Dienas ziņas

Sāk atjaunot Latvijas vecā tipa kazas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Nākamgad plāno atvērt adrešu reģistru

Nākamgad plāno atvērt adrešu reģistru (precizēts)

Jau nākamā gada sākumā plašākai sabiedrībai varētu būt pieejams adrešu reģistrs. Valsts zemes dienestā sagaida, ka šie dati būs vieni no pieprasītākajiem.

Precizējums

Precizēta informācija 1. rindkopā. Jau šobrīd ikviens portālā "Kadastrs.lv" bez maksas var noskaidrot, vai viņa interesējošā adrese pastāv. Noskaidrot kādas citas personas adresi nevar. Šāds ierobežojums saglabāsies arī pēc Adrešu reģistra datu atvēršanas.

Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas pārstāve Una Krutova pastāstīja, ka adrešu datu atvēršana sabiedrībai tiešām ir ilgi gaidīts notikums. Tas, ka šī informācija līdz šim bija par maksu, radīja dažādus pārpratumus. 

"Tad, kad ir pieejami adrešu dati, tad neveidojas tā, kā bija ar pirmo vakcinācijas karti. Ka Zaube ir Siguldā un Madliena Ogrē, jo tiek izmantots tāds kartogrāfiskais materiāls, kas izskatās ticams, bet ir kādas firmas radīts," stāstīja Krutova.

Šīs datu bāzes līdz šim regulāri par maksu spiesti izmantot mērniecības nozarē strādājošie, dažādu teritoriju apsaimniekošanas uzņēmumi, arī arhitektu biroji. Taču Latvijas Arhitektu savienības pārstāvis Viktors Valgums uzsvēra, ka, ja šie dati kļūs pieejamāki, iegūs sabiedrība kopumā.

"Reizēm pat tiem cilvēkiem, kas dzīvo kādā kopīpašumā, lai saprastu par kopīgām lietām risinājuma jautājumu juridisko pusi. Noderīgi varētu būt potenciāliem investoriem, cilvēkiem, kas meklē jaunu zemes gabalu, tad var ātri pārbaudīt informāciju," stāstīja Valgums.

Valsts zemes dienestā gan uzsvēra, ka, lai sargātu valstiski nozīmīgus datus, nekontrolētai pieejai visdrīzāk netiks atvērta augstas detalizācijas topogrāfiskā informācija un arī informācija par apgrūtinātām teritorijām. Aizvien speciāla darba grupa turpina darbu, lai meklētu risinājumus, kā datus padarīt sabiedrībai pieejamākus, neapdraudot nacionālo drošību.

"Kamēr visi likumi sagrozīti un lēmumi pieņemti, dati pieejami tikai stingri autentificētiem lietotājiem. Un datu atvēršana nenozīmēs to, ka šajā mirklī mēs tos bezatbildīgi nopublicēsim portālā "data.gov.lv". Bet tie dati būs pieejami ar autorizāciju un visdrīzāk pirmajā posmā tikai portālā "kadastrs.lv", kur mēs arī varam nodrošināt valsts drošības interešu attīstību," stāstīja  Valsts zemes dienesta ģenerāldirektore Vita Narnicka.

Lai Valsts zemes dienesta datu bāzes beidzot tiktu atvērtas sabiedrībai, šobrīd nākamā gada budžetā iezīmēts 2,1 miljons eiro. Par līdzekļu iedali gan vēl jālemj Saeimai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti