Dienests 13% pārbaudēs ņemto paraugu konstatējis augu aizsardzības līdzekļu atliekvielas (precizēts)

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) katru gadu uzraudzības pārbaudēs ņem ap 330 augu paraugu, kur piecu gadu laikā 13% no kopējo paraugu skaita konstatētas neatbilstības saistībā ar augu aizsardzības līdzekļu atliekvielām augos, aģentūru LETA informēja dienestā.

Precizējums

22.augusta ziņā precizēts virsraksts un 1.rindkopa - atliekvielas konstatētas 13% pārbaudēs ņemto paraugu 

Vienlaikus piecu gadu laikā graudaugu ražas novākšanas laikā vidēji ņemti vairāk nekā 140 paraugi, no tiem neviens paraugs nav bijis neatbilstošs.

Tāpat VAAD norādīja, ka Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) pēdējos piecos gados izmeklēti vairāk nekā 300 paraugi.

No Latvijas izcelsmes produktiem neatbilstošs bijis tikai viens paraugs 2017.gadā.

PVD Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vadītājs Māris Eiklons skaidroja, ka pēdējo piecu gadu pesticīdu atliekvielu testēšanas rezultāti liecina, ka Latvijas izcelsmes augu izcelsmes produkti ir droši.

Eiropas Savienības un Latvijas normatīvie akti nosaka, ka par saražotās pārtikas kvalitāti un nekaitīgumu ir atbildīgs pārtikas uzņēmums. Attiecīgi - augu izcelsmes primāro produktu ražotāja pienākums ir lietot augu aizsardzības līdzekļus atbilstoši lietošanas instrukcijai un labai lauksaimniecības praksei. Ja augkopis augu aizsardzības līdzekļus lietojis pamatoti un pareizi, tad līdz ražas novākšanai tie sadalās un produkcija patērētāju veselību neapdraud.

Kā skaidroja VAAD, katrs augu aizsardzības līdzeklis sastāv no vienas vai vairākām darbīgajām vielām. Atliekvielas ir "pēdas", ko augu aizsardzības līdzekļi atstājuši apstrādātajos pārtikas produktos. Pārtikas produktos atrodamo atliekvielu daudzumam jābūt patērētājam drošam.

VAAD ir valsts pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir nodrošināt kultūraugu un mežu resursu ilgtspējīgu izmantošanu, aizsardzību un aprites uzraudzību, lai saglabātu to bioloģisko daudzveidību, veicinātu sabiedrības drošību un pasargātu apkārtējo vidi no iespējamā augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļu radītā piesārņojuma, radīt priekšnoteikumus, lai lauksaimniekiem būtu pieejams vesels un kvalitatīvs pavairojamais materiāls, kā arī palielinātu produktivitāti un lauksaimniecības konkurētspēju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt