Rīta Panorāma

Latvijas tenisistes uzvar Slovākiju. Intervija ar Juri Savicki

Rīta Panorāma

Intervija ar Inesi Erdmani

Ko iesākt ar būvgružiem?

Kā pareizi un videi draudzīgi atbrīvoties no būvgružiem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Mājas vai dzīvokļa remonta būvgružu izmešana kopējā sadzīves atkritumu konteinerā var radīt lielas problēmas atkritumu apsaimniekotājiem. LTV raidījums “Rīta Panorāma” skaidro, kāda būtu pareiza un videi draudzīga rīcība, atbrīvojoties no būvgružiem.

Ja remontē māju vai dzīvokli, tad vienmēr rodas būvgruži. Tos kopējā sadzīves atkritumu konteinerā nevajadzētu izgāzt.

Visi kopējā sadzīves atkritumu konteinerā esošie atkritumi ar sarežģītu iekārtu palīdzību tiek sasmalcināti un automātiski sašķiroti, atdalot plastmasu, papīru, metālu un bioloģiski noārdāmos atkritumus. Ja konteinerā ir būvgruži, var rasties sarežģījumi.

“Tas rada problēmas iekārtām. Iekārtas nav paredzētas šāda veida atkritumu šķirošanai. Lūst zobi, tas bojā konveijera lentas. Tas bojā arī atkritumu mašīnas, jo tās nav paredzētas, ka tur lādēs akmeņus iekšā un presēs tos,” skaidro SIA “Clean R” valdes loceklis Guntars Levics.

Tāpēc būvgruži ir jāizmet speciālos konteineros vai maisos. Pašvaldības ir tās, kas organizē šo procesu un izvēlas būvgružu apsaimniekotājus. Ir jāsazinās ar savu pašvaldību, jānoskaidro, kuri uzņēmumi ir licencēti attiecīgajā teritorijā šo pakalpojumu sniegt. Pēc tam jāzvana licencētajam uzņēmumam.

Daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem pirmais solis ir sazināties ar ēkas apsaimniekotāju, kurš ieteiks labāko risinājumu.

Būvgruži pēc tam tiks nogādāti šķirošanai, piešķirot tiem otro dzīvi. Tikai niecīga daļa no tiem nonāk izgāztuvē. “Piemēram, vecos ķieģeļus var izmanto atkārtoti celtniecības darbos. Būvgružus var arī samalt, un tad veidojas pieberamā masa, ko var lietot bedru aizbēršanai mājas pagalmā, līmeņu pielīdzināšanai un tā tālāk,” zina stāstīt Levics.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) neiesaka būvgružu izvedēju meklēt ar sludinājumu palīdzību, izvēloties lētāko piedāvājumu. Šādā gadījumā var gadīties, ka jūsu būvgružus vienkārši izgāž mežā. “Tā ir mūsu valsts, mūsu zeme, mēs esam atbildīgi par to, kur dzīvojam. Paši esam ieinteresēti dzīvot kvalitatīvā vidē, nepiesārņotā vidē,” saka VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere.

Ja būvgružu apjomi ir pavisam niecīgi, tos iespējams ar savu auto aizvest uz atkritumu poligonu. Krava tiks nosvērta un jāmaksā būs par atkritumu svaru. Ja svars būs niecīgs, šķirsieties vien no dažiem eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti