmonālu hipertensiju.

Pirmā plaušu transplantācija Igaunijas slimniekam tika veikta Vīnē 2009. gada aprīlī, savukārt pirmā tranplantācija Igaunijā tika veikta tā paša gada oktobrī.  Šobrīd Tartu ir veiktas 13 plaušu transplantācijas, 12 pacienti ir dzīvi (viens pacients neilgi pēc transplantācijas nomira ar insultu).

Jau ziņots, ka par Ievas diagnozi – cistisko fibrozi – Latvija uzzināja no Zanes Lazdiņas, kurai savukārt plaušu operācijai nepieciešamos 120 000 eiro saziedoja līdzcilvēki.

Zanei pirms gada par ziedotāju naudu - 120 tūkstošiem eiro -  Vīnes Universitātes klīnikā veica dzīvību glābjošo plaušu transplantāciju. Tagad ārsti par Zani saka - sirds ir pilnīgi vesela un elpošanas funkcija ir kā veselam cilvēkam. Taču augusta sākumā Nacionālais veselības dienests Zani informēja - zāles nav iekļautas valsts kompensējamo zāļu sarakstā, tāpēc tās apmaksā individuālās kompensācijas ietvaros, kam valsts noteikusi griestus - līdz 14 200 eiro gadā vienam pacientam. Taču Zanei zāles izmaksā vairāk nekā 18 800 eiro un četrarpus tūkstoši eiro gadā Zanei jāsedz pašai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt