4. studija

4. studija

4. studija

4. studija

Vai koronavīrusa paraugu testēšanai esam gatavi?

E.Gulbja laboratorijas ārsts: Pašlaik pieejamo «Covid-19» testu skaits nav ļoti liels

Par “Covid-19” klātbūtni organismā var uzzināt tikai vienā veidā – testējot. Pašlaik tie cilvēki bez saslimšanas simptomiem, kuri apmeklējuši riska reģionus, var veikt analīzes par maksu, bet pašlaik pieejamo testa reaģentu skaits nav ļoti liels, LTV raidījumam “4. studija” atzina E. Gulbja laboratorijas ārsts molekulārbiologs Didzis Gavars.

Koronavīrusa inkubācijas periods ir no vienas līdz 14 dienām. Var būt gadījumi, ka šajā periodā no sākuma vīrusu nekonstatē, bet pēc dažām dienām tas var parādīties.

“Var būt tādi gadījumi, kad ir pozitīvs rezultāts, bet tas cilvēks nemaz neslimo. Tādi, iespējams, pēc pašreizējām ziņām ir ļoti liels vairums. Milzīgais jautājums ir, cik liels ir mirstības rādītājs? Mirstības rādītāju rēķina uz inficēto skaitu, bet testēšana ir izdarīta salīdzinoši ļoti nepietiekami mazam skaitam, līdz ar to tās spekulācijas ir ļoti lielas. Vieni runā - lielāka par gripu, otri, ka mazāka par gripu,” sprieda E. Gulbja laboratorijas ārsts molekulārbiologs Didzis Gavars.

Atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām valstīm ir jābūt gatavām plašai testēšanai, bet tieši tas sagādā grūtības.

“Latvijā pašlaik ir, es gribētu teikt, 500 [testu] ne vairāk, “Rosh” sola nākamo partiju aprīlī, Dienvidkoreja atvedīs 500 no 1000 solītajiem vēl klāt mums šonedēļ, lai gan bija 1000 solīti. Respektīvi, skatoties uz šo - ļoti neliels [skaits],” sacīja Gavars.

Viņš arī uzsvēra, ka par vīrusa klātbūtni organismā var uzzināt tikai vienā veidā - testējot.

Bet ārpus dzīva organisma - uz virsmām, uz priekšmetiem - konkrēti šim vīrusam nav ilgas izdzīvošanas spējas salīdzinājumā ar citiem.

E. Gulbja laboratorija iepriekš informēja, ka laboratorija piedāvā veikt šīs analīzes pacientiem, kuriem nav akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes, bet tie pēdējās 14 dienās atgriezušies no vīrusa skartajām teritorijām.

Ja pacients ir atgriezies no vīrusa skartajiem reģioniem un novērojamas akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes, jāsazinās ar neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu pa tālruni 113.

Analīzes negatīvs rezultāts apstiprina, ka vīruss nav konstatēts analīžu ņemšanas brīdī, tomēr tas nenozīmē, ka simptomi nevar parādīties pēc dažām dienām, un tas neatbrīvo pacientu no atbildības ievērot Slimību un profilakses kontroles centra ieteiktās rekomendācijas ievērot 14 dienu karantīnu.

Laboratorijā analīzes cena ir 80,40 eiro. Izmeklējamais materiāls tiek ņemts no rīkles un deguna, analīzes veikšanai tiek izmantota molekulāri bioloģiskā polimerāzes ķēdes reakcija. Metodes pamatā ir DNS vai RNS amplifikācija, tādējādi ģenerējot miljoniem šī specifiskā vīrusa ģenētiskā materiāla kopiju.

Analīzes var nodot tikai E. Gulbja laboratorijas galvenajā ēkā Brīvības gatvē 366, kur ir sagatavots atsevišķs, no kopējām telpām pilnībā nodalīts un atbilstoši aprīkots kabinets šīs analīzes materiāla pieņemšanai.

Lai veiktu šo analīzi, pacientam nepieciešams iepriekš pieteikties pa tālruni 67801112. Kabineta darba laiks darba dienās no plkst. 10.00 līdz 16.00.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt