Neatkarības atjaunošanas jubilejā Latvijas Radio ēterā vēlreiz izdzīvo vēsturisko balsojumu!

Par godu Latvijas neatkarības atjaunošanas 30. gadadienai, kas tiks atzīmēta pirmdien, 4. maijā, Latvijas Radio sarūpējis svētku programmu, kā arī īpašu notikumu, informēja Latvijas Radio pārstāve Indra Zomerovska. Sabiedriskā radio trīs kanālu klausītāji vienlaikus varēs līdzdalīt emocijas ar tā laika Augstākās Padomes deputātiem 1990. gada 4. maija balsojuma rezultātu paziņošanas brīdī. Vēsturiskais ieraksts skanēs komponista Raimonda Tigula mūzikas pavadījumā.

Latvijas Radio 1 raidījumā „Krustpunktā” viesosies viens no spilgtākajiem Atmodas laika garīgajiem līderiem Juris Rubenis, Latvijas Radio 3 – Klasika piedāvās plašu multimediālu koncertprogrammu, savukārt Latvijas Radio 4 – Doma laukums uzsāks jaunu sižetu sēriju par mediju nozīmi neatkarības atgūšanā.

ĪSUMĀ:

Kopā piedzīvot vēsturisko balsojumu Latvijas Radio

Multimediālā platforma Latvijas Radio 5 – pieci.lv, domājot par jauniešiem, kuri nav piedzīvojuši Atmodas un valsts neatkarības atgūšanas laiku, sarūpējuši vēsturiskā 1990. gada 4. maija Augstākās Padomes balsojuma rezultātu paziņošanas ierakstu, kas DJ Toma Grēviņa interpretācijā tiks papildināts ar komponista Raimonda Tigula mūziku.

Iniciatīvai vienlaikus atskaņot ierakstu pulksten 18.15 pievienosies arī Latvijas Radio 1 un Latvijas Radio 2. Līdz ar to teju pusmiljons Latvijas Radio kanālu klausītāju vienlaikus varēs atgriezties pagātnē, lai izdzīvotu Augstākās Padomes 1990. gada 4. maijā pieņemtās deklarācijas “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” balsojuma rezultātu paziņošanu.

"1990. gada 4. maija Augstākās Padomes sēde, debates un Neatkarības deklarācijas balsojuma rezultātu nolasīšana ir svarīgākā radio pārraide, ko savā mūžā esmu dzirdējis! Bija saulains, ļoti silts pavasara vakars, un manā ģimenē visiem bija brīnišķīgs garastāvoklis. Tiešraide no Jēkaba ielas dārdēja pa visu dzīvokli un tēvs skaitīja līdzi balsis, gluži tāpat, kā ļaudis uz ielas, sākot pilnā kaklā bļaut no prieka vēl pirms rezultātu nolasīšanas beigām.

Strādāt pie šīs īpašās pārraides ir ļoti liels gods - domājot par muzikālo noformējumu, man acu mirklī bija skaidrs, ka vēlos izmantot Raimonda Tigula nesen publiskotās "Rīta un vakara dziesmas" pavadījumu, jo, pirmkārt, tā ir aktuālākā patriotiskā himna, ko esmu dzirdējis,

otrkārt, tās pavadījumam ir mierīga, kinematogrāfiska noskaņa un šis skaņdarbs harmoniski pastiprina emocijas, kas radīsies pat tiem, kas šo pārraidi dzirdēs pirmo reizi,” saka viens no pārraides idejas autoriem, pieci.lv DJ Toms Grēviņš.

Deklarācija ''Par Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanu'' tika pieņemta ar 138 balsīm PAR, vienam deputātam atturoties. 1990. gada 4. maijs bija vēsturiska diena, kad tūkstošiem ļaužu bija pulcējušies gan Vecrīgā, gan pie saviem radioaparātiem, lai sekotu līdzi Augstākas Padomes balsojumam. Līdzcilvēku atmiņas un arhīvos pieejamie video un foto kadri liecina, ka tie ir bijuši saspringti un ļoti emocionāli mirkļi visai Latvijai.

Latvijas Radio 1 - svētku dievkalpojums, svinīgās uzrunas un saruna ar Juri Rubeni

Latvijas Radio 1 klausītāji svētku rītā pulksten 9.00 varēs klausīties tiešraidi no ekumēniskā dievkalpojuma, kas šogad bez apmeklētājiem klātienē norisināsies Rīgas Domā.

Pulksten 12.00 tradicionālās svinīgās Saeimas sēdes ietvaros Latvijas Radio sazināsies ar Saeimas frakciju vadītājiem, aicinās ielūkoties Latvijas neatkarības atgūšanas vēsturē, kā arī tiešraidē pārraidīs Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces svētku uzrunu.

Raidījumā "Krustpunktā” pulksten 13.00 žurnālists Aidis Tomsons uz sarunu aicinās garīdznieku, Atmodas laika aktīvistu un vairāku grāmatu autoru Juri Rubeni, lai runātu par mums, sabiedrību, vērtībām un laiku, kurā dzīvojam, par krīzēm, kas jāpārvar, un par spēju uzticēties - valstij un līdzcilvēkiem.

Saruna video formātā būs skatāma arī Latvijas Radio 1 ''Facebook'' kontā un Latvijas Radio 1 mājaslapā.

Latvijas Radio 2 - dziesmas, kas stiprina un vieno

Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienu Latvijas Radio 2 ēterā svinēs ar dziesmām, kas latviešus stiprinājušas grūtos mirkļos un vienojušas prieka brīžos. Dziesmām, kas aicinājušas nepadoties un cauri laikiem devušas pārliecību un ticību sev, brīvībai un Latvijai.

Ik stundu visas dienas garumā sabiedrībā zināmi un cienīti mākslinieki un personības, tostarp bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, dzejniece un dramaturģe Māra Zālīte, mūziķis Renārs Kaupers, žurnālists Armands Puče un citi, dalīsies ar stāstiem par sev nozīmīgām un tuvām dziesmām un skaņdarbiem.

''Klasikā'' videotilts un personības, kas nes  Latvijas vārdu pasaulē

Latvijas Radio 3 – ''Klasika'' visas dienas garumā ēterā skanēs īpaša latviešu mūzikas izlase izcilu latviešu mūziķu sniegumā. Pulksten 11.10 koncertā “Triju Zvaigžņu ordenis skaņās” skanēs to mūzikas pasaules pārstāvju darbi, kuri šopavasar tiks apbalvoti ar valsts augstāko apbalvojumu - Triju Zvaigžņu ordeni vai Atzinības krustu.

Pulksten 12.00 ''Klasika'' rīkos starptautisku muzikālu videotiltu "Hallo, Berlīne, Jūrmala, Londona, Rīga!". Kanāla direktore Gunda Vaivode tiešraidē no Latvijas Radio Multimediju studijas uzrunās ērģelnieci Ivetu Apkalnu Berlīnē, komponistu un sitaminstrumentālistu Rihardu Zaļupi Rīgā,  Balanas ģimenes muzikālo trijotni Londonā un akordeonistu Marko Ojalu, kurš pašlaik dzīvo Jūrmalā.

Videotilta tiešraide būs skatāma ''Klasikas'' ''Facebook'' lapā un sabiedrisko mediju portālā LSM.lv.

Pēc pulksten 14.00 raidījumā “80.–90. gadu mija. Pasaules muzikālās idejas Latvijā” programmu vadītājs Orests Silabriedis mudinās pievērst uzmanību tām muzikālajām parādībām, kas Latvijā ieviesās līdz ar Atmodas kulmināciju un valsts neatkarības atjaunošanu.

Patriotisma jūtas caurvīs arī klausītāju iemīļotā cikla “Rupjmaizes kārtojums” mūzikas izlasi, kas “Klasikā” sāksies pulksten 15.05 un šajā dienā būs Intas Pīrāgas pārziņā. 

Pulksten 17.07 raidījumā “Mūsu leģendas” Ilga Auguste jau atkal vedinās ieklausīties dzejnieka Jāņa Petera stāstos, kas jau šobrīd ierindojušies “Klasikas” zelta fondā.

Savukārt pulksten 18.00 no Rīgas Doma tiks raidīts ceturtais cikla “Viens pats studijā” koncerts, kurā muzicēs ērģelniece, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Ērģeļu klases vadītāja Vita Kalnciema.

Programmā “Veltījums” iekļauti Alfrēda Kalniņa, Lūcijas Garūtas, Jāņa Norviļa, Jāņa Mediņa, Ādolfa Ābeles, Marģera Zariņa, Aivara Kalēja un Imanta Zemzara skaņdarbi. Koncerts skanēs ne vien ''Klasikas'' ēterā, bet būs skatāms arī videotiešraidē Latvijas Radio 3 ''Facebook'' lapā un sabiedrisko mediju portālā LSM.lv.

Pulksten 22.10 “Klasikā” sveiks 4. maija jubilāri – Latvijā un starptautiskajā arēnā atzīto vijolnieci Paulu Šūmani.

Mediju un personību loma neatkarības atgūšanā Latvijas Radio 4 – Doma laukums

4. maija Latvijas Radio 4 rīta programmā “Doma laukums” (Домская площадь) sāks skanēt jauna sižetu sērija, kurā tiks aplūkota un skaidrota mediju loma valsts tapšanā un Latvijas neatkarības atgūšanā. Tāpat svētku rītā klausītāji varēs smelties idejas, kā svinēt, saglabājot gan drošu distanci no pārējiem, gan kopības sajūtu.

Pulksten 17.00 raidījumā “Izklāstā” (Подробности) būs dzirdama saruna ar  Latvijas Tautas frontes otro priekšsēdētāju Romualdu Ražuku par Latvijas vietu Eiropā, kā arī Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces svētku uzruna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt