Neatliekamā medicīniskā palīdzība ir gatava darbam arī pārslogotu slimnīcu apstākļos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai slimnīcas pielāgotos iespējamam straujam Covid-19 pacientu skaita pieaugumam turpmākajās divās nedēļās un vienlaikus spētu sniegt neatliekamo palīdzību citiem pacientiem, valdība apstiprinājusi Veselības ministrijas priekšlikumu līdz 4. janvārim pārtraukt plānveida stacionāro pakalpojumu sniegšanu slimnīcās. Mediķi norāda, ka Covid-19 skāris arī viņus, tāpēc trūkst personāla, bet ar neatliekamiem gadījumiem sola tikt galā. Tāpat brīvdienās piekritusi strādāt daļa ģimenes ārstu.

ĪSUMĀ:

  • Slimnīcas pārslogotas; apstādina plānveida palīdzību, bet neatliekamo sniegs.
  • NMPD mediķi aicina zvanīt, ja cilvēka dzīvībai ir apdraudēta.
  • Vienkāršākos gadījumos pieejams ārstu konsultatīvais tālrunis un citas iespējas.
  • Daudz ārstu brīvdienās strādās; ģimenes ārsti pašlaik tiek galā.
  • Cilvēkiem ar Covid-19 simptomiem testi brīvdienās būs pieejami bez ārsta nosūtījuma.

Neatliekamos gadījumos palīdzība būs

Slimību profilakses un kontroles centra dati rāda, ka pagājušajā nedēļā, salīdzinot ar vienu nedēļu iepriekš, par piektdaļu palielinājies ar Covid-19 saslimušo cilvēku skaits, bet stacionēto pacientu skaits audzis par teju 16 procentiem. Slimība skārusi arī slimnīcu personālu, tāpēc slimnīcas rosinājušas uz laiku atlikt plānveida pakalpojumus.

Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs pastāstīja, ka

lielākā problēma ir – paši mediķi saslimst ar Covid-19 vai kļūst par kontaktpersonām.

Kopā ar lielu slimnieku pieplūdumu  vienkārši nav iespējas visiem palīdzēt.

Tomēr daudzi veselības aprūpes pakalpojumi netiks pārtraukti. Arī turpmāk tiks nodrošināta neatliekamā medicīniskā un akūtā palīdzība, tajā skaitā izmeklējumi un konsultācijas, kas nepieciešamas. Netiks atceltas arī onkoloģiskās, dzīvību glābjošas, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte.

Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide pastāstīja, ka šajā laikā plānveida pakalpojumi slimnīcās tikuši atlikti arī bez valdības lēmuma.

Neatliekamā medicīniskā palīdzība ir gatava darbam arī pārslogotu slimnīcu apstākļos
00:00 / 03:18
Lejuplādēt

Pēc viņas teiktā, galvenais šajā krīzes situācijā ir tikt galā ar akūtām problēmām. Ģimenes ārsti praksēs strādā gan ar akūtiem gadījumiem, gan Covid-19 pacientiem un viņu kontaktpersonām, kā arī slimniekiem, kam ir plānveida hroniskas problēmas.

"Vairāk vai mazāk tiekam gala," stāstīja Veide.

Vēl saspringtākam darbam gatavi Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta speciālisti, aicinot nebaidīties saukt palīdzību tiešām svarīgos brīžos.

Dienesta pārstāve Ilze Bukša uzsvēra, ka jāzvana uz 113, ja ir dzīvību apdraudošas situācijas –  bezsamaņa, insults vai infarkts, dzīvību apdraudoša asiņošana vai traumas, pēkšņas sāpes krūtis, elpošanas grūtības.

Kur saņemt palīdzību vienkāršākās situācijās

Vienkāršākās situācijās jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, un daudzas ģimenes ārstu prakses ir vienojušās ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) par strādāšanu svētku brīvdienās. Tāpat padomu var lūgt pa ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66 01 6001. Būs pieejami arī dežūrārsti, kas var izrakstīt medikamentus vai atvērt darba nespējas lapu.

Akūtu un hronisku slimību paasinājumu gadījumos tiks nodrošināta nepieciešamā terapija mājās, pacientu aprūpē iesaistot mājas aprūpes pakalpojumu sniedzējus. Par šī pakalpojuma piesaisti lems ārstējošais ārsts (tostarp ģimenes ārsts, dežūrārsts), rūpīgi izvērtējot pacienta veselības stāvokli.

Informācija par pieejamo veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju darba laiku svētku nedēļu laikā pieejama NVD mājaslapas sadaļā - “Kur saņemt medicīnisko palīdzību?” Tāpat informācija par dežūrārstu, steidzamās medicīniskās palīdzības punktu un slimnīcu uzņemšanas nodaļu atrašanās vietu, darba laiku apkopota interaktīvā kartē, kas pieejama NVD mājaslapā.

Kādos gadījumos pie kāda veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēja vērsties, ja ģimenes ārsts svētku laikā nestrādā:

  • Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66016001 – medicīniski padomi, kā rīkoties pēkšņu saslimšanu, nelielu traumu, hronisku slimību saasinājuma brīžos vai citās vienkāršākās veselības situācijās (tālruņa darba laiks: darba dienās no pulksten 17.00 līdz 8; brīvdienās un svētku dienās visu diennakti);
  • pie Dežūrārsta – ja nepieciešama medicīniskas konsultācijas ģimenes ārsta kompetences ietvaros. Pie dežūrārsta nepieciešamības gadījumā var saņemt receptes medikamentiem, nosūtījumus, kā arī slimības lapu;
  • Steidzamās medicīniskās palīdzības punktā sniedz medicīnisko palīdzību traumu (piemēram, apdegumu, lūzumu, mežģījumu), pēkšņas saslimšanas vai hroniskas slimības saasināšanās gadījumā, kas prasa steidzamu ārstniecības personu iejaukšanos;
  • Slimnīcas uzņemšanas nodaļā – ja iedzīvotājam nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība un vēlas patstāvīgi vai ar tuvinieku palīdzību vērsties slimnīcas uzņemšanas nodaļā;
  • Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā pa tālruni 113 – neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta cilvēka veselība vai dzīvība.

Covid-19 testi bez ārsta nosūtījuma

NVD jau vēstīja, ka līdz 3. janvārim Covid-19 analīzes, ja parādījušies saslimšanas simptomi, var nodot bez ārsta nosūtījuma. Informācija par analīžu nodošanas punktiem un darba laikiem pieejama NVD interaktīvajā kartē “COVID-19 analīžu nodošanas vietas Latvijā”.

Covid-19 analīžu nodošanai var pieteikties, zvanot:

  • Tālrunis centralizētam pierakstam Covid-19 analīžu veikšanai – 8303;
  • Centrālā laboratorija – 8330;
  • E. Gulbja laboratorija – 67801112;
  • MFD Laboratorija – 66164606;
  • NMS Laboratorija – 67144015;
  • Valsts zinātniskais institūts "BIOR" – 28369560.

Covid-19 analīžu nodošanai var pieteikties elektroniski:

  • Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas mājaslapā – https://www.aslimnica.lv/pieraksts.php;
  • E. Gulbja laboratorijas mājaslapā – https://www.egl.lv/autorizacija/?auth;
  • Centrālā laboratorija – rakstot uz e-pastu [email protected] norādot vārdu, uzvārdu un savu tālruņa numuru un laboratorijas darbinieki sazināsies, lai vienotos par analīžu nodošanas laiku un vietu;
  • MFD laboratorija – http://www.mfd.lv/lv/covid-19.

NVD atgādina, ka gadījumos, kad nepieciešama medicīniskā palīdzība un plānots doties uz ārstniecības iestādi – jāievēro 2 metru distance, jālieto sejas aizsargmaska vai respirators, kā arī regulāri jādezinficē rokas.

Veselības ministrijas speciālisti izveidojuši padomu ceļvedi cilvēkiem, kuri slimo ar Covid-19 un ārstējas mājās. Ceļvedī viegli uztveramā veidā izskaidrota ne tikai slimības gaita un simptomi, kam rūpīgi jāseko līdzi (temperatūras paaugstināšanās, sāpes, elpas trūkums u.c.), bet arī praktiski padomi rūpēm par mentālo veselību. Šādas zināšanas ļauj labāk rūpēties par savu atveseļošanos, kā arī atpazīt brīžus, kad nepieciešama ārsta konsultācija un, kad – jāsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests. 

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Valdība 1. decembrī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim, bet 17. decembrī valdība apstiprināja papildu ierobežojumus rīkojumā Covid-19 izplatības mazināšanai, aicinot cilvēkus svētkos ievērot klusuma periodu. Tostarp noteikti papildu ierobežojumi tirdzniecībai. Ierobežoti arī klātienes pakalpojumi, kā arī par vienu nedēļu pagarināts skolēnu Ziemassvētku brīvlaiks.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti