Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Paletēs no ķīnas – bīstams augu kaitēklis

Dienas ziņas

Ungārijas valdošā partija izstājas no EPP grupas

KNAB saņem signālus par rindas apiešanu

KNAB saņem signālus par Covid-19 vakcīnu rindas apiešanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) saņēmis vairākus signālus par to, ka, iespējams, koruptīvu pārkāpumu dēļ tiek apieta Covid-19 vakcinācijas rinda. Par šādiem gadījumiem raksta arī cilvēki sociālo tīklu vietnēs. Uz ierakstiem reaģējusi arī Veselības inspekcija, kas sākusi pārbaudīt šo informāciju.  

Ja dienas beigās pēc vakcinācijas palikušas atvērtas pudelītes, iestādēm ir tiesības neizmantotās devas izlietot arī personām, kas ir ārpus prioritāri vakcinējamo grupu saraksta.

Veselības inspekcija raksta: “Šādu personu skaits nedrīkst būt lielāks nekā flakonā ietilpstošo devu skaits mīnus viena. Personu, kas neietilpst attiecīgajās prioritārajās grupās, vakcinācija ir jādokumentē un jāpamato. Tāpat ir jādokumentē un jāpamato norakstītās devas, ja šāda rīcība notiek.”

Dienas beigās pāri palikušās vakcīnas ir viena no vairākām iespējām, kā apiet prioritāri vakcinējamo grupu rindu. Vēl iespēja ir vakcīnas pudelītē esošo devu skaitu uzskaitīt dažādi.

Piemēram, vakcinētāji visā Latvijā saņēmuši rekomendācijas no “AstraZeneca” pudelītes izvilkt 11 devas, bet to var izdarīt ar atbilstošu adatu. Ja tādas nav, tad par pārkāpumu netiks uzskatīta 10 devu izlietošana. Kas notiek ar pāri palikušo devu, ja tā netiek uzskaitīta e-veselībā, paliek vakcinētāja ziņā.

Tam, vai šādas atkāpes netiek izmantotas negodprātīgi, piemēram, par ārpus kārtas vakcinēšanu pieprasot kukuli, sācis pievērst uzmanību Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

“Jebkurš gadījums, kurš būtu saistīts tieši ar prettiesisku vakcinācijas iegūšanu, kur ir iesaistīta kukuļdošana vai kukuļņemšana, vai kāda cita prettiesiska labuma gūšana, tieši par šādiem gadījumiem ir jāziņo KNAB,” uzsvēra KNAB pārstāve Paula Vilsone.

KNAB atturas no konkrētu darbību komentēšanas. Taču iestāde saņēmusi vairākus signālus par iespējami prettiesisku rīcību.

Uz aizdomām par iespējamiem pārkāpumiem reaģējusi arī Veselības inspekcija.

“Inspekcija nav saņēmusi oficiāli šādu iesniegumu rakstiski par pārkāpumiem. Bet inspekcija ir saņēmusi iesniegumu par publiskajā telpā izskanējušo informāciju, kas saistīta ar noteikto prioritāri vakcinējamo personu grupu un vakcinācijas procesa organizēšanas kārtību. Tā kā mēs reaģējam arī uz informāciju publiskajā telpā, šobrīd šis iesniegums tiek arī izskatīts,” pavēstīja Veselības inspekcijas pārstāve Elīna Ermansone.

Veselības inspekcija gan norāda, ka iepriekš pārbaudītajos gadījumos, reaģējot uz līdzīgiem signāliem, pārkāpumi nav reģistrēti.  

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par”) LTV raidījumā “Šodienas jautājums” sacīja, ka par rindu apiešanu ir dzirdējis netiešas norādes. “Gadījumos, kad esam saņēmuši kaut kādu konkrētu informāciju par to, ka, piemēram, vienā vai otrā uzņēmumā ir vakcinēti cilvēki, kuri neatbilst šobrīd prioritārajām grupām, mēs esam nekavējoties rīkojušies. Lūguši Veselības inspekciju to noskaidrot. Ir uzsāktas vairākas pārbaudes, ir zināmi pirmie rezultāti. Tie padziļināti jāizpēta, un, iespējams, sekos kādi administratīvi lēmumi šajā sakarā,” sacīja ministrs.

Pavļuts atklāja, ka “ir pazīmes, ka vairākos gadījumos bijušas neatbilstības starp cilvēkiem, kas reāli savakcinēti, un prioritārajām grupām”.

Viņš gan piebilda, ka situācijas reizēm nav viennozīmīgas. “Ja kāda uzņēmuma darbinieki nosaukti par tādiem, kas ir būtiski zāļu loģistikas nepārtrauktībai un tādu cilvēku ir ļoti daudz, tad rodas dibinātas aizdomas, vai patiešām visi šie cilvēki ir nodarbināti zāļu loģistikā,” skaidroja Pavļuts.

KONTEKSTS:

Turpinot sabiedrības vakcināciju pret Covid-19, plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas, un līdz ar sociālo aprūpes centru klientiem un darbiniekiem otrajā prioritārajā grupā plānots vakcinēt arī nacionālajai drošībai svarīgas amatpersonas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.       

17. februārī Veselības ministrija (VM) panāca vienošanos ar 504 ģimenes ārstiem par iesaistīšanos vakcinācijas procesā pret Covid-19. VM iepriekš norādīja, ka ģimenes ārstu iesaiste ir nepieciešama, lai varētu sākt vakcināciju starp senioriem, kas vecāki par 70 gadiem.

Līdz šim Latvijā vismaz pirmo vakcīnas devu pret Covid-19 saņēmuši jau vairāk nekā 12 600 senioru vecumā virs 70 gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt