LU rektors Muižnieks pārliecināts, ka pabalstu izmaksā rīkojies likumīgi un universitātes interesēs

Latvijas Universitātes (LU) rektors Indriķis Muižnieks, kuru prokuratūra apsūdzējusi par iespējami nelikumīgu pabalstu izmaksu augstskolā, ir pārliecināts, ka darbojies likumīgi un LU interesēs.

Muižnieks informēja, ka lietas materiālus no prokuratūras saņems tikai 28. jūnijā. Tomēr rektors ir pārliecināts, ka rīcība 2019. gada augustā, ar vairākiem darbiniekiem pārtraucot darba attiecības un slēdzot vienošanos par konfidencialitāti, kā rezultātā viņiem tika izmaksāta kompensācija, bija likumīga un augstskolas interesēs.

Par to, kā apgalvoja Muižnieks, liecina 2020. gada janvāra Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lēmums atzīt izmaksāto naudu par likumīgu, kā arī Valsts kontroles padomes 2021. gada aprīļa un 2022. gada maija lēmumi.

Muižnieks uzsvēra, ka ir ieinteresēts, lai šī lieta tiktu pabeigta iespējami ātri tiesiskā, likumā noteiktā kārtībā.

Rektors personīgi esot informējis LU padomi par viņam izvirzīto apsūdzību un sniegšot padomei un LU Senātam visu viņam pieejamo informāciju.

Sarunā ar Latvijas Radio Muižnieks noraidīja iespēju vienoties par sodu ar prokuratūru: "Nē, ko jūs?! Es esmu nevainīgs un es iešu vienoties... Nekādā gadījumā."

Indriķis Muižnieks par prokuratūras apsūdzībām
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

KONTEKSTS:

Prokuratūra uzrādījusi apsūdzību Muižniekam par iespējamu nelikumīgu pabalstu izmaksu augstskolā. Prokuratūrā apliecināja, ka apsūdzība uzrādīta par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, ja šīs darbības izraisījušas smagas sekas.

Par šādu nodarījumu var piemērot brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, sabiedrisko darbu vai naudas sodu, atņemot tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Muižnieks kā iestādes vadītājs ir vienīgā apsūdzētā persona kriminālprocesā. Amatpersonai drošības līdzekļi šajā procesā nav piemēroti.

Muižnieks prokuratūrā attieksmi par apsūdzību paudīšot pēc iepazīšanās ar apsūdzību jūnija beigās. Ja Muižnieks vainu neatzīs un procesu nevarēs pabeigt prokuratūrā, lieta tiks nosūtīta tiesai.

Patlaban prokuratūra detalizēti nekomentēja, par kādiem konkrētiem gadījumiem pret Muižnieku vērsti pārmetumi, taču apstiprināja, ka lieta sākta pēc Valsts kontroles iesnieguma, jo bija konstatēta nelikumīga pabalstu izmaksa LU.

Šo lietu pirms nodošanas prokuratūrā izmeklējis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Birojs no komentāriem atteicās, uzsverot, ka patlaban kriminālprocesa virzītājs jau ir prokuratūra.

Jau rakstīts, ka saskaņā ar VK revīzijā konstatēto LU diviem darbiniekiem, ar kuriem noslēgtas vienošanās par divu gadu profesionālās darbības ierobežojumu, nepamatoti izmaksāti 19 474 eiro. VK par šiem secinājumiem vērsās ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā, kura to pārsūtīja KNAB.

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece ("Konservatīvie") vērsusies pie LU padomes, Senāta un Satversmes sapulces ar lūgumu izvērtēt Muižnieka atbilstību amatam saistībā ar prokuratūras uzrādīto apsūdzību. Ministre uzsvēra nepieciešamību rīkoties operatīvi, lai mazinātu kaitējumu universitātei un visai Latvijas augstākās izglītības un zinātnes sistēmai.

Augstskolu likums nosaka, ka rektors ir persona ar nevainojamu reputāciju. LU rektora Muižnieka reputācija, pēc ministres domām, ir būtiski apdraudēta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti