Mācieties domāt, diskutēt un sadarboties – amatpersonas sveic Zinību dienā

Ceturtdien, 1.septembrī, skolēni, studenti un pedagogi pēc vasaras mēnešiem sāk jaunu darba cēlienu. Zinību dienā valsts augstākās amatpersonas vēl viņiem daudz mācīties un būt ieinteresētiem un atbalstošiem.

Prezidents: Mācieties domāt, diskutēt un sadarboties!

“Lielas lietas mēs varēsim sasniegt tikai tad, ja būsim gudri, aizrautīgi un zinātkāri,” tā apsveikumā Zinību dienā norāda Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Viņš skolēniem novēl apgūt jaunas prasmes un iemaņas, atklāt jaunus brīnumus, atrast jaunus draugus un ieraudzīt, cik skaista, daudzveidīga un interesanta ir pasaule mums apkārt.

Prezidents arī uzsver dažādu mācību priekšmetu nozīmi: “Mūziku vieglāk apgūt, ja labi zinām matemātiku. Labu darbu bioloģijā un ķīmijā neuzrakstīsi, ja nebūsi mācījies gramatiku.” Viņš mudina mācīties domāt, diskutēt un sadarboties.

Savukārt augstskolu studentus Vējonis aicina mērķtiecīgi stiprināt pamatu savai nākotnes izaugsmei: “Mūsu valstij ir nepieciešami gudri akadēmiski prāti, praksē nostiprinātas prasmes un jaunas idejas ikvienā nozarē.

Mums ir nepieciešami cilvēki, kuri ir gatavi pieņemt drosmīgus lēmumus un atbildēt par tiem.“

Attiecībā uz skolotājiem un pasniedzējiem prezidents pauž pārliecību, ka šajā mācību gadā viņi būs izcils piemērs jauniešu personību izaugsmei, stabilai vērtību sistēmai un dzīves gudrībai. Bet vecākus viņš mudina būt ieinteresētiem un konstruktīviem sadarbības partneriem mācību procesā.

Premjers: Daudz jāmācās un jāiegulda izglītībā

Premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) norāda, ka Latvijai nav dārgu derīgo izrakteņu un nevaram arī ražot lētu masveida produkciju, tāpēc Latvijai nepieciešami gudri cilvēki, kuri spēj radīt dārgus un starptautiskajā tirgū konkurētspējīgus produktus. Lai to panāktu, vajadzīga kvalitatīva izglītība un audzēkņi, kuri grib to apgūt.

Viņš norāda, ka Latvijā sākta vērienīga izglītības sistēmas reforma: sakārtota atalgojuma sistēma pedagogiem, bet turpmākajos pāris gados tikšot atrisināts arī skolu optimizācijas un izglītības kvalitātes uzlabošanas jautājums.

“Mēs visi gribam, lai rītdiena mūs sagaidītu ar jaunu perspektīvu. Lai tas būtu iespējams, šodien ir daudz jāmācās un daudz arī jāiegulda izglītībā,” norāda premjers.

Ministrs: Jābūt gataviem pārmaiņām, darbam un rīcībai

“Labo apņemšanos mērķtiecīga piepildīšana ir tikai pašu rokās. Lai sasniegtu nospraustos mērķus, ir jābūt gataviem pārmaiņām, darbam un rīcībai,” 1.septembra novēlējumā pauž izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”).

Skolēniem viņš novēl gūt izziņas prieku, ko sniedz jaunas zināšanas, atklāt jauna pētnieka garu, būt radošiem, ļaut vaļu fantāzijai un brīvam domas lidojumam. Viņš mudina neapstāties, ja pie pirmā mēģinājuma eksperiments neizdodas. “Neklausīties skeptiķos un noliedzējos, bet rīkoties apņēmīgi, ar pārliecību. Mācīties no gudrajiem,” novēl ministrs.

Vecākiem viņš rosina būt atbalstam bērna īstā “Es” meklējumos:

“Esiet labākais draugs un padomdevējs. Ļaujiet eksperimentēt, izzināt jauno ar apdomu. Māciet visgrūtāko dzīvē - atbildību.

Pret jauno personību izturieties ar cieņu un atbalstu. Lai mīlestība un rūpes ir skolēna drošās mājas un patvērums grūtajos brīžos.”

Skolotājiem viņš novēl labu pārmaiņu gadu, gūt gandarījumu, spēt iedvesmot un aizraut skolēnus, kā arī atklāt, ka šķietami sarežģītais ir vienkāršs. “Radiet vēlmi domāt, meklēt kopsakarības, vērtēt, kas ir patiess, kas viltus. Ticu, ka izdosies atklāt jaunus talantus un izcilības, zelta rokas un nākamos amata meistarus,” pauž ministrs. 

Saeimas spīkere: Skolot par patstāvīgi domājošiem cilvēkiem

Sākot jauno mācību gadu, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) novēl, lai skolās un augstskolās piepildās cerības iegūt jaunas zināšanas, iespējas un panākumus. Lai veidojas labas attiecības ar klasesbiedriem un lai skolotāji ir savu audzēkņu uzticamākie padomdevēji.

“Tiekšanās pēc izglītības, visiem vienlīdzīgas iespējas mācīties un augstvērtīgs izglītības saturs Latvijai ir ļoti svarīgi. Ne mazāk svarīga ir audzināšana, kas veido fizisko, ētisko un intelektuālo pamatu, nosakot visu tālāko cilvēka dzīves un darba gaitu,” pauž Mūrniece.

Saeimas spīkere vēl, lai izdodas bērnus skolot par patstāvīgi domājošiem, radošiem un aizrautīgiem cilvēkiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt