Panorāma

J. Urbanovičs: Elksniņš noliek "Saskaņu" izvēles priekšā

Panorāma

Panorāma

Rēzeknē nojauc padomju pieminekli

FOTO un VIDEO: Rēzeknē demontē padomju pieminekli «Aļoša»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rēzeknē trešdien, 9. novembrī, no rīta demontēts padomju varu slavinošais piemineklis, kas bija palicis viens no pēdējiem lielākajiem pieminekļiem Latvijā. Valsts policija pārkāpumus pieminekļa apkārtnē nekonstatēja – agrajās rīta stundās ap to pulcējās pāris desmiti cilvēku. Vairākums no tiem skaļi notiekošo komentējot, žestikulējot, noliekot ziedus vai procesu filmējot, pauda nosodījumu.

"Aļošas" gāšana rīta agrumā

Apkārtne ap pieminekli, kas saukts par "Aļošu", nožogota vēl tumsas aizsegā. Īsi pirms tam pieminekļa pakāje atbrīvota no ziediem un svecēm, lai tos nogādātu kapsētā. Valsts policija ierobežoja piekļuvi ap objektu gājējiem, bet ielas netika slēgtas. Nereti garāmbraucēji to izmantoja, lai par notiekošo izteiktu viedokli, taurējot. Pieminekļa demontāža sākta no aptuveni plkst.5, un to pie žoga no rīta vēroja pāris cilvēki.

Ierodoties būvniekiem, uzlikts arī žogs. Pirmos būvnieki demontēja pieminekļa pamatus, pēcāk ķērās klāt pie postamenta, taču pati skulptūra gāzta jau dienas gaismā. Padomju kareivja skulptūra no postamenta nocelta pēc plkst.8.30. Šajā brīdī ap teritoriju, pēc Valsts policijas aplēsēm, jau bija sapulcējušies apmēram 80 novērotāji. Daži notiekošo filmēja, vēl citi – savu attieksmi pauda, pie tuvējās autobusu pieturas noliekot ziedus.

Apmēram mēnesi iepriekš cilvēki nelielās grupās devās pie pieminekļa un atstāja gan ziedus, gan sveces. Nebija gan aicinājumu no pilsētas vadības doties atvadīties no pieminekļa, kā tas notika Daugavpilī.

Noņemot karavīra statuju no postamenta, tas noguldīts uz lielgabarīta auto platformas. Līdz ar skulptūras noņemšanu pakāpeniski arī mazinājās cilvēku interese un lielākā daļa izklīda.

Latvijas Okupācijas muzejs noteicis, ka statuja un bareljefa josla ir saglabājamās pieminekļa daļas. Pašvaldībai uzdots to nogādāt muzeja krātuvē. Piemineklis tiek gatavots aizvešanai; tas netiks sadalīts – pieminekli transportēs pilnā izmērā.

Vēl vakar gan Rēzeknes domes vadītājs Aleksandrs Bartaševičs ("Saskaņa") sociālajos tīklos izplatītā video skaidroja, ka nav izdevies lēmumu mainīt, proti, skulptūru atstāt Rēzeknē, pārvietojot uz kapiem.

Rēzeknes mērs Bartaševičs iepriekš arī paudis, ka teritorija tiks sakārtota, taču tajā nekas cits netiks veidots, jo neesot vajadzības lieki tērēt naudu ar mērķi atstāt kādas pazīmes, ka tur kaut kas ir stāvējis.

Šodien Rēzeknes mērs Bartaševičs savu komentāru atteicās sniegt. Viņš iepriekš videoierakstā portāla "Gorod.lv" krievu valodā vērsies pie Rēzeknes iedzīvotājiem un paudis uzskatu, ka pieminekļu nojaukšana ir barbarisms.

Piemineklis "Rēzeknes atbrīvotājiem" veltīts uzvarai pār nacistisko Vāciju un vecpilsētas centrā atklāts pirms 46 gadiem. Rēzekne ir viena no pēdējām pašvaldībām, kas demontāžu veic brīdī, kad atlikusi mazāk nekā nedēļa, līdz beidzas likumā noteiktais termiņš. Domē to pamato ar grūtībām būvnieka meklēšanā, veikti vairāki iepirkuma konkursi. Kas pieminekli nojauca, netiek izpausts.

Iedzīvotāju reakcijas

Latvijas Radio Latgales studijas trešdien uzrunātie rēzeknieši lielākoties pauda neapmierinātību par pieminekļa demontāžu. Daži notiekošo vēroja pa ceļam, dodoties uz darbu, citi pie pieminekļa uzkavējās, līdz "Aļoša" ievietots kravas automašīnā.

"Es autobusu gaidu un pie reizes vēroju. Nu, kāpēc aizvāc, kam viņš traucēja? Mūsu vectēvi, vecvectēvi karoja – tā ir viņiem piemiņa."

"Neko mēs nedomājam, tā ir vēsture, un vēsturi nevajag iznīcināt. Cilvēki kā atcerējās, tā arī atcerēsies. Man arī tēvs karoja; tas, kas tagad notiek, nav normāli."

Blakus stāvošā sieviete gan norādīja, ka aizvainojuma par notiekošo neesot.

Rēzeknē Aļošas demontāžas darbi notiek bez provokācijām
00:00 / 03:05
Lejuplādēt

Latgales Reģionālā televīzija (LRT) novēroja, ka, austot gaismai, skatītāju pulks kļuva nedaudz lielāks, viņu vidū arī pāris jaunieši.

"Es domāju, ka jāatskrien, jāpaskatās, jo tomēr tas ir tāds leģendārs moments, ka noņem to okupantu mugursomu no pleciem un ir tā brīvāk, tomēr tu saproti, ka beidzot attīrās Latvija no tās šausmīgās vēstures. Visi tur krieviski runā, neviens ne aplaudē, neko, pašam jau arī negribas neko īsti baigi plaši," sacīja rēzeknietis Alberts. 

Rēzeknē aptuveni puse iedzīvotāju ir krievvalodīgie, arī intervijas lielākoties izskan šajā valodā.

Kādas sajūtas ir šodien?

Ļoti sliktas. Skumjas.

Kāpēc?

Tāpēc, ka tas ir vandālisms. Tā ir daļa mūsu dzīves. Tā ir dzīve. Vai jūs zināt, ka par Rēzeknes pilsētas un rajona atbrīvošanu dzīvības zaudēja 13 683 cilvēki? Tie ir cilvēki, kas atbrīvoja Latviju no vācu fašistiskā jūga.

Interesanti, kur viņu aizvedīs? Vismaz uz kapiem varētu. Teica, ka uz Okupācijas muzeju.

Rēzeknietis Pāvels teica: "Apzaļumosim, nojauksim visu un būs zaļumi, būs skaistums. Kāpēc mums vajadzīgi pieminekļi? Kam šis piemineklis traucēja?!"

LRT novēroja arī emocionālus skatītājus, kuri nespēj valdīt asaras. Satiktā sieviete sacīja: "Bēdīgi. Ļoti žēl, tikai tā dēļ mēs arī dzīvojām. Vairāk neko nevaru pateikt..."

Cilvēki notiekošo mēģināja gan nofotografēt, gan nofilmēt – pauda neapmierinātību, kad pie viņiem pienāca no Valsts drošības dienesta (VDD), jautājot viņu personību un norādot, ka filmēt un fotografēt nevajadzētu.

Ar atsevišķiem novērotājiem, pārsvarā aktīviem notiekošā filmētājiem, policisti uzsāka sarunas. Viņu vidū bija arī jaunā Saeimas sasaukuma pārstāve – deputāte Viktorija Pleškāne no partijas "Stabilitātei!". Policisti piegāja arī pie tiem, kas skaļi pauda neapmierinātību par notiekošo. Ja persona kļuva tikpat uzstājīga, darbinieks viņu aizveda prom. Šādi gadījumi novēroti daži.

Ejot uz darbu, notiekošo vēroja arī kāda sieviete no Ukrainas, kura šobrīd dzīvo Rēzeknē. Viņa atzina, ka, lai gan vecākā gada gājuma cilvēkiem nojaukšanu var būt sāpīgi vērot, tomēr tam bija jānotiek. "Brīvības dēļ gan Ukrainas, gan Latvijas un arī citu valstu laikam citādāk nemaz nevarēja. Un varbūt, ja tas notiktu jau agrāk , tad arī Ukrainā nebūtu tas, kas ir tagad."

Notiekošajam atbalstošu viedokli pauda arī rēzekniete Dzintra: "Ļoti labi, ka tas viss notiek. Sen jau to vajadzēja. To jau vajadzēja darīt deviņdesmitajos gados."

Latvijas Radio novēroja, ka kopumā pieminekļa demontāžas darbu laikā situācija bija mierīga, bez īpašiem starpgadījumiem.

Valsts policija šodien dežūrēja arī pie pieminekļa "Vienoti Latvijai".

"Kopumā situācija no sabiedriskā kārtības viedokļa vērtējama kā mierīga un nekādu būtisku pārkāpumu vai incidentu norises vietas apkārtnē nenotika," sacīja Valsts policijas pārstāve Ilze Jurēvica.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

VIDEO. Rēzeknes padomju pieminekļa nocelšana no postamenta

 

 

 

KONTEKSTS:

Šī gada 16. jūnijā Saeimā pieņēma likumu, kas paredz totalitāro režīmu slavinošo objektu nojaukšanu līdz šī gada 15. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti