Panorāma

Reģionu reforma nonāk Satversmes tiesā

Panorāma

Jau vasarā pasaule redzēs vakcīnas ietekmi

No piektdienas Latvijā varēs iebraukt ar negatīvu Covid-19 testu

Ieceļotājiem bez Covid-19 testa vērtēs administratīvo atbildību; daļu varēs neielaist Latvijā

No 15. janvāra, iebraucot Latvijā no citām valstīm, būs jāuzrāda pēdējo 72 stundu laikā veiktā Covid-19 testa negatīvs rezultāts. Ieceļotājiem bez šāda dokumenta vērtēs iespēju piemērot administratīvo atbildību; turklāt daļu varēs neielaist valstī.

Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Dins Merirands
00:00 / 00:55
Lejuplādēt

Lai samazinātu Covid-19 infekcijas ievešanu valstī, no piektdienas, 15. janvāra, ieceļotājiem būs jāuzrāda apliecinājums par negatīvu Covid-19 testu. Tam vajadzēs būt veiktam ne vēlāk kā pirms 72 stundām. Izņēmums – komercpārvadātāji un bērni līdz 11 gadu vecumam.

Noteikumi stāsies spēkā vienlaikus ar līdzīga regulējuma ieviešanu Lietuvā un Igaunijā. Testa uzrādīšana gan neatbrīvo no nepieciešamības ievērot pašizolāciju pēc atgriešanās.

Valsts robežsardzes Robežpārbaudes un imigrācijas kontroles pārvaldes priekšnieks Rinalds Belijs attālinātajā preses konferencē medijiem pastāstīja, ka atšķirīgas pieejas ir attiecībā uz iebraucējiem no valstīm ārpus Eiropas Savienības (ES) un ES iekšienē.

Attiecībā uz ārējās sauszemes robežu, proti, ieceļotājiem no Krievijas un Baltkrievijas testa neuzrādīšanas gadījumā robežsardze vērtēs administratīvā procesa sākšanu un soda piemērošanu. Tāpat robežsardzei būs tiesības vērtēt šādas personas neielaišanu Latvijā, jo šis cilvēks var būt drauds sabiedrības veselībai un drošībai.

Arī iebraucējiem pa sauszemi no Lietuvas un Igaunijas var tikt piemērota administratīvā atbildība. “Tur nav paredzēta procedūra attiecībā uz iespējamību personu neielaist valstī. Bet jebkurā gadījumā Valsts robežsardzes amatpersona aicinās šo personu doties atpakaļ uz savu izceļošanas valsti,” skaidroja Belijs.

Savukārt Latvijas valstspiederīgajiem, pat ja viņiem nav negatīva Covid-19 testa, atgriešanās dzimtenē ir garantēta, atzina robežsardzes pārstāvis, norādot uz Satversmē paredzētajām tiesībām.

Latvija ļaus atgriezties arī sasirgušiem pilsoņiem, kas ceļos ar privāto transportu, taču šiem cilvēkiem būs jāievēro visas stingrās drošības prasības, lai neapdraudētu citus cilvēkus.

Līdz šim no citām valstīm ievesto Covid-19 gadījumu skaits bijis stabils – 30-40 gadījumi nedēļā. Lielākoties tie saistīti ar ieceļošanu no Eiropas Savienības un austrumu kaimiņiem, informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis Jurijs Perevoščikovs.

Perevoščikovs arī skaidroja nepieciešamību pēc prasībām attiecībā uz negatīvu Covid-19 testu ieceļotājiem no 15.janvāra: “Labāk ir identificēt potenciālo infekcijas avotu tajā valstī, kur cilvēks atrodas. Lai cilvēks šajā valstī ievēro normatīvos aktus attiecībā uz izolācijas prasībām un ārstēšanu.”

Turklāt tas ļaušot padarīt ceļojumu pārējiem pasažieriem drošāku.

Atsevišķos gadījumos pozitīvs tests varētu būt cilvēkiem, kas jau pārslimojuši Covid-19. Lai to pierādītu, vajadzīga konsultācija ar ārstu. Šādās situācijas palīdzēt ārstam pieņemt lēmumu varētu antivielu tests, norādīja epidemiologs.

Vienlaikus SPKC pārstāvis uzsvēra, ka arī ieceļotājiem ar negatīvu Covid-19 testa rezultātu ir būtiski pēc iebraukšanas palikt pašizolācijā desmit dienas.

“Testa esamība neatbrīvo cilvēku no turpmākas pašizolācijas,” viņš sacīja.

Tikmēr Ārlietu ministrija sola sniegt palīdzību, piemēram, palīdzot atrast testēšanas vietas ārvalstīs. "Personām, kas individuāli šķērsos robežu, būs "Covidpass" aplikācijā jānorāda, ka viņi šādu testu ir veikuši un rezultāts ir negatīvs un vajadzības gadījumā būs jābūt gataviem to uzrādīt," sacīja Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Dins Merirands.

Lai izvairītos no viltojumu uzrādīšanas, iekšlietu dienesti ar ārvalstu kolēģiem apmainās ar informāciju par uzziņu izskatu.

KONTEKSTS:

No 15. janvāra, ieceļojot Latvijā, visiem iebraucējiem papildus “Covidpass.lv” anketai būs jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, kas veikts ne vēlāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti