Dienas ziņas

Īslaicīgi atsāks lidojumus starp Rīgu un Liepāju

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Vēlas ieviest depozītglāzes pasākumos Liepājā

Pasākumos Liepājā grib ieviest depozītglāzes

Pirmdien, 22. aprīlī, pasaulē atzīmē Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) pasaules Zemes dienu. Šogad tās galvenā tēma ir piesārņojums ar plastmasu, un dabas aktīvisti popularizēs ideju par tās ražošanas samazināšanu. Pēc diviem gadiem Liepājā plāno ieviest obligātu prasību publiskajos pasākumos izmantot tikai atkārtoti lietojamu iepakojumu jeb depozītglāzes. Daļa ēdinātāju atbalsta ieceri ieviest arī ikdienā, bet uztraucas, vai tas neradīs papildu izmaksas.

Liepājas kafejnīcā "Papus" vienreizlietojamos traukus izmanto regulāri, it sevišķi vasarā. Tad vienā dienā izmanto ap 130 vienreizlietojamās ēdienu kastītes, krūzes un galda piederumus. Ziemā – vidēji 300 trauku nedēļā. Jau iepriekš ēdinātājs mēģinājis mudināt cilvēkus nākt ar savu iepakojumu, bet atsaucība nav bijusi liela.

"Devām atlaidi, nāciet ar savu iepakojumu, saņemsiet 5% atlaidi jebkuram produktam.

Šī iniciatīva nestrādāja. Viņiem šķiet bezjēdzīgi to visu darīt. Labāk viņi 20 vai 30 centus samaksās, nekā staigās ar savu kārbu vai krūzi," norādīja kafejnīcas vadītājs Juris Rudzītis.

Kafejnīcas vadītājs par vienreizlietojamiem traukiem gada laikā iztērē vairāk nekā 1000 eiro, kā arī jāiemaksā vides nodoklis. Viņš labprāt izmantotu kādu dabai draudzīgāku alternatīvu, piemēram, vairākkārt lietojamos traukus, bet tad vēlas atbalstu no pašvaldības.

"Cik maksās tā depozītglāze? Ja tā, piemēram, atkal maksās piecus, desmit eiro. Nu tam atkal nebūs īsti jēgas. Loģiski, mums vajag kaut kādu  finansiālu atbalstu, lai mēs arī būtu stimulēti to darīt," sacīja Rudzītis.

Izmēģinās depozītglāzes pasākumā maijā

Liepājas pašvaldība šo atbalstu sola, bet pagaidām vēl noris diskusijas, cik liels tas būs un kam tas pienāksies. Pirmdien Liepājā norisinājās seminārs par depozītglāžu ieviešanu.

Liepājas domes Vides aizsardzības vecākā speciāliste Diāna Stendzeniece norādīja, ka testēt varētu dažādus variantus un, iespējams, tieši ēdinātājs varētu ietaupīt, jo viņam vairs nebūtu jāpērk vienreizlietojamās glāzes.

Pašvaldība jau maija sākumā izmēģinās pirmās depozītglāzes orientēšanās spēlē "Liepājas pēdas Latvijā". Tajās izmantos vairāk nekā 1700 depozītglāžu, kas palīdzēšot samazināt CO2 emisijas un atkritumu apjomu. Iniciatīvai jau piekrituši divi ēdinātāji, norādīja Liepājas pašvaldības pārstāve Linda Alksne:

"Pērkot dzērienu vai kafiju, dalībnieks vai iedzīvotājs, pircējs samaksā vienu eiro par glāzi un, kad viņš šo glāzi atnes atpakaļ, viņš šo savu eiro var dabūt atpakaļ. Līdz ar to mēs varam samazināt atkritumu daudzumu."

Daļa iedzīvotāju būtu gatava atbalstīt šādu iniciatīvu, taču citi par to šaubās.

Mārtins: "Ja man būtu piespiedu kārtā, tad jau es izmantotu, bet speciāli droši vien, ka ne."

Kristaps: "Tas liks cilvēkiem taupīt resursus un nepiesārņot dabu tik daudz. Cenšos nelietot tos vienreizlietojamos, bet kaut kādus daudzreizlietojamus traukus."

Liepājas dome plāno vēl vairākas diskusijas, lai to rezultātā pēc vairākiem mēnešiem saprastu, kāds būs pašvaldības līdzfinansējums depozītglāžu ieviešanai publiskajos pasākumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti