Dienas ziņas

Jūrmalā atklāts ziemas Gaismas parks

Dienas ziņas

Rendā atjaunots tilts pār Abavu

Ielu apgaismojums ar saules un vēja enerģiju

Ķekavas novadā uzstādīta laterna ar saules un vēja enerģiju

Ķekavas novadā uzstādīta pirmā laterna, kas apgaismojumu rada, izmantojot tikai saules un vēja enerģiju. Pašlaik notiek saskaņošana ar uzņēmumu “Latvijas Valsts ceļi” par vēl vienas “zaļās laternas” izbūvi. Vienas laternas uzstādīšana izmaksājusi nedaudz vairāk par 5000 eiro, tāpēc šāds risinājums ir derīgs vien mazapdzīvotās vietās, kur tuvumā nav elektrotīklu.  

Daugmales pagasta Dzintaru ciemā no sabiedriskā transporta pieturvietas var nokļūt, vien šķērsojot neapgaismotu reģionālo autoceļu, uz kura nav arī gājēju pārejas. Kādreiz gan krustojumu apgaismojusi privātīpašniekam piederoša laterna, tomēr tā netika atjaunota, jo segt visas izmaksas privātīpašnieks nevēlējās. Savukārt sadarbība ar pašvaldību neesot bijusi  finansiāli izdevīga. “Juridiski to var izdarīt, bet finansiāli tas sāka ņemt līdzi zināmas saistības, kas mazajam veikaliņam nav izdevīgi,” skaidro Ķekavas novada elektrotīklu būvinženieris Jānis Vītoliņš.

Pirms nedēļas pēc iedzīvotāju ilgstoša lūguma uz pašvaldības zemes uzstādīta laterna, kas  apgaismojumu radīs, izmantojot  tikai vēju un sauli. “Griežoties vēja ģeneratoram, tiek uzlādēts akumulators. Attiecīgi no uzlādēta akumulatora gaismeklis deg līdz 15 stundām,” stāsta SIA “Delta-M” darbu vadītājs Jānis Frunza.

“Mums bija ļoti, ļoti vajadzīga šī spuldze, kaut vai viena. Cerēsim, ka nākotnē būs vēl kāda, jo bērniņi no skolas nāk absolūtā tumsā. Viņi skrien no autobusa pār ceļu, tāpat cilvēki no rīta brauc uz darbu ar pirmo autobusu,” saka Dzintaru ciema iedzīvotāja Inta.

Ideja par atjaunojamās enerģijas izmantošanu ielas apgaismojumā radusies, jo aprēķini rādījuši, ka ilgtermiņā tas esot finansiāli izdevīgāk. “Nedaudz dārgāks nekā stacionārs pieslēgums elektrotīklam. Bet šai lampai mums nav vairāk jāmaksā pieslēguma maksas. Mums nav jāmaksā ikmēneša maksājums “Sadales tīkliem”. Un, ņemot ilgākā laika periodā, šis izmaksas izlīdzinās,” norāda būvinženieris Vītoliņš.

Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas vadītājs Jānis Irbe skaidro, ka šādi piemēri Latvijā esot sastopami. Tomēr viss atkarīgs no tehnoloģiju izmaksām, tāpēc, visticamāk, finansiāli izdevīgi tas arī nākotnē būšot tikai vietās, kam elektrotīklu pieslēgums jāveido no jauna vai atrodas vairāk nekā 300 metru attālumā. “Es esmu pārliecināts par šiem autonomajiem risinājumiem, īpaši saules - vēja ne; nākotnē  individuālajiem patērētājiem – ne tikai privātajām, bet arī juridiskajām personām – tas gan būs risinājums,” saka Irbe.

Ķekavas novadā otra šāda ''zaļā laterna'' tikšot uzstādīta apdzīvotā vietā ''Dzērumi'', kur situācija esot līdzīga. Savukārt, lai taupītu elektroenerģiju un izmaksas, Baložos  astoņās ielās   plānots uzstādīt apgaismojumu, kura intensitāte mainīsies līdz ar automašīnu plūsmu ielās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti