Tieša runa

Tieša runa: «Ļaut vai liegt izmantot savus orgānus izmantot pēc nāves?»

Tieša runa

Jolanta Baranovska – Kaša stāsta par savu pieredzi ar orgānu transplantāciju

Cistiskās fibrozes paciente Alise Kukaine gaida donoru

Alise un viņas tētis stāsta – ko nozīmē gaidīt plaušu donoru jau otro gadu

Alise Kukaine ir cistiskās fibrozes paciente, kurai nepieciešama plaušu transplantācija un kura atbilstošo donoru gaida jau otro gadu.

LTV raidījumā “Tieša runa” Alise pastāstīja par nepieciešamo transplantāciju: “Man ir cistiskās fibrozes. Tā ietekmē manas plaušas un arī citus orgānus. Šobrīd tā ir ietekmējusi manas plaušas tik tālu, ka es esmu rindā uz plaušu transplantāciju.”

Plaušu transplantācija paredzēta Tartu slimnīcā, no kuras Alise tagad gaida zvanu. “Mums tā gaidīšana norit septiņas dienas nedēļā, 24 stundas dienā, jo zvans var būt jebkurā brīdī un jebkurā brīdī mums ir jābūt gataviem braukt, teorētiski – arī šeit [LTV studijā] sēžot. Ja nu gadījumā tāds brīnums notiktu, mums jādodas uzreiz uz Tartu,” pastāstīja Alises tētis Didzis Kukainis.

Lai Alisei varētu transplantēt nepieciešamo orgānu, jāsakrīt daudziem parametriem, tostarp donoram jābūt ar atbilstošām asinīm un plaušām.

Taču pat gadījumā, ja būs atbilstošais donors no Igaunijas, sarakstā pirms Alises var izrādīties kāds Igaunijas iedzīvotājs.

Tāpēc cerība ir uz donoru no Latvijas.

Alises tētis atklāja – nauda operācijai būs no Ziedot.lv. Jau iepriekš to cerēja izmantot trīs pacienti, taču viņiem operāciju sagaidīt neizdevās. Tagad nepieciešamo donoru gaida Alise.

“Mēs cenšamies iesaistīties visās aktivitātēs, lai veicinātu to, ka tiek domāts par situācijas uzlabošanu ar orgānu donoriem,” pastāstīja Didzis Kukainis.

Zvanu no Tartu gaida arī Laima Liepiņa, kurai plaušu pārstādīšana dotu iespēju dzīvot. Lai gan viņai saziedotie 67 tūkstoši eiro, viņa spiesta pamest Igaunijas slimnīcu un gaidīt orgānu Latvijā. Tas saistīts ar Igaunijas pievienošanos "Scandi Transplant" organizācijai, kur prioritāte ir savu valstu pacientiem. Uz Alisi šis ierobežojums gan neattiecas, jo viņa gaidīšanas sarakstā pieteikusies vēl pirms pārmaiņām.

KONTEKSTS:

Gadā Latvijā notiek 60-70 nieru transplantāciju, 2-4 sirds pārstādīšanas un uzsākta aknu transplantācijas programma. 

Latvijā plāno mainīt likumu, kas daudz striktāk noteiks – ja cilvēks nav kategoriski aizliedzis savus orgānus izmantot pēc nāves, viņš to ir atļāvis. Tas ir svarīgi, jo nereti tieši aizgājēja tuvinieki aizliedz orgānu pārstādīšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt