Mežs norādīja, ka šogad jaundzimušo skaits varētu būt aptuveni 18 000, un tas būs visu laiku zemākais radītājs kopš pagājušā gadsimta divdesmitajiem gadiem, kad sāka apkopot šādu statistiku.
“Eurostat” prognozes liecina, ka līdz 2050. gadam Latvijas iedzīvotāju skaits samazināsies no pašreizējiem 1,899 miljoniem līdz 1,4 miljoniem, stāstīja Mežs. Viņš norādīja, ka tajā pašā laikā kaimiņvalsts Igaunija ar savu veiksmīgo ģimenes politiku spēj apturēt iedzīvotāju skaita samazināšanos, un, iespējams, nākotnē Igaunijā būs vairāk iedzīvotāju nekā Latvijā.
Avots: Centrālā statistikas pārvalde
Mežs pauda, ka Latvijā trūkst koordinētas ģimenes politikas, kopš 2009. gada krīzes slēgta ģimenes lietu ministrija, kamēr Igaunijā un arī vairākās citās Eiropas valstīs šādas ministrijas sekmīgi darbojas.
“Es ar to nedomāju ierēdņu aparāta audzēšanu,” skaidroja Mežs, norādot, ka var apvienot ierēdņus, kas vairākās ministrijās ar izkaisītām atbildībām strādā ar šiem jautājumiem.
Mežs uzsvēra, ka valdībā nepieciešams viens balsstiesīgais loceklis, kurš var apstādināt priekšlikumus, kas nepalīdz ģimenēm vai pasliktina ģimeņu stāvokli, kā, piemēram, nesenais Finanšu ministrijas priekšlikums nodokļu izmaiņām, kurā nebija padomāts par strādājošiem ar bērniem.
Avots: Centrālā statistikas pārvalde
Mežs atgādināja, ka Igaunijas ģimenes politika vilina arī reemigrantus, kaimiņvalstī atbalsts daudzbērnu ģimenēm ir daudz lielāks.
Demogrāfs gan cerīgi izteicās par politisko piedāvājumu nākamā gada budžetā, kurā tiek pieļauta iespēja celt valsts ģimenes pabalsta apmēru.