Panorāma

RD ķildas var iekavēt Čaka ielas remontu

Panorāma

Briti nedeportēs nereģistrētos ES pilsoņus

Aizvien vairāk slimo ar garo klepu

Latvijā pieaug saslimstība ar garo klepu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijā pieaug saslimstība ar garo klepu. Lai gan tā zināma kā bērnu infekcija, aizvien biežāk to atklāj arī bērnu vecākiem un vecvecākiem. Un tikai pēc papildu izmeklējumiem  izrādās, ka slimības galvenais iemesls nereti ir nevis gripa vai saaukstēšanās, bet tieši garais klepus. Tas, ka bērnībā veiktās vakcīnas no garā klepus sargā visu mūžu, ir mīts.

Ja klepus nepāriet trīs nedēļas un nav noteiktas citas diagnozes, ārsti iesaka pārbaudīt, vai nav garais klepus. Tam ir arī cita specifiskas pazīmes, piemēram, grūtības izelpot. Garā klepus pacientu vidū ir gan zīdaiņi, gan pusaudži, gan cilvēki ap četrdesmit, pēc piecdesmit un sešdesmit gadiem. Statistika liecina, ka 2017. gadā ar garo klepu slimoja 95 cilvēki, bet 2018. - jau 159.

"Ņemot vērā to, ka antivielas jeb pretvielas ir stipri mazinājušās no tā laika, kad ir vakcinēti, mums pat prātā neienāk, ka [var saslimt] ar bērnu slimību, mēs neiedomājamies. Un ja ir saskare ar mazu bērniņu, kurš vēl nav vakcinēts, viņš inficē bērniņu, saslimt pats un pats trakākais – var arī nomirt," saka Austrumu slimnīcas infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna.

Latvijā gan nav konstatēta garā klepus izraisīta nāve. Taču infektologi uzsver – šīs slimības nav izskaustas, jo cilvēki dzīvo aizvien ilgāk, bet antivielas asinīs nebūs bezgalīgi ilgi. "Gan garais klepus, kas nav tikai bērnu infekcija, gan ir difterijas gadījumi, un mums jārēķinās, ka var pat pieaugt. Nevar dzīvot pašapmierinātībā!" tā saka Rīgas Stradiņa universitātes profesore, infektoloģe Angelika Krūmiņa.

Eiropa gan daudz vairāk uztraucas par masalu epidēmiju. Tam iemesls ir aktīvā kampaņa pret vakcīnām, kas sākās pirms vairākiem gadiem. "Pret vakcināciju kampaņa bija, ka nevajag vakcinēties. Un tas kritums Eiropā – nav antivielu. Masalas ir 10 reizes lipīgākas nekā gripa. Ja kāds te būtu ar masalām, mēs visi būtu slimi!" saka Krūmiņa.

Pasaules Veselības organizācija gan neuzstāj uz visu savulaik potēto revakcināciju, bet ir grupas, kam noteikti iesaka potēties arī pret garo klepu. "Ja ir uzrakstīts, ka vakcīna derīga visa mūža garumā, tomēr ir vērts pārbaudīt šīs antivielas," norāda Krūmiņa. Savukārt Vīksna atzīmē, ka antivielas jāpārbauda cilvēkiem, kuri grasās pieskatīt mazulīti vai arī plāno strādāt bērnudārzā. Ja antivielu nav - nepieciešams vakcinēties.

Tāpat infektologi aicina nekautrēties un nepārejoša klepus gadījumā pašam izteikt aizdomas par garo klepu un lūgt ģimenes ārstu tās noraidīt vai apstiprināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti