Dienas ziņas

Pēta pesticīdu atliekvielas bišu putekšņos

Dienas ziņas

Izmaiņas sabiedriskajā transportā no 2021. gada

Rīgas atkritumu jaunā ēra

Līgumus par atkritumu izvešanu Rīgā noslēguši 74% klientu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jaunus atkritumu apsaimniekošanas līgumus līdz šodienai noslēguši 74% rīdzinieku, bet vēl 6% līdz 8% līgumu tiek apstrādāti.

Līgumus par atkritumu izvešanu Rīgā noslēguši 74% klientu
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Sākot ar trešdienu, 20. maiju, Rīgā stājusies spēkā jauna atkritumu apsaimniekošanas kārtība. Rīgas domes pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics to raksturo kā lielas pārmaiņas: "Tā kopumā atrisina un sakārto pilsētas atkritumu apsaimniekošanas sistēmu, kas līdz šim ir bijusi haotiska un necaurskatāma."

Kopumā gan ar fiziskām, gan juridiskām personām līdz šim noslēgti vairāk nekā 18 tūkstoši līgumu. Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes vadītāja Evija Piņķe uzsvērusi - ņemto vērā faktu, ka valstī noteikta ārkārtējā situācija, noslēgto līgumu apjoms ir labs rādītājs un liekākā daļa no namu īpašniekiem un apsaimniekotajiem savu pienākumu ir izpildījuši.

Ir arī dažādi risinājumi tiem, kas to vēl nav paguvuši izdarīt.

"Tie, kuri nav noslēguši jauno līgumu, tiek aicināt vērsties pie savas zonas apsaimniekotāja pieteikt līguma sagatavošanu. Savukārt periodā, kamēr līgums tiek noslēgts un vienošanās parakstīta, ir iespēja pieteikt pakalpojumu, un tas arī tiks nodrošināts līdz līguma noslēgšanai, bet tikai ar priekšapmaksu," pastāstīja Piņķe.

Administratīvo pārkāpumu kodeksā ir paredzētas soda sankcijas tiem, kuri līgumu par atkritumu izvešanu nav noslēguši – sākot no brīdinājuma un beidzot ar naudas sodu.

Ņemot vērā valstī esošo ārkārtas situāciju, šodien neviens sodīts netiks. "Pēc kāda mēneša ir jārēķinās ar to, ka līgumiem ir jābūt noslēgtiem. Pretējā gadījumā jūs nevarēsiet saņemt pakalpojumu. Attiecīgi teritorijā vai pie mājas tiks uzkrāti atkritumi. Un ir iespēja pašvaldības policijai vai administratīvai inspekcijai gan par to, ka teritorijā tiek uzkrāti atkritumi, gan arī, tālāk veicot situācijas izpēti, un tiek konstatēts, ka nav noslēgts šis atkritumu apsaimniekošanas līgums, tad ir iespēja saņemt sodu arī par šo noteikumu pārkāpumu," skaidroja Piņķe.

Dzīvokļu īpašnieku kooperatīvā sabiedrība "Mežciems" apsaimnieko 18 mājas, un kopējais iedzīvotāju skaits pārsniedz 3600 cilvēku. Kooperatīva priekšsēdētājs Māris Libeks pastāstīja, ka no iedzīvotājiem par jauno kārtību daudz jautājumu nebija.

"Man ir noslēgts līgums. Viņi no šodienas sāks darbu. Es nezinu, kā tur būs vēl. Es viņus neesmu iepazinis vēl. Šajā rajonā ir SIA "Eco Baltia vide". Cik es te strādāju, es vienmēr strādāju ar "Clean R". Kas labāk vai sliktāk būs, to es nevaru pateikt," norādīja Libeks.

Arī Dzīvokļu īpašnieku kooperatīvā sabiedrības "Bāka-2" priekšsēdētājs Sergejs Sidorko Latvijas Radio pastāstīja, ka līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju ir noslēdzis, bet ar jauno kārtību nav mierā.

"Mainījies firmas nosaukums, un pakalpojums palicis dārgāks. Viss kas mainījies. Nekas cits ne iedzīvotājiem, ne pakalpojuma saņēmējiem nav mainījies. Vienīgais, ja iepriekšējā kārtībā man bija iespēja izvēlēties vienu no trim pakalpojuma sniedzējiem un pamēģināt sasniegt sev labvēlīgus līguma noteikumus, tad šodien tas nav. Būtībā Rīgas rajonā ieviests monopols un viss," sašutumā ir Sidorko.

Plānots, ka jaunā kārtība būs spēkā septiņus gadus vai līdz brīdim, kad Konkurences padome pieņems lēmumu, kas ļaus AS "Tīrīga" atsākt darbu. Tādā gadījumā pašreizējie līgumu spēku zaudēs trīs mēnešu laikā.

Rīdziniekus aicina būt saprotošiem šajā laikā, kad atkritumu izvedējiem nākas pārplānot maršrutus. Un dzīvokļu iemītniekiem vajadzētu pārliecināties, vai viņu apsaimniekotājs izpildījis savu pienākumu un noslēdzis līgumu. Piemēram, arī Rīgas domei piederošais "Rīgas namu pārvaldnieks" līgumus vēl neesot noslēdzis. 

Ko paredz jaunā sistēma?

Atbilstoši Rīgas domes saistošajiem noteikumiem par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu pilsētas administratīvā teritorija ir sadalīta četrās zonās, kurās atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus nodrošinās konkursa kārtībā izraudzītas kompānijas. 1. un 2. zonā pakalpojuma sniedzējs ir SIA „Clean R”, 3. zonā - Pilnsabiedrība „Lautus Vide” un 4. zonā - SIA „Eco Baltia vide”.

Slēdzot līgumus, iedzīvotājiem ir iespēja izvēlēties sev piemērotāko atkritumu konteineru un nepieciešamo izvešanas biežumu, nodrošinot regulāru atkritumu izvešanu, ņemot vērā īpašumā radīto atkritumu daudzumu. Papildus sadzīves nešķiroto atkritumu konteineriem, atkarībā no atkritumu apjoma vai sezonas, atkritumu apsaimniekotāji nodrošina pakalpojumu sniegšanu, izmantojot atkritumu savākšanas maisus, kas ir speciāli marķēti un ūdens necaurlaidīgi. Maisu cena ir atbilstoša noteiktajai atkritumu apsaimniekošanas maksai.

Visi atkritumu apsaimniekotāji nodrošina dalīti vākto atkritumu izvešanu (papīrs, metāls, plastmasa, stikls) bez maksas, savukārt dalīti savāktu bioloģiski noārdāmo atkritumu izvešanu - par samazinātu maksu (zemāku nekā nešķirotiem sadzīves atkritumiem).

Starp Rīgas pašvaldību un atkritumu apsaimniekotājiem noslēgtie līgumi paredz, ka divu gadu laikā Rīgā tiks izveidoti aptuveni 1050 dalīti vākto jeb šķiroto atkritumu savākšanas punkti, kā arī Rīgas pašvaldība tuvāko gadu laikā izveidos vismaz astoņus šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumus.

Tie klienti, kas vēl nav paspējuši noslēgt jaunos atkritumu apsaimniekošanas līgumus, aicināti ar uzņēmumiem sazināties, zvanot pa telefonu, elektroniskā veidā, izmantojot pastu vai arī klātienē, ievērojot epidemioloģisko drošību. Uzņēmumi ir gatavi saviem klientiem sniegt visu nepieciešamo palīdzību, lai līgumus noslēgtu pēc iespējas ātrāk.

Neskaidrību gadījumā var apmeklēt Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta tīmekļa vietni "www.mvd.riga.lv" vai sazināties pa tālruni 67474700, vai rakstīt uz e-pastu: [email protected].

KONTEKSTS:

Strīdi par atkritumu apsaimniekošanu pilsētā kļuva par iemeslu valdības lēmumam rosināt Rīgas domes atlaišanu. Strīdi sākās, kad Rīgas dome nolēma uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai "Tīrīga". Taču Konkurences padome liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Padome lika pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem, bet valdība akceptēja par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā, kuru decembrī pagarināja vēlreiz – līdz marta vidum. 

Rīgas dome un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija tikai 5. martā vienojās par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu precizēšanu, lai atkritumu apsaimniekošana varētu atgriezties ierastajās sliedēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti